Biden duyurdu: Tutuklu 7 ABD vatandaşı serbest bırakıldı

ABD Başkanı Joe Biden, Venezuela'da yıllarca tutuklu bulunan 7 ABD vatandaşının serbest bırakıldığını bildirdi.

Biden duyurdu: Tutuklu 7 ABD vatandaşı serbest bırakıldı
Biden duyurdu: Tutuklu 7 ABD vatandaşı serbest bırakıldı
GİRİŞ 01.10.2022 23:10 GÜNCELLEME 01.10.2022 23:10
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün, Venezuela'da haksız yere gözaltında bulunan Jorge Toledo, Tomeu Vadell, Alirio Zambrano, Jose Luis Zambrano, Jose Pereira, Matthew Heath ve Osman Khan'ı ülkeye getiriyoruz. Bu kişiler, yakın zamanda ailelerine kavuşacak ve ait oldukları yerde sevdiklerinin kollarına geri dönecekler." ifadelerini kullandı.

ABD vatandaşlarının serbest bırakılması için Caracas yönetiminin müzakerelerde bulunan yetkililerine teşekkür eden Biden, "Halen acı çeken ve haksız yere gözaltına alınan sevdiklerinden ayrı kalan tüm ailelere, sevdiklerinin serbest bırakılmasını sağlamaya kendimizi adadığımızı bilin.” değerlendirmesine yer verdi.

Venezuela’nın bu adımı, ABD Dışişlerinden bir heyetin haziranda Venezuela'ya gidip görüşmeler yapmasından aylar sonra geldi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 7 tutuklunun serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladı

Blinken, "Bu, ABD vatandaşlarının Venezuela tarafından serbest bırakılmasını kutlamamıza rağmen daha yapacak çok işimiz var. Dışişleri Bakanı olarak dünya çapındaki Amerikalıların güvenliği benim en büyük önceliğim ve yurt dışında haksız yere gözaltına alınan tüm ABD vatandaşlarının serbest bırakılması için baskı yapmaya devam edeceğiz." dedi.

Vadell, Toledo, Jose Zambrano, Alirio Zambrano ve Pereira, "CITGO 6" olarak bilinen 6 Amerikalı petrol yöneticisinden 5'i olarak biliniyor

5 isim, 4 yıldan uzun bir süredir Venezuela’da tutukluydu. Eski Deniz Kuvvetleri askeri Heath, eylül 2020'de Venezuela’da gözaltına alınmış, Khan ise ocak ayından beri tutuklu bulunuyordu.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Gece Sorumlusu
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .
YORUMLAR 1
  • Teyyo emmi * 3 ay önce Şikayet Et
    Sıradan bir Abd vatandaşı olsa kılını kımıldatmaz lakin zengin adam olunca durum farklı, duyarlı Abd halkına duygu sömürüsünde bulunmuş biden emmi
    Cevapla
DİĞER HABERLER
EYT'de kademeli prim günü ile emeklilik şartı! İşte tarih tarih tam liste
MHP lideri Bahçeli: Konuşursak hiçbiri yerinden kalkamaz!