Fransa’da Müslümanların İslamofobik düzenlemeleri protesto etmesi yasak

Paris Emniyet Müdürlüğü spor müsabakalarında başörtüsünün yasaklanmasını öngören yasa teklifini protesto etmek için bugün düzenlenecek gösteriyi yasakladı.

Fransa’da Müslümanların İslamofobik düzenlemeleri protesto etmesi yasak
Fransa’da Müslümanların İslamofobik düzenlemeleri protesto etmesi yasak
GİRİŞ 09.02.2022 17:33 GÜNCELLEME 09.02.2022 17:33
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Fransa Ulusal Meclisi, Senatonun kabul ettiği ve spor müsabakalarında başörtüsünün yasaklanmasını öngören yasa teklifini görüşecek.

Teklifi protesto etmek için gün içinde düzenlenmesi kararlaştırılan gösteriyi Paris Emniyet Müdürlüğü "kamu düzenini tehlikeye atacağı" gerekçesiyle iptal etme kararı aldı.

Emniyetten yapılan açıklamada, "başörtülüler ve destekçilerinin" yanı sıra karşıt görüştekilerin de alana gelmesinin söz konusu olduğu, bunun da göstericilerin güvenliğini tehlikeye atacağı gerekçesiyle gösterinin yasaklandığı belirtildi.

Nijerya başörtüsü sorununu aşamadıNijerya başörtüsü sorununu aşamadı

Fransa’da müsabakalardaki başörtüsü yasağı, sporcu kadınlar tarafından protesto edildiFransa’da müsabakalardaki başörtüsü yasağı, sporcu kadınlar tarafından protesto edildi

Hristiyanlar karşı çıkmıştı! Afrika ülkesinde kız öğrencilere başörtüsü artık serbestHristiyanlar karşı çıkmıştı! Afrika ülkesinde kız öğrencilere başörtüsü artık serbest

Öte yandan gösteriyi organize eden Başörtülüler Kolektifi karara tepki gösterdi.

Kolektiften yapılan açıklamada, Fransa Futbol Federasyonu (FFF) ve Senatodan sonra, şimdi de Fransa Emniyet Müdürlüğünün, başörtülülerin futbol oynamalarına "engel olma sırası"na girdiği belirtildi.

Açıklamada, "Spor müsabakalarında başörtüsüyle katılma hakkımız yok. Bu yasağı protesto etmek için toplanmaya hakkımız yok. Peki ne yapmaya hakkımız var?" ifadesine yer verildi.

Paris Emniyet Müdürlüğünün gösteriyi yasaklamak için sunduğu gerekçelerin "ırkçı önyargı ve siyasi kafa karışıklığına dayandığının" kaydedildiği açıklamada, kolektifin, yasağa itiraz etmek için mahkemeye başvurduğu aktarıldı.

YASA TEKLİFİ SÜRECİ

18 Ocak'ta Fransa Senatosu, spor müsabakalarında başörtüsünün yasaklanmasını öngören yasa teklifini kabul etmişti.

Akabinde 31 Ocak'ta Senato ve Ulusal Meclis üyelerinden oluşan bir komisyonda yeniden değerlendirilen teklif karara bağlanması için Ulusal Meclise gönderilmişti.

Söz konusu değişiklik kabul edildiği taktirde, Fransa'daki spor federasyonları ve bağlı kuruluşlarca düzenlenen spor etkinliklerinde ve müsabakalarında, "bariz dini sembollerin" kullanılmasına müsaade edilmeyecek.

YORUMLAR 8
 • emre19 9 ay önce Şikayet Et
  Hani Avrupa medeni, özgürlükler ülkesiydi. Bir özgür,bır adil ülke varsa oda Türkiye dir. Ama kıymetini bilmezler ki, ülkemizde şimdiye kadar hangi ülkenin insanı asaglanip, dışlanmış hakkı gasp edilmiştir.
  Cevapla
 • Vatandas 9 ay önce Şikayet Et
  Alin size medeni avrupa buyrun görün artik avrupa bu
  Cevapla
 • Savunan 9 ay önce Şikayet Et
  Avrupa'nın demokrasisi! buraya kadarmiş.
  Cevapla
 • İslam Sancağı 9 ay önce Şikayet Et
  Fransız okulları ve vakıfları kapatılsın.
  Cevapla
 • Ferman 9 ay önce Şikayet Et
  Mesele basörtü degil mesele fransa müslümanlara burasi fransa hale de fransizlarindir biz size degil siz bize eyak uyduraçaksiniz kendi inançinizla kulturunuzle buradaki demokrasi ve laikligi bozmaniza izin vermeyiz diyolar
  Cevapla
 • Dadaş. 25 9 ay önce Şikayet Et
  o yasagi rahibelerede uyguluyorlarmi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Resmi rakamlar paylaşıldı
İkinci el araç fiyatları, sıfır otomobilleri geçti! İşte marka marka o liste