Rus isim: Küresel güç haline gelen Türkiye karşısında ana stratejimiz tehlikeye girdi

Rus siyaset bilimci Mihail Magid, Türkiye'nin Karabağ savaşı sonrası Güney Kafkasya'da küresel güç haline gelmesi Rusya'nın bölgedeki ana stratejisini tehlikeye attığını söyledi.

Rus isim: Küresel güç haline gelen Türkiye karşısında ana stratejimiz tehlikeye girdi
Rus isim: Küresel güç haline gelen Türkiye karşısında ana stratejimiz tehlikeye girdi
GİRİŞ 18.09.2021 13:40 GÜNCELLEME 18.09.2021 14:50
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

Rus siyaset bilimci Mihail Magid, Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkiler, Güney Kafkasya ve Afganistan'da yaşanan gelişmeler hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

"TÜRKİYE'NİN AFGANİSTAN'DAKİ POZİSYONU RUSYA'DAN DAHA GÜÇLÜ"

Rus basınına konuşan Magid, "Afganistan'da Türkiye ve Rusya arasında bir rekabet sözkonusu mu?" sorusuna, "Türkiye'nin pozisyonu Afganistan'da daha güçlü. Örneğin, Taliban, Kabil havaalanını yeniden açmak için Türkiye'den teknik yardım istedi. Ancak asıl mesele şu ki Pakistan şu anda Taliban'ın önemli ortağı. Katar da Taliban'ı destekliyor. Dolayısıyla Pakistan ve Katar bugün Türkiye'nin başlıca uluslararası ortaklarıdır. Ve hiç şüphe yok ki Türkiye'nin yeni Afganistan'da Rusya'dan daha fazla şansı var" dedi.

"TÜRKİYE, DÜNYA'DA YENİ BLOĞU OLUŞTURUYOR"

Dünyada yeni bir blokun şekillendiğini belirten Rus siyaset bilimci, "Türkiye şu anda Pakistan, Katar ve Azerbaycan'la kendi askeri-politik bloğunu oluşturuyor. Teoride Afganistan bunun bir parçası olabilir" dedi.

"TÜRKİYE, GÜNEY KAFKASYA'DA KÜRESEL GÜÇ HALİNE GELDİ"

Güney Kafkasya bölgesinde Türkiye'nin küresel güç haline geldiğini söyleyen Magid, "İkinci Karabağ Savaşı'ndan önce Rusya'nın Güney Kafkasya'daki etkisi mutlaktı. Ancak savaş sırasında ve sonrasında yeni bir durum gelişti. Şimdi iki küresel oyuncu var; Rusya ve Türkiye. Bakü, Ankara ile giderek askeri ve ekonomik bir ittifaka giriyor, orduları bütünleşiyor gibi görünüyor. Ermenistan'a gelince, ezici bir yenilgiden sonra ve güçlü bir Azerbaycan-Türkiye ittifakının varlığı göz önüne alındığında, Ermenistan'ın bir devlet olarak varlığı artık tamamen Rusya'ya bağlıdır" dedi.

"TÜRKİYE, RUSYA'NIN BÖLGEDEKİ ANA STRATEJİSİNİ TEHLİKEYE ATTI"

Türkiye'nin Güney Kafkasya'da güçlenmesi Rusya'nın bölgedeki ana stratejisini tehlikeye attığını ifade eden Magid, "Azerbaycan-Türkiye ittifakının güçlenmesi Güney Kafkasya'daki Rus politikasının ana platformunun zarar gördüğü anlamına geliyor. Rusya'nın bölgedeki hedefi Türkiye ve İran'ın nüfuzunun genişlemesini engellemek olmuştur. Rusya Federasyonu'nun bu yönde başarılı bir şekilde çalıştığı görülüyordu. Ancak İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra Türkiye'nin bölgedeki etkisi o kadar arttı ki Rusya'nın stratejik bir başarısızlığından söz edilebilir" dedi.

"AZERBAYCAN'IN ARKASINDA TÜRKİYE VAR"

Magid, "Karabağ savaşını kazanan Azerbaycan, Ermenistan'dan daha güçlü ve arkasında Türkiye var. Azerbaycan, Türkiye'den hassas silahlar satın alarak Ermenistan ile arasındaki farkı açmaya devam edebilir" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: STAR.COM
YAZDIR
YORUMLAR 46
 • Osman oğlu torunu 1 ay önce Şikayet Et
  Bu daha fragman henüz film sahneye konmadı bir de o zaman siz Türkiye’yi göreceksiniz Allahın izniyle keşke bu gidişatı içimizdeki Ruslar da anlasalardı lakin heyhat gözleri var görmez kulakları var işitmezler Dilleri var ne yazıkki gerçekleri söylemezler içimizde yaşarlar fakat kesinlikle Türk değildirler ne oldukları hepinizce malum
  Cevapla
 • Yakub 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye ve Çin . Belki Hindistan ‘da süper güç olur eğer İngiltere zalimliğinden kurtulabilirse
  Cevapla
 • Öktem 1 ay önce Şikayet Et
  Rus uzman chp ye açıklama yapmış
  Cevapla
 • Süvari 1 ay önce Şikayet Et
  Beklenen oldu şaşmaya lüzum yok
  Cevapla
 • Panzehir 1 ay önce Şikayet Et
  Muhalefet görse ne olurki hain her yerde haindir onların cebime girmeyen hiç bir şey doğru değildir tek dertleri midelerini tıka basa doldurup koltuklarında oturmasıdır tıpkı yalı çocukları gibiler bu millet ölmüş savaşmış umurlarında değildir sığınmışlar atatürkün arkasına kendilerine sığınak yapmışlar atatürkü ve laikliği hele birde insan derler alayı haindir hainlerin ne yurdu olur nede vatanı ahh be biri çıkıpta bunların boynuna ilmiği geçirip asmıyor nerde o yiğit acaba umarım yakında bu olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte en çok satan hatchback otomobiller!
İstanbul'da buda oldu! Mahalleyi akrepler ve fareler bastı