İngiliz Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine "soykırım" yaptığını belirtti

İngiltere Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskı ve uygulamalarını “soykırım” olarak tanımladı.

İngiliz Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine "soykırım" yaptığını belirtti
İngiliz Parlamentosu, Çin’in Uygur Türklerine "soykırım" yaptığını belirtti
GİRİŞ 22.04.2021 23:14 GÜNCELLEME 22.04.2021 23:20
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İngiliz Parlamentosu Çin hükümetinin Uygur Türklerine yönelik kitlesel insan hakları ihlalleri ve insanlığa karşı suçlarını "soykırım" olarak değerlendirerek, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki eylemlerini kınadı. İngiltere Parlamentosu, Çin'in Uygur Türklerini hedef alan eylemlerinin durdurulması için hükümete harekete geçme ve Pekin'e yönelik baskıyı artırma çağrısında bulundu.

Parlamentoda milletvekilleri tarafından onaylanan karar ile ilgili olarak, önergeyi parlamentoya sunan milletvekili Nusrat Ghani, soykırımla mücadelenin Çin tarafından kontrol edilmeye çalışıldığını ve mahkemeye giden her yolun kapatıldığını ifade etti. Ghani, "Hükümetimiz kontrolü geri almalı" dedi.

“Sincan bölgesindeki ihlallerin büyüklüğünü kimse inkar edemez"

Önergeye göre, Çin'e karşı adım atma konusunda İngiltere hükümetinin kendi kararlarını alması isteniyor. Birleşik Krallık Parlamentosu üyesi Yasmin Qureshi, "Bugünkü oylama, bir dönüm noktası olmalı. Sincan bölgesindeki ihlallerin büyüklüğünü kimse inkar edemez" dedi.

"Soykırımla mücadele yolumuz, Çin tarafından kontrol edilemez"

Parlamento üyesi ve Asya'dan Sorumlu Devlet Bakanı Nigel Adams ise yaptığı açıklamada, İngiltere hükümetinin, Sincan'daki insan hakları ihlallerini "soykırım" olarak tanıyacak kararın "yetkili" mahkemelerce alınması gerektiğini belirtti. Adams, "Soykırımla mücadele yolumuz, Çin tarafından kontrol edilemez" dedi.

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki uygulamaları daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı, Belçika, Kanada ve Hollanda Parlamentoları tarafından "soykırım" olarak tanımlanmıştı.

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
ingiltere
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Cengiz HAAANNÑ.... 1 hafta önce Şikayet Et
    İNGİLTERE SEN BENİM 4 TANE ANAMIN DEDESİNİ VE KARDEŞLERİNİ KATLETTİN. İNGİLTERE 300 MİLYON TÜRK SENİ AFETSE BEN SENİ ASLA AF ETMEDİM. BU TORUN BATI ULUSLARINA KÖK SOKTURECEK OLAN BÜYÜK CENGİZHAN DİR. ASLA AF ETMEYECEĞİM SENİ. VE CİNLE İTTİFAK KURDUM.HEPİNİZİ MARABA YAPACAĞIM. O BİLDİK NUMARAN BANA SÖKMEZ. KİNİM LE BILELENIYORUM.BENİ GÖRDÜĞÜNDE İNGİLTERE SAKİN ESAS DURUŞUNU BOZMA.YOKSA MOĞOL KILICIYLA DOGRARIM SENİ. Capulcu.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Fuat Oktay açıkladı: Tam kapanma 19 Mayıs'a uzayacak mı?
1915 Çanakkale Köprüsü'nde ana halatlar tamamlanıyor