AB yüksek mahkemesi Amazon'un vergi borcunu iptal etti!

Avrupa Adalet Divanı, Amazon'a Lüksemburg'daki faaliyetlerinden dolayı geriye dönük 250 milyon euro üzerinde vergi borcu çıkaran AB Komisyonu kararının hatalı olduğuna hükmetti.

AB yüksek mahkemesi Amazon'un vergi borcunu iptal etti!
AB yüksek mahkemesi Amazon'un vergi borcunu iptal etti!
GİRİŞ 14.12.2023 14:40 GÜNCELLEME 14.12.2023 14:40

Merkezi Lüksemburg'da bulunan AB'nin en yüksek hukuki merci konumundaki Avrupa Adalet Divanı, AB Komisyonu'nun Amazon'a karşı açtığı davada karar açıkladı.

Mahkeme, Komisyon'un, Lüksemburg'un Amazon'a vergi avantajları sağlayarak yetkisiz kamu desteği verdiği yönündeki kararında hata yaptığına karar verdi.

Kararda, "Komisyon, Lüksemburg tarafından Amazon'a verilen vergi kararının iç pazarla bağdaşmayan bir kamu yardımı olduğunu tespit edemediğini doğruladı." ifadesi kullanıldı.

Avrupa Adalet Divanı, Komisyonun alt mahkeme kararına karşı yaptığı itirazı reddetti.

DAVA HAKKINDA

AB Komisyonu 2017'de, Amazon'un Lüksemburg'da faydalandığı vergi uygulamalarını yasa dışı bulmuş ve şirketin geçmişe dönük 250 milyon euroluk vergiyi faiziyle birlikte geri ödemesine karar vermişti.

Söz konusu karara Amazon firması ve Lüksemburg itiraz etmiş, hukuki süreç başlatmıştı.

AB Genel Mahkemesi, 2021'de dünyanın en büyük internet alışveriş şirketi Amazon'a Lüksemburg'daki faaliyetlerinden dolayı geriye dönük 250 milyon euronun üzerinde vergi borcu çıkaran AB Komisyonu kararını iptal etmişti.

Mahkeme, Lüksemburg'un vergi sistemiyle Amazon grubuna bağlı şirkete seçici biçimde avantaj sağlamadığına ve AB Komisyonu'nun iddialarını yeterince kanıtlayamadığına hükmetmişti.

AB Komisyonu, bu kararı hukukilik denetimi için Avrupa Adalet Divanı'na taşımıştı.

KAYNAK: AA
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Son dakika: Başkan Erdoğan duyurdu! Önümüzdeki ay sonuna kadar ücretsiz...
Bangladeş'te tansiyon yükseliyor: Devlet televizyonu ateşe verildi