'Öğretmenim tuvalete gidebilir miyim?'

Tuvaleti olmayan okullarda tarlalarda, çalı diplerinde ihtiyaç gören çocukların dramını sonlandırmak için başlayan 'Okulumuza Tuvalet' kampanyası ihtiyaç sahibi ile yardımsever arasında köprü oluyor.

'Öğretmenim tuvalete gidebilir miyim?'
'Öğretmenim tuvalete gidebilir miyim?'
GİRİŞ 25.02.2010 11:01 GÜNCELLEME 25.02.2010 11:01

Bir okul düşünün, tuvaleti olmadığı için ‘Öğretmenim tuvalete gidebilir miyim?’ sözünü dahi duyamayan bir öğretmen. Tuvalet ihtiyacını gidermek için tarlalara, çalıların arkasına giden öğrencilere olan bir öğretmen. Kendi imkanlarıyla okula tuvalet yapmaya çalışan bir öğretmen. Ve bu öğretmenin harekete geçirdiği gönüllü bir grup ‘Okulumuza Tuvalet’ ekibi.

TAMAMEN GÖNÜLLÜ BİR EKİP

“Hiçbir siyasi parti ve oluşum, örgüt, kurum ya da kuruluş ile bağlantısı olmayan gönüllüler organizasyonuyuz.” diye anlatıyorlar kendilerini.

Onlar birkaç gönüllü; Mahmet Şanlıer, Onur Cantimur, Evren Kınlı, Ergin Gez, Burak Karakurt, Mehmet Yavuz Atilla. Avukat, sanat yönetmeni, öğrenci, bilgisayar mühendisi, yazılımcı…

BU HABERİ OKUYABİLİYORSANIZ KENDİNİZİ ŞANSLI SAYIN

Gönüllü olarak çıktıkları yolda henüz yeni yeni adım atan bu ekibin hareket noktası ise oldukça ilginç; “Öğretmenim tuvalete gidebilir miyim?” sözünün aslında ne kadar anlamlı olduğunu görmüş bu ekip. Çünkü bazı okullarda bu sözü söylemenin bile imkanı yok. Tuvaleti olmayan okulda öğrenci parmağını kaldırıp ‘Öğretmenim tuvalete gidebilir miyim?’ diye soramaması proje ekibini derin düşüncelere itmiş. Ekip “’Meğer şanslı azınlıktanmışız ' dedik kendi kendimize. Evet, yanlış duymadınız. Biz ve bu yazıyı okuyan siz, şanslı azınlıktanız. Anadolu'da birçok okulun türlü fiziki sorunlarını, öğretmen eksikliğini duyardık da, insanın en temel ihtiyaçlarından birisi olan tuvalet ihtiyacını gidermenin başlı başına bir sorun olduğunu aklımıza getirmezdik” diyor. Bunun üzerine de tuvaleti olmayan okullara tuvalet yapılması için bu siteyi kuruyorlar.

HER ŞEY BİR ÇAĞRIYLA BAŞLADI

Adıyaman’ın Gerger İlçesi Karük İlköğretim Okulu’nun tuvaleti olmadığını duyan ekip kolları sıvayıp yardım kampanyasına başladı. Duyarlı vatandaşların yardımlarıyla tuvalet kabini ve okulun kırtasiye ihtiyaçları karşılandı.

Okulumuza Tuvalet adıyla başlayan kampanyanın destek görmesi üzerine ekip bir köprü görevi üstlenerek yardıma ihtiyacı olan okulların listesini ve ilgili kişinin iletişim bilgilerini yayınlıyor, yardım yapmak isteyenler de doğrudan yardıma ihtiyacı olana ulaşıyor.

YARDIM TOPLAMIYOR KÖPRÜ OLUYOR

Okulumuza Tuvalet ekibi ısrarla vurguladığı şey şu; "Okulumuza Tuvalet projesi gönüllü gençler tarafından oluşturulduğu ve yürütüldüğü için hiç bir şekilde maddi yardım toplamamaktadır. İhtiyaçların duyurulmasına ve yardımların okullara gönderilmesine çalışmaktadır. Onlar ihtiyaç sahibi ve yardımseveri buluşturan bir platform görevi görüyor."

http://www.okulumuzatuvalet.org adresine girdiğinizde proje ve ekip hakkında bilgi alabileceğiniz gibi ‘Okullarımız’ bölümünden de ihtiyacı olan okulları ve yardımı ulaştıracabileceğiniz kişilerin iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan Kılıçdaroğlu'nun iddialarına cevap
Dünyanın en sıradışı camilerinden biri: Goree camii