Danıştay, 7. sınıf SBS'yi durdurdu

Danıştay 8. Dairesi, öğrenci velisi bir avukatın başvurusu üzerine, 7. sınıf SBS'nin yürütmesini durdurdu. Oy çokluğu ile alınan kararla ilgili Bakan Nimet Çubukçu, "Bakanlık olarak itiraz hakkımız var'' dedi.

Danıştay, 7. sınıf SBS'yi durdurdu
Danıştay, 7. sınıf SBS'yi durdurdu
GİRİŞ 03.11.2010 13:26 GÜNCELLEME 03.11.2010 13:26
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Danıştay 8. Dairesi, SBS'nin 6. ve 7. sınıflar için kademeli olarak kaldırılmasını öngören İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin ilgili hükümleriyle bu yıl 7. sınıflar için yapılacak SBS'nin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Danıştay 8. Dairesi, geçen yıl 6. sınıftaki çocuğu SBS'ye giren bir velinin, 10 Temmuz 2010 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açtığı davada, yürütmenin durdurulması istemini karara bağladı.

Milli Eğitim Bakanlığının, üç yıla yayılı SBS sisteminin herhangi bir yaş ayrımı yapılmaksızın tüm çocuklar üzerinde baskı ortamı yarattığı, uygulanan sınav sisteminin okulların eğitim sistemindeki merkeziliğini kaybetmesine yol açtığı ve çocukların sosyo-psikolojik gelişimlerini olumsuz etkilediğine yönelik kamuoyunda geniş bir uzlaşı bulunduğu gerekçesiyle üç yıla yayılı sınavın kaldırılmasına karar verildiğini 28 Haziran 2010 tarihinde kamuoyuna açıkladığı anlatılan yüksek mahkeme kararında, bu çerçevede İlköğretim Kurumları yönetmeliğinde değişiklik yapıldığı anımsatıldı.

Öğrenci başarısının tek bir sınavla değerlendirilmesinin getirdiği sorunları ortadan kaldırmak amacıyla 2007-2008 öğretim yılından geçerli olmak üzere üç yıla yayılı hale getirilen sınav sisteminin, aradan geçen kısa zaman içerisinde söz konusu gerekçelerle 2010-2011 öğretim yılı başından itibaren tek aşamalı bir sınav sistemi haline getirildiği belirtilen kararda, şöyle devam edildi:

''Milli Eğitim Bakanlığının, yürütmeyi durdurma istemi karşısında verdiği savunmada; üç yıla yayılı sınav sisteminin kaldırılarak yerine tek aşamalı sınav sistemi getirilmesinin ana nedeninin, öğrencilerin ve ailelerinin bu sınav sürecinde yaşadıkları olumsuzluklar gösterilmiş olup; bu olumsuz etkilerin en önemlisi olarak da çocukların sınav odaklı yaşamaktan sosyal etkinliklere vakit ayıramamalarının olduğu belirtilmiştir. Söz konusu savunmada herhangi bir yaş ayrımı yapılmaksızın, tüm sınıf öğrencileri açısından bu sistemin olumsuz yanları kabul edilmiştir.

Sınav sisteminin, öğrenciler ve aileleri üzerinde yarattığı asıl olumsuzluk, bakanlığın 28 Haziran 2010 tarihli basın açıklamasından da anlaşılacağı üzere, psikolojik olarak kendini göstermektedir. Hal böyle iken, davalı bakanlığın savunmasında da kabul ettiği üzere, anayasal eşitlik ilkesi uyarınca, tüm sınıf öğrencileri için maddiyatın ötesinde psikolojik olumsuzluklara sebebiyet veren bir sistemin 2009-2010 öğretim yılında 6. sınıflara uygulanmaya başlanılmış olmasının, 2010-2011 yılında 7. sınıfta olan davacının çocuğunun da içinde bulunduğu bu öğrencilere uygulanmaya devam edilmesinin kabul edilen olumsuzlukları görmezden gelme anlamı taşıyacağı açıktır.''

Yüksek Mahkeme kararında, yönetmeliğin Geçici 3. maddesinde yer alan ''2009-2010 Öğretim Yılında 6,7 ve 8. sınıfta öğrenim gören öğrencilere, bu tarihte yürürlükte bulunan Yönetmelik hükümleri uygulanır'' düzenlemesiyle 4. maddesinde yer alan; '' ..... kademeli olarak ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinden ....'' ibaresinde ve 2010-2011 öğretim yılındaki 7. sınıf SBS'nin yapılmasında Anayasal eşitlik ilkesine ve hukuka uyarlık görülmediği kaydedilerek, söz konusu hükümlerin yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği belirtildi. Daire, kararı oy çokluğuyla aldı.

Danıştay 8. Dairesi, yönetmeliğin ilgili maddelerinin iptali istemini daha sonra görüşecek.

BAKAN NİMET ÇUBUKÇU: İTİRAZ HAKKIMIZ VAR

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Danıştay'ın 7. sınıflara yönelik 2010-2011 döneminde yapılacak Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) yürütmesini durdurmasıyla ilgili olarak, ''Kararı henüz okumadım. Okuduktan sonra inceleyip gereğini yapacağız. Bakanlık olarak itiraz hakkımız var'' dedi.

18. Milli Eğitim Şurası'na katılmak üzere Kızılcahamam'daki Asya Termal Tesisleri'ne gelen Çubukçu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Danıştay'ın 7. sınıflara yönelik 2010-2011 döneminde yapılacak SBS'nin yürütmesini durdurma kararına ilişkin soru üzerine Çubukçu, ''Yürütmeyi durdurma kararını şu anda aldım. Henüz okumadım. Kararı okuduktan sonra inceleyip gereğini yapacağız'' dedi.

Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararına Bakanlık olarak itiraz hakları bulunduğuna işaret eden Çubukçu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aldığım bilgiye göre kararın içeriğinde bir eşitsizlik olduğu gerekçesi var. Biz zaten Seviye Belirleme Sınavı'nı 6. ve 7. sınıflar için kaldırdık. Sadece geçtiğimiz yıl itibarıyla 6. sınıfta giren öğrencilerin bir sisteme tabi olmaları nedeniyle onların kazanılmış hakları olduğunu düşünerek bu hakkın zayi olmaması adına bu kararı verdik. Yoksa 6. ve 7. sınıflarda kaldırıldı. Fakat geçiş dönemi için öngörülen kademeli bir süreçti. Bu kademeli sürece ilişkin verilmiş bir karar. Bu kararı inceleyeceğiz. Bakanlık olarak itiraz da edebiliriz, itiraz  sonucuna göre işlem yapabiliriz veya üzerinde değerlendirme yapıp gereğini yapabiliriz. Şu anda verilmiş bir kararımız yok.''

Bakan Çubukçu, öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağı konusundaki soruya karşılık, atama takviminin KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından belirleneceğini söyledi. Çubukçu, takvim netleştikten sonra duyuru yapacaklarını belirtti.

Öğretmenlik için ayrılan 30 bin kadronun 40 bine yükselip yükselmediği sorusu üzerine Nimet Çubukçu, 30 bin rakamında bir değişiklik olmadığını bildirdi.

KAYNAK: HABER 7 / AA
YORUMLAR 22
 • FATİH 11 yıl önce Şikayet Et
  NERDE KALDINIZ. Bizim canımız yokmu ?Niye önceden söylemediniz!
  Cevapla
 • İbrahimYAŞAR 11 yıl önce Şikayet Et
  Adalet. Arkadaşları oyun oynayarak eğlenirken geçen yıl çocuğum hafta sonu ve hafta içi okuldan sonra devamlı dersaneye giiti. Bunun karşılığınıda sbs denilen sınavda yüksek puan alarak bir nebze olsun karşılığını almıştı. Ancak birileri bunu dava konusu ederek iptal ettiriyor. İptal edilmesi sadece düşük puan alan öğrenciyi korur ya yüksek alan çocukların hakkını kim koruyacak. Ayrıca birde bunun maddi boyutu var onu zaten hiç karıştırmıyorum...
  Cevapla
 • Samil Bayram 11 yıl önce Şikayet Et
  Geç kalmışlar. Sbs zaten kaldırıldı.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 11 yıl önce Şikayet Et
  İdeolojik mi bilmem ama. Ben şu anda üniversite son sınıfta okuyorum. Sadece lise son sınıfta dershaneye gittim ve çok şükür kazandım. Benim o son sınıfta yaşadığım stresi kardeşim 6. sınıfta yaşamaya başladı, açıkçası üzüldüm onun için. Şu anda 7. sınıfta inşAllah kalkar sınav. Yazık değil mi çocuk hafta sonun oyun oynayacağı yerde eve gömülüp ders çalışıyor. Geçen sene sınavdan 490 aldı, başarılı sayılır ama ben yinede hafta sonlarında oyun oynamasını tercih ederdim.
  Cevapla
 • ankaralı fenci 11 yıl önce Şikayet Et
  Tamaamen ideolojik kararlar. Koltuklarında son günlerini yaşayanlar,ne zarar verirsek kar diyeyerek saldırıyor. bu zaman da yeterki hükümet aleyhinde dava aç ,açsende neye açarsan aç sonuç garanti.amma bunu müsebbibi çocuklarına piyano dersi veremiyoruz diye başbakanın önüne geçen akpli milletvekilleri.neredesin ey hüseyin çelik trilyonlar harcayıp getirdiğin sistem perişan oldu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul için peş peşe hava durumu uyarısı! En kuvvetli kar yağışı geliyor
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum