Türkiye'den Çekya'ya sert tepki: Açıklamalarınızın bir değeri yok!

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "AB Dönem Başkanı sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığı'nın ve diğer bazı AB kurumlarının ülkemize dair açıklamalarının anlam ve değeri yoktur" ifadeleri kullanıldı.

GİRİŞ 06.09.2022 09:19 GÜNCELLEME 06.09.2022 10:12
Bu Habere 96 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"AB Dönem Başkanı sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığının ve diğer bazı AB kurumlarının ülkemize dair yaptıkları açıklamaların bizim açımızdan bir anlam ve değeri yoktur. AB’nin üyelik dayanışması gerekçesiyle Yunanistan’a Ege ve Akdeniz ihtilaflarında sorgusuz sualsiz destek vermesi hem AB’nin kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır. Yunanistan’ı şımartan bu tutum çözümü değil çözümsüzlüğü teşvik etmekte, Yunanistan’ın maksimalist talepler peşinde koşmasına destek olmaktadır. Bu açıklamaları yapanların Yunanistan’ın ülkemize yönelik ihlal, taciz ve tehditlerini, tahrikkar eylem ve söylemlerini görmezden gelmeleri, uluslararası hukuka aykırı eylem ve uygulamalarına kayıtsız kalmaları tam bir garabettir.

Çekya Dönem Başkanlığı ya da AB diyaloğu teşvik etmek istiyorlarsa, Türkiye-AB ilişkileri esasen AB dayanışmasını ve ortak çıkarları baltalayan dar görüşlü Yunan/Rum vetosunun suistimalinden kurtarılmalıdır.

Türkiye, Ege ve Akdeniz’de meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edecektir."

Çekya'dan Yunanistan açıklaması: Erdoğan'ın sözleri kabul edilemezÇekya'dan Yunanistan açıklaması: Erdoğan'ın sözleri kabul edilemez

Yunanistan Türkiye'ye karşı harekete geçti: Açıklamalar peş peşeÇekya'nın ardından AB'den de Türkiye açıklaması

ÇEKYA'NIN AÇIKLAMALARI

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını yürüten Çekya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik "Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz" sözlerini "kabul edilemez" olarak tanımlamıştı.

Çekya Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Hedeflerimizden biri de AB-Türkiye diyaloğunu teşvik etmektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a hitaben yaptığı son açıklama gibi, AB üyesi devletlerin kabul edilemez şekilde tehdit edilmesi, bu konuda (diyaloğun teşvikini kastediyor) son derece yararsızdır" denilmişti.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu
YORUMLAR 96
 • Osmanlı 4 ay önce Şikayet Et
  Bi giremedik şu yunana, Bi baş kaldırmadık şu avrupada amerikaya. Neyse bedeli öderiz
  Cevapla
 • Bir Milliyetçi 4 ay önce Şikayet Et
  Yunanistan 100 Yıl önce tekrar diriltemediği Bizans diriltmenin peşinde ama unutmayın onların planı var ama Allah'ında bir planı VAR
  Cevapla
 • Cemil. 4 ay önce Şikayet Et
  ABD,orada AB orada.Komşuyu tehdit edip durmayın.Alacaksanız,gidin alın.Kilit olayında neden karşılık verilmedi ? Bizde S 400 yokmuydu ? Ordunun sayısını azaltmayın,subay yetiştiren okulları açın.Biran önce hava kuvvetlerini yenileyin ve yeni füze bataryaları edinin,en az 1000 km.olmalı.TC.Demir kubbeyi oluşturun.
  Cevapla
 • MUHAMMED 4 ay önce Şikayet Et
  Yunan pisliğinin,kuyruk acısı artık Konstantiniye yok İstanbul var,Ayasofya kilisesi yok,AYASOFYA CAMİİ var,yakında Yunanistan da TÜRKİYE mizin bir ili olacak inşaallah ,ismini ne koyarız yuankara güzel olur
  Cevapla
 • Saho78 4 ay önce Şikayet Et
  Vakti gelince Yunanistanin adalarini bırak tamamını alacağız inşallah o zaman nere kaçacaklar kime siginacaklar göreceğiz herseyin zamanı var..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'nu kızdıracak yeni hamle! CHP'de sular durulmuyor
Son dakika: Sürpriz harita geldi, kar yağışı olmayan il neredeyse yok! Ankara, İstanbul...