Elon Musk ve Jeff Bezos'un firması anlaştı: Projeyi birlikte yürütecekler!

Uydu internet alanındaki rakipleri Amazon ve SpaceX, Amazon'un Kuiper Projesi'ni destekleyen uyduları fırlatmak üzere bir anlaşma imzaladı.

Elon Musk ve Jeff Bezos'un firması anlaştı: Projeyi birlikte yürütecekler!
Elon Musk ve Jeff Bezos'un firması anlaştı: Projeyi birlikte yürütecekler!
GİRİŞ 02.12.2023 20:22 GÜNCELLEME 02.12.2023 20:22
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Amazon'dan Cuma günü yapılan açıklamaya göre, SpaceX'in yeniden kullanılabilir Falcon 9 roketlerinin 2025'in başlarından ortalarına kadar üç kez fırlatılması planlanıyor, ancak anlaşmanın mali koşulları açıklanmadı.

Amazon'un açıklamasına göre, SpaceX'in roketleriyle yapılan fırlatmalar, şirketin 2024'ün ilk yarısında başlaması planlanan kendi alçak Dünya yörüngesi uydularının tam ölçekli dağıtımını destekleme kapasitesini artıracak.

REKABET İÇİNDE OLSALAR BİLE PROJEDE BİRLİKTE HAREKET EDECEKLER

Amazon, SpaceX'in Starlink'ine rakip olacak bir uydu takımyıldızı oluşturmak için 10 milyar dolarlık planının bir parçası olarak, uydularının çoğunu yörüngeye taşıyacak 83 kadar fırlatma için Arianespace, United Launch Alliance ve Jeff Bezos'un havacılık ve uzay üretim şirketi Blue Origin ile ortaklık kurduğunu da duyurdu.

Bir Amazon sözcüsü Business Insider'a yaptığı açıklamada, daha önce duyurulan fırlatma sözleşmelerinin şirketin planladığı takımyıldızının çoğunu fırlatmak için yeterli kapasite sağlayacağını belirtirken, "uzun vadeli dağıtım programımızı desteklemek için her zaman daha fazla kapasite eklemeyi planladık ve bu fırlatmalar da bu stratejinin bir parçası" dedi.

SpaceX CEO'su Elon Musk, X, eski adıyla Twitter'da çıkan haberlere yanıt olarak şunları söyledi: "SpaceX rakip uydu sistemlerini kendi uydularına iyilik yapmadan fırlatıyor. Adil ve eşit bir şekilde."

SpaceX'in Starlink'inin doğrudan rakibi olan Amazon'un Project Kuiper uydu takımyıldızı için iki prototip Ekim ayı başında fırlatıldı. KuiperSat-1 ve KuiperSat-2 prototiplerinin fırlatılması, cihazları fırlatan roket teslim sisteminde yapılan değişiklikler nedeniyle 2022 sonlarından ertelenmişti.

STARLİNK 42 BİN KİŞİLİK BİR TAKIMYILDIZI OLUŞTURUACAK

Amazon'un tasarım ve ağ mimarisinin doğrulanmasına yardımcı olduğunu söylediği prototipler, Amazon'un yörüngesel geniş bant internet sağlamak için kullanmayı planladığı ve önümüzdeki altı yıl içinde fırlatılması planlanan 3.200'den fazla uydunun ilki.

Starlink 2019'da uydu fırlatmaya başladı ve yörüngede 4.000'den fazla uydusu var ve sonunda yaklaşık 42.000 kişilik bir takımyıldızı oluşturmayı planlıyor.

Eylül ayında şirket, 60 ülkede 2 milyondan fazla kişiye yüksek hızlı internet sağlayarak yedi kıtanın tamamında internet bağlantısına ulaştığını duyurdu.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Siyonist 6 ay önce Şikayet Et
    Bu çok kötü eğer bu olursa ABD'nin gözünden hiç bir şey kaçam8yacak
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Boğaz geçiş ücretlerine zam
Son dakika: LGS'de o soru mahkemelik oldu!