Japonya'da "aşı pasaportu" kullanımı yaygınlaşacak

Japonya yeni tip koronavirüsün (COVID-19) olumsuz etkilediği yerel ekonomik faaliyetleri canlandırmak için aşı pasaportlarının ticari amaçla kullanımı yaygınlaştıracak.

Japonya'da "aşı pasaportu" kullanımı yaygınlaşacak
Japonya'da "aşı pasaportu" kullanımı yaygınlaşacak
GİRİŞ 10.09.2021 09:44 GÜNCELLEME 10.09.2021 09:44

Kyodo ajansının kabine kaynaklarına dayandırdığı haberine göre hükümet, salgından olumsuz etkilenen ülke içi sosyoekonomik aktivitelerin canlandırılması için yeni bir dijital uygulama planlıyor.

Buna göre halihazırda "aşı pasaportu" ismiyle verilen resmi sertifikalar, COVID-19 nedeniyle zarar gören yerel düzeydeki sosyal ve ekonomik faaliyetlerin canlandırılması için ticari amaçlı kullanıma girecek.

İNDİRİMLERDEN FAYALANABİLECEKLER

Kullanıcılar, mağaza ve iş yerlerine bu pasaportlarla girecek, bazı indirimlerden faydalanacak ve ekstra hizmetlere erişebilecek. İşletme sahipleri, sertifika sahiplerine, ne tür hizmet vereceklerini kendileri belirleyecek.

Kyodo ajansı henüz taslak aşamadaki planla, sertifika göstermeyenlerin mağaza ve iş yerlerine kabul edilmeleri için aşılanma mecburiyetini öne süren "ayrımcı davranışlar" ile bu kişilere "fahiş fiyat uygulanmasını" kapsayan durumların oluşmasının önüne geçileceğini bildirdi.

Japonya'da "aşı pasaportu" ismiyle bilinen sertifikaları yalnızca uluslararası seyahat amacıyla veriliyor. Hükümet bu uygulamayla, sertifikaların ülke içinde tam teşekküllü kullanımlarını yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Yerel belediyelerce ücretsiz verilen ve kişinin Kovid-19'a karşı tam olarak aşılandığını gösteren sertifikalar, kişinin adı, pasaport numarası ve aşı tarihi gibi resmi kayıtları içeriyor.​​​​​​​

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ana muhalefette Jeremy Rifkin çelişkisi! Gürsel Tekin, Kemal Kılıçdaroğlu'nu yalanladı
Putin'den tehdit! Bunu yapan herhangi bir ülke yeryüzünden silinecektir