NATO'dan çok sert açıklama: Sabotaj karşılığını bulacak

NATO, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatlarındaki tahribatın "sabotaj" sonucu meydana geldiğini, müttefiklerin kritik altyapılarına yönelik saldırılara kararlı bir karşılık verileceğini duyurdu.

NATO'dan çok sert açıklama: Sabotaj karşılığını bulacak
NATO'dan çok sert açıklama: Sabotaj karşılığını bulacak
GİRİŞ 29.09.2022 15:41 GÜNCELLEME 29.09.2022 15:42
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

NATO'nun karar alma organı Kuzey Atlantik Konseyi, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında gaz sızıntısına yol açan tahribatla ilgili açıklama yayımladı. NATO'ya üyelik başvurusu yapan Finlandiya ve İsveç'in de bu açıklamaya katıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Baltık Denizi'nin uluslararası sularında Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hatlarında meydana gelen tahribatın derin endişe kaynağı olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

"Şu anda mevcut olan tüm bilgiler tahribatın kasıtlı ve sorumsuzca yapılmış bir sabotaj eyleminden kaynaklandığını göstermektedir. Bu sızıntılar denizcilik ve ciddi çevresel tahribat riski oluşturmaktadır. Tahribatın kaynağını belirleyecek soruşturmaları desteklemekteyiz."

Rusya'dan ABD'ye Kuzey Akım suçlamasıRusya'dan ABD'ye Kuzey Akım suçlaması

'Doğu-Batı savaşı çıkabilir' uyarısı: Boru hattına stratejik sabotaj"Doğu-Batı savaşı çıkabilir" uyarısı: Boru hattına stratejik sabotaj

Dikkat çeken iddia: Doğal gaz hattını Rusya patlattıDikkat çeken iddia: Doğal gaz hattını Rusya patlattı

"SABOTAJ KARŞILIK BULACAK"

Enerjinin ve diğer hibrit taktiklerin devlet veya devlet dışı aktörlerce cebri kullanımına karşı NATO müttefiklerinin hazırlıklı, caydırıcı ve savunma içinde olmaya devam edeceği belirtilen açıklamada, "Müttefiklerin kritik altyapılarına yönelik kasıtlı herhangi bir saldırı birlik içinde ve kararlı bir karşılık bulacaktır." ifadesine yer verildi.

Danimarka ve İsveç açıklarında Rusya'ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında sızıntılar olduğu bildirilmiş, gemilerin "bölgeye yanaşmaması" uyarısı yapılmıştı. İki ülke de sızıntıların kaza değil kasıtlı bir eylemin sonucu olduğuna yönelik işaretler bulunduğunu açıklamıştı.

AB de Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarındaki gaz sızıntılarının kasıtlı bir eylemin sonucu olduğunu, tesadüfi olmadığını bildirmişti.

Kuzey Akım 1 boru hattı üzerinden doğal gaz sevkiyatları, gerekli bakımların yapılamadığı gerekçesiyle 31 Ağustos'ta durdurulmuş, Kuzey Akım 2 ise henüz çalıştırılmamıştı.

KAYNAK: AA
Abdurrahman Koç Haber7.com - Editör
Haber 7 - Abdurrahman Koç
YORUMLAR 2
  • mert 1 yıl önce Şikayet Et
    bas seytan ABD nin isi
    Cevapla
  • Eren 1 yıl önce Şikayet Et
    Allah muhafaza düşünüyorum malum Akdenizde doğalgaz rezervi var kirli emellere sahip güçler olaki sabotaj yaparsa suskun asırlardır deprem üretmemiş uyuyan fay hatları var mutlaka patrlaması halinde durgun fayları tetikleyebilir doğal felaketlerede yolaçabilir DoğuAkdenizde eskitarihsel dönemlerde şiddetli deprem üretmiş günümüzde aktivitesi olmamış oldukça faylar var güvenlik ihmal edilmemelidir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
UEFA ülke puanı sıralaması güncellendi! İşte son durum
MGK bildirisi: İsrail suçlarının neticeleri ile yüzleşecek!