Canan Kaftancıoğlu'na yurt dışından ilk destek

Yargıtay'ın, Canan Kaftancıoğlu'na verilen cezanın bir kısmını onamasının ardından, Alman siyasiler Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedef alarak, CHP İstanbul İl Başkanı'na sahip çıktı.

Canan Kaftancıoğlu'na yurt dışından ilk destek
Canan Kaftancıoğlu'na yurt dışından ilk destek
GİRİŞ 13.05.2022 10:59 GÜNCELLEME 13.05.2022 13:16
Bu Habere 214 Yorum Yapılmış

Yargıtay'ın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasının 4 yıl 11 ay 20 gününü onaması, Almanya'da gündem oldu.

Alman siyasiler Kaftancıoğlu'na sahip çıkarken; Türkiye'nin hukuk devleti rolünü sorgulamaya kalkıştı. Canan Kaftancıoğlu'nun hiçbir suç işlemediğini söyleyecek kadar da ileri gittiler.

Ancak Alman isimler; Kaftancıoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve bir kamu görevlisine yaptığı hakareti ve Türkiye Cumhuriyeti devletini alanen aşağılamasına değinmedi.

Son Dakika: Yargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu'nun cezalarına onamaYargıtay'dan Canan Kaftancıoğlu'nun cezalarına onama

İşte Alman siyasilerden yapılan o açıklamalar:

Yeşiller milletvekili, Almanya Federal Meclisi İnsan Hakları Komisyonu üyesi Max Lucks:

"Arkadaşım, Türk muhalif politikacı Canan Kaftancıoğlu, İmamoğlu İstanbul seçimlerini kazandığından beri Türk yargısının hedefindeydi. Şimdi de 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Avrupa’daki insan hakları için yeni bir dip nokta."

Almanya Federal Meclisi Başkan Vekili, Sosyal Demokrat Parti (SPD) üyesi Aydan Özoğuz:

"Canan Kaftancıoğlu’na verilen ceza siyasi bir skandal ve sarsıcı bir karar. 2019’daki davasında oradaydım. Hukuk devleti ilkelerine yönelik çokça ihlal var. Tam da AKP'ye karşı başarılı seçim kampanyası yürütebilen bir kadına karşı. Rezalet."

Sosyal Demokrat Parti‘nin (SPD) Dış Politikalar Sözcüsü Nils Schmidt:

"Canan Kaftancıoğlu’na yönelik karar hiçbir hukuk devleti ilkesine karşı ayakta kalamaz. Tam bir skandal."

Dışişleri Bakanlığı'nda görevli Devlet Bakanı Anna Lührmann:

"Hayret verici bir karar. Canan Kaftancıoğlu’na ve Türkiye'de demokrasi, hukuk devleti ve düşünce özgürlüğü için mücadele edenlere büyük saygı duyuyorum. Söz konusu değerler Türk-Alman ilişkileri için de merkezi öneme sahip."

Avrupa Parlamentosu milletvekili, Avrupa Birliği-Türkiye Delegasyonu Başkan Vekili, Alman Sol Parti üyesi Özlem Alev Demirel:

"Erdoğan emrediyor, mahkemeler yerine getiriyor. Bu siyasi ve rejim tarafından emri verilmiş mahkeme kararını en sert biçimde kınıyorum. Türkiye'de yargı, uzun süredir rejimin elinde bir araca dönüşmüş ve kendisi için tehlikeli olabilecek her sesi susturmakta kullanılıyor. AB, Türkiye'deki rejime yönelik 'pozitif gündem' politikasıyla Avrupa kamuoyunu yanıltmaktan vazgeçmeli. Ortada olumlu bir şey yok."

Özlem Alev Demirel

SPD VE PES'TEN DE AÇIKLAMA GELDİ

Almanya'da federal hükümeti oluşturan koalisyonun büyük ortağı ve Başbakan Olaf Scholz'un partisi SPD'nin meclis grup başkanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada, "SPD Meclis Grubu bu siyasi kararı ve muhalif politikacılara yönelik sistematik yaptırımları protesto ediyor" dendi. Kararın Türkiye'nin hukuk devleti ilkeleri bakımından ne kadar kötü bir yerde bulunduğunu bir kez daha ortaya koyduğu iddia edildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'de önümüzdeki yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde hukuk devleti ilkelerinin korunması ve ona göre hareket edilmesinin belirleyici öneme sahip olduğunu öne sürüldü:

"SPD Federal Meclis Grubu arkanızdadır Canan Kaftancıoğlu. Sizinle ve Türkiye'de liberal demokrasiye inanan ve onun için mücadele eden herkesle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz."

Avrupa'daki sosyal demokrat partilerin çatı örgütlenmesi olan Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) de yaptığı açıklamada karara tepki gösterdi ve Canan Kaftancıoğlu'nın hiçbir suç işlemediği öne sürüldü.

KAYNAK: HABER7 / DEUTSCHE WELLE
YORUMLAR 214
 • A.yurdaer 6 ay önce Şikayet Et
  Almanlar bu sonucu kınıyorsa demekki mahkeme doğru bir karar vermiş,içim şimdi rahatladı.
  Cevapla
 • Yilmaz turna 6 ay önce Şikayet Et
  18 yasina gelmis oglunu kizini kapi onune koyan karisiyla yemegi ciktiginda sade kendi hesabini ödeyen alman niye buna sahip ciksin anlamayan ö ler bi dusunun
  Cevapla
 • Türk 6 ay önce Şikayet Et
  Bunların soyadı niye oğlu ile bitiyor hiç düşündünüz mü? Dış mihraklar da çok kullanır son (oğlu) ile biten soy isimleri. Kendilerine yakın görüyorlar zaar
  Cevapla
 • misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Ermeni soykırımının i kabul eden Almanya . canan hanım tabikide sahip çıkacak . gazeteci Filistinl i başından vurulup şehit edildi . yetmedi mazlum kadıncagizin tabutuna saldırdılar . dünya da bir ses var mı .ey Almanya senin hangi demekrasiden bahsetti gini çok iyi biliyoruz .
  Cevapla
 • Arda 6 ay önce Şikayet Et
  Erman i soykırımı kabul ettiği için sahip çıkıyor lar Canan hanıma . niye İsrail Filistin'de kadinlari çoluk çocuk demeden sokakta infaz ediyorlar her gün . görüntü almak isteyen gazeteci yide başından vurup şehit ettiler. buna niye bir şey söylemiyorlar hiç . yönetip başkan biri bunlara teflonla arayıp sorsalar .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Koca sosyal medyadan uyardı: 2 milyon 866 bin kişi! Bir açıklamanız var mı?
Türkiye'den Suudi Arabistan açıklaması: Mutabık kaldık