BM'den son dakika Afganistan açıklaması

Son dakika haberine göre BM Güvenlik Konseyi, Afganistan'daki BM misyonu UNAMA'nın görev süresini 6 ay uzatma kararı aldı.

BM'den son dakika Afganistan açıklaması
BM'den son dakika Afganistan açıklaması
GİRİŞ 17.09.2021 17:29 GÜNCELLEME 17.09.2021 19:34
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesinin ardından ülkedeki Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun geleceği sorgulanırken, BM Güvenlik Konseyi, UNAMA'nın görev süresi 6 ay daha uzattı.

Kararda, özellikle kadınların da eşit bir şekilde temsil edileceği kapsayıcı ve temsili bir hükümet kurulmasına vurgu yapan BM Güvenlik Konseyi, kadın, kız çocukları ve azınlıkların haklarına saygı duyulması çağrısı yaptı.

BMGK GUTERRES'TEN RAPOR İSTEDİ 

Tüm taraflara güvenli ve engelsiz insani erişim çağrısı yapılan kararda, Afgan topraklarının herhangi bir ülkeye yönelik terör saldırısı düzenleme, terör eylemleri planlama, terörü finanse etme, teröristleri barındırma ve eğitmek için kullanılmaması gerektiği belirtildi.

BM Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'ten ise 31 Ocak 2022'ye kadar son siyasi, güvenlik ve sosyal gelişmeler doğrultusunda UNAMA için stratejik ve operasyonel tavsiyeler içeren bir rapor sunmasını istedi.

UNAMA, Afganistan'da 2002 yılından beri görev yapıyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Yakup Kasımoğlu 1 ay önce Şikayet Et
    Diğer devletlere insanlik adı altında çeşitli kuruluşlar Afganistanı rahat bıraksalar Afganistan çoktan güven istikrar ve huzura kavuşurdu.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'li Özel ve TTB Başkanı Fincancı'nın katıldığı törende PKK yayın organlarına ödül
İzmir'de CHP isyanı! Dert anlatalım derken fırça yediler