Erdoğan'ın sözleri sonrası Yunanistan, Türkiye'yi BM, NATO ve AB'ye şikayet etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Yunanistan için yaptığı "İzmir'i unutma. Bir gece ansızın gelebiliriz" açıklamasına yönelik olarak, Çekya'nın ardından Avrupa Birliği'nden de açıklama geldi. Atina yönetimi de bu sözleri NATO, BM ve AB'ye taşıdı.

GİRİŞ 06.09.2022 08:23 GÜNCELLEME 06.09.2022 16:20
Bu Habere 240 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün, Samsun'da düzenlenen TEKNOFEST'te konuştu.

Yunanistan'ın Türk jetlerine kilit atarak taciz etmesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina yönetimini, "Ey Yunan, tarihe bak, tarihe dön, çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur. Yunanistan'a tek cümlemiz var, İzmir'i unutma" ifadeleriyle uyardı. Erdoğan ayrıca, "Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz" dedi.

Erdoğan'dan Yunanistan'a çok sert uyarı: Bedeli ağır olur, bir gece ansızın gelebiliriz!Erdoğan'dan Yunanistan'a çok sert uyarı: Bedeli ağır olur, bir gece ansızın gelebiliriz!

Erdoğan'ın 'Bir gece ansızın gelebiliriz' sözlerine Yunanistan'dan cevapErdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözlerine Yunanistan'dan cevap

Çekya'dan Yunanistan açıklaması: Erdoğan'ın sözleri kabul edilemezÇekya'dan Yunanistan açıklaması: Erdoğan'ın sözleri kabul edilemez

Erdoğan’ın sözleri Yunanistan’ı kudurttu: ‘Meydan okudular!’Erdoğan'ın sözleri Yunan basınında: "Meydan okudular"

Başkan Erdoğan'ın tarihi mesajı büyük yankı uyandırdı! Dünyada manşetErdoğan'ın tarihi mesajı uluslararası basında büyük yankı uyandırdı

ATİNA'DAN CEVAP

Erdoğan'ın sözlerine Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan cevap geldi. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Yunanistan, günlük küstah ve her türlü sınırı aşan açıklamalar ve tehditler konusunda Türkiye'ye uymayacak. NATO içerisindeki birlik ve beraberliğe kimin zarar verdiğini göstermek için son günlerde yapılan provokatif açıklamaların içeriğine dair müttefiklerimize ve ortaklarımıza bilgi vereceğiz. Aynı zamanda uluslararası hukuk ve deniz hukuku temelinde bölgenin tamamı için istikrar ve güvenlik sütunu olarak kalmaya devam edeceğiz."

ÇEKYA'DAN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını yürüten Çekya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik son sözlerini "kabul edilemez" olarak tanımladı.

Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Hedeflerimizden biri de AB-Türkiye diyaloğunu teşvik etmektir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a hitaben yaptığı son açıklama gibi, AB üyesi devletlerin kabul edilemez şekilde tehdit edilmesi, bu konuda (diyaloğun teşvikini kastediyor) son derece yararsızdır" denildi.

Türkiye'den Çekya'ya sert tepki: Açıklamalarınızın bir değeri yok!Türkiye'den Çekya'ya sert tepki: Açıklamalarınızın bir değeri yok!

YUNANİSTAN HAREKETE GEÇTİ

Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından Atina yönetimi harekete geçerken, konuyla ilgili Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve NATO'ya mektup gönderdi.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın ABD ve Avrupalı mevikadaşlarına, ayrıca BM Güvenlik Konseyi ve NATO Genel Sekreteri'ne bir mektup göndererek Türkiye ile son durum hakkında bilgi verdiği ve Yunanistan'a yönelik söylemleri aktardığı kaydedildi. Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesi, söz konusu mektuplarda Türk yetkililerin ifadelerinin kelimesi kelimesine aktarılacağını yazdı.

AB: ERDOĞAN'IN SÖZLERİ ENDİŞE KAYNAĞI

Öte yandan Erdoğan'ın sözlerine yönelik olarak, AB dönem başkanı Çekya'nın ardından Avrupa Komisyonu'ndan açıklama geldi. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik  son açıklamalarını "büyük bir endişe kaynağı" olarak nitelendirerek, Türkiye'yi saldırgan söylemlerden kaçınmaya ve AB üye ülkelerinin egemenliğine ve bütünlüğüne saygı duymaya çağırdı:

"Bu açıklamalar büyük bir endişe kaynağıdır. Türkiye'nin gerginliği tırmandıran söylemlerden kaçınmasını ve iyi komşuluk ilişkileri taahhüt etmesini bekliyoruz. Yunanistan ile ilişkilerinde de her türlü açık sorunun barışçıl bir şekilde, iyi niyetli diyalog yoluyla, uluslararası hukuka saygılı ve iyi komşuluk ilişkileri ilkesine uygun olarak ele alınmasını bekliyoruz. Yunanistan bir AB üye devletidir ve bir AB üye devletinin egemenliğine ve bütünlüğüne saygı gösterilmelidir."

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 240
 • Eren 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemize karşı sürekli iki yüzlü riyakar politikalar kararlar alan geneldede aleyhimizde kararlar oldu yaşamım boyunca tanık olduğum şaşırmadığım kararlar.Yunanistanın ülkemize yönelik tehidtleri adaları silahlandırmaları uluslararası sularda taciz ateş açmaları neden tepki gösterilmiyor.Tarihler boyunca sabırla adımlar atmış milletiz herzaman barışı savunduk dünyada saçma sapan ambargo baskı kararları ülkemizi asla yıldırmayacak aksine arayışlara çalışmalara daha şevkle azimle inançla yöneltecektir kendimiz üretiriz imalda ediyoruz güçlü ülkeyiz asil milletiz asil devletiz.
  Cevapla
 • Kamil 1 yıl önce Şikayet Et
  Vaziyet gösteriyor ki ; Miçotakis Bizans pelerini'ni giymiş , Türkiye'ye karşı bir haçlı ittifakı kurmanın hesaplarını yapıyor . ABD ve Fransa'yı ikna etti . Geriye diğerleri kaldı . Yaptığı hamleler , Birinci hedefi'nin Ambargo uygulatmak olduğunu gösteriyor . Tahriklere gelmemeliyiz .
  Cevapla
 • Hüseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Önce, Türkiye ye, siz saygı gösterecek siniz ki Ondan sonra, Türkiye den. Saygı bekleyecek siniz. Almadan vermek ancak, Yüce Allah a mahsustur.
  Cevapla
 • Türkoğlu Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bneler türkiye ye tepki gösteriyorsunuz da yumanistana niye bişey demiyorsunuz vizyonsuz öngörüsüz avrupalı politikacılar siz bu kafayla daha çok amerikanın uşaklığını yaparsınız.
  Cevapla
 • sarıçiçek 1 yıl önce Şikayet Et
  ikiyüzlüler ateistler yunan adaları silahlandırsın ses yok?PKKlılarıkollasın sesyok bumu insanlık.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
AB'den son dakika İsrail uyarısı! İlk kez kabul ettiler
Çin roketi köyün ortasına düştü! Bölgede zehirli duman paniği