Yarasalarda 24 yeni koronavirüs tipi keşfedildi

Çinli bilim insanları, yarasalarda COVID-19'a yol açan yapıda 24 yeni koronavirüs tipi keşfetti. Söz konusu koronavirüslerden 4'ü Şiddetli Akut Solunum Sendromu ve COVID-19'a yol açan koronavirüslerle benzer yapıda.

Yarasalarda 24 yeni koronavirüs tipi keşfedildi
Yarasalarda 24 yeni koronavirüs tipi keşfedildi
GİRİŞ 11.06.2021 13:47 GÜNCELLEME 11.06.2021 13:47
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

CNN'in haberine göre, Çin'in Şandong Üniversitesinden araştırmacılar, Mayıs 2019 ve Kasım 2020 arasında ülkenin batısında Yünnan eyaletinde orman yarasaları üzerine yaptıkları incelemeni bulgularını "The Cell" dergisinde paylaştı.

Araştırmacılar, farklı yarasa türlerinden topladıkları ürin ve dışkı örneklerinde 24 yeni koronavirüs genomu tespit etti.

"AT NALI YARASASI"

Söz konusu koronavirüslerden 4'ünün Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ve COVID-19'a yol açan koronavirüslerle benzer yapıda olduğunun atı çizildi.

"At nalı yarasası" olarak bilinen "Rhinolophus pusillus" adı verilen türden alınan örneklerde rastlanan koronavirüsün ise COVID-19'a genetik olarak çok yakın olduğu kaydedildi.

"COVID-19 ile bağlantılı virüsler yarasa popülasyonlarında yayılmaya devam ediyor"

İnsan hücrelerine tutunmasını sağlayan diken proteini dışında koronavirüsün genetik özelliklerinin COVID-19 ile büyük ölçüde örtüştüğünü vurgulayan araştırmacılar şunları söyledi:

"Tayland'da Haziran 2020'de bulunan yakın yapıdaki virüsle birlikte değerlendirildiğinde bu sonuçlar COVID-19 ile bağlantılı virüslerin yarasa popülasyonlarında yayılmaya devam ettiğini ve bazı bölgelerde daha yoğun olduğunu ortaya koyuyor."

"BETA KORONAVİRÜSLER"

2017'de Yünnan'daki mağaralardaki yarasaları inceleyen araştırmacılar, SARS'a çok yakın bir koronavirüsün varlığına rastlamıştı.

Yarasalardaki söz konusu virüsler, genelde tür içinde yayılan "beta koronavirüsler" olarak varlığını sürdürüyor, ancak daha sonra evrimleşerek başka hayvanlar aracılığıyla insanlara bulaşabiliyor.

 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
kovid
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • tarık 3 ay önce Şikayet Et
  nedense yarasa ölümleri diye birşey yok.. bu nasıl yarasadan bulaşma hikayesi? Laboratuvarda ürettikleri ortaya çıkınca açılacak davalardan yırtmak için şimdi bir şekilde yarasalara farklı virüs versiyonları yayıyorlar. yarasaların neden ölmediği fazlaca sorgulanmaya başladığında paralelinde yarasa ölümleride başlayacaktır
  Cevapla
 • Oktay 3 ay önce Şikayet Et
  Bizimkiler yine teşhisi koydular her zaman ki gibi, kanıt varmı yok ancak kopmlo teorisi
  Cevapla
 • Hasret 3 ay önce Şikayet Et
  çin gavurları dünyayı dahası var diye korkutmayı amaçlamıştır belki
  Cevapla
 • Bulut 3 ay önce Şikayet Et
  bol bol yiyin afiyetle çilesinide millet çeksin
  Cevapla
 • TÜRK 3 ay önce Şikayet Et
  Bu zamana kadar yarasalarda virüs olsa şimdiye dek çıkmazmıydı? Özellikle çin zarar görürdü. Kimi kandırıyorsun çin? Demekki laboratuvarda ürettiniz birde yarasalara suç atın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP Milletvekili Erdoğdu: 'Keşke Demirtaş Cumhurbaşkanı seçilse'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye çağrı