Mantarla ilgili doğru bilinen yanlışlar

Bursa ve Bilecik'teki dağlık yörelerden toplanan mantarları yiyen 4 kişi zehirlendi. Bu kişilerden birinin mantar satıcısı olduğu ve en zehirli tür olarak bilinen ''Amanita Falloides''i yediği belirlendi. Yetkililer uyardı.

Mantarla ilgili doğru bilinen yanlışlar
Mantarla ilgili doğru bilinen yanlışlar
GİRİŞ 18.10.2010 12:43 GÜNCELLEME 18.10.2010 12:43
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bursa'nın Orhaneli ilçesinde yaşayan Ali Kaya (73) ve Remziye Kaya (71), mantar yedikten bir süre sonra mide bulantısı, karın ağrısı ve kusma şikayetiyle hastaneye gitti.

En zehirli tür olarak bilinen ''Amanita Falloides'' mantarından yiyen Kaya çifti, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı. Durumu ağır olan ve yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Ali Kaya'nın, yıllardır dağ köylerinden mantar toplayıp sattığı öğrenildi.

Kestel ilçesinde yaşayan Ayşe Yazıcı (47) ve Bilecik'te oturan Kadriye Aynıgül de (46) yedikleri mantardan zehirlenmeleri sonucu aynı hastaneye kaldırıldı.

-''EN FAZLA, MANTARI BİLDİĞİNİ SANANLAR ZEHİRLENİYOR''-

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Sedat Demir, hastanelerinde tedavi gören 4 hastadan Ali Kaya dışındakilerin hayati tehlikelerinin bulunmadığını söyledi.

Demir, doğada yetişen mantarların hangisinin zehirli olup olmadığını bildiğini iddia edenlerin zehirlenmeye daha fazla maruz kaldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

''Zehirli mantarı tespit edebilmek çok zor. Özellikle bu dönemde mantar zehirlenmelerine dikkati çekmek gerekiyor. Sonbahar, yağmurların arttığı ve doğada mantarların bollaştığı bir mevsimdir. Bu dönemde zehirlenme vakalarında da önemli bir artış yaşanır. Hiçbir şekilde doğadan toplanan mantarlar yenilmemelidir.''

Zehirlenmenin, mantarın tüketilmesinden sonraki 48-72 saatten sonra ortaya çıkabildiğini belirten Demir, bulantı, karın ağrısı, genel durum bozukluğu ve ardından ciddi böbrek ve karaciğer yetmezliğinin zehirlenmenin belirtileri olduğunu vurguladı.

Ciddi zehirlenmelerin ölümle sonuçlanabildiğini dile getiren Demir, bu nedenle, kültür mantarı dışındakilerinin tüketilmemesi, bunların da güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

-MANTARLA İLGİLİ YANLIŞ BİLİNENLER-

Doğada yetişen mantarların bakmakla ya da farklı ilkel yöntemlerle anlaşılamayacağını belirten Demir, halk arasında mantarla ilgili yanlış bilinenleri şöyle sıraladı:

''Zehirli mantarlar çok çekici görüntüde olur.

-Belirli bölgelerde yetişen mantarlar zehirlidir.

-Zehirli mantar gümüş kaşıkla kaynatılırsa kaşık kararır.

-Sirkeli, tuzlu suda kaynatmak mantarın zehri ortadan kaldırır, pişirilen mantarın zehiri kaybolur.

-Mantar yoğurtla tüketilirse zehirlenme olmaz

-Çayırda yetişen mantar zehirlemez, koparılınca mantarın rengi değişmezse zehirsizdir.

-Salyangozlar zehirli mantarı yemez.''

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • YUSUF EFENDİ 11 yıl önce Şikayet Et
  Şuna inanırım:. uzman olduğunu söyleyen bu doktor arkadaş dese ki, iyi bildiğiniz sürekli yediğiniz yabani mantarların dışında yeni türlere rağbet etmeyin. Macera aramayın, buna diyeceğim yok. Ben 40 yıldır, babam 60 yıldır, bütün sülalemin yıllardır yediği bildiği, hiç bir zehirlenme vakasına yol açmamış yabani mantarları yememmde niye sakınca olsun? İnsaf yani. Bence siz kendi meslektaşlarınıza yüzde yüz zararlı olan sigarayı bırakmaları konusunda biraz daha hassas olun.
  Cevapla
 • kara kara 11 yıl önce Şikayet Et
  mantar yetiştiricisi galiba. doktor yetiştirici galiba doğada yetişen türlerden çok azı zehirlidir doğada yetişen kadar tatlı olanı da yoktur
  Cevapla
 • ali faki 11 yıl önce Şikayet Et
  acaba. acaba bunu kültür yetiştiricilerini korumak maksadıyla açıklama yapıyor olmasın sayın zaat?
  Cevapla
 • dursun gorkem 11 yıl önce Şikayet Et
  aslında kolay. %100 doğru mu bilemiyorum fakat, meyve ağaçlarında biten mantarlar zehirsizdir diye biliyorum
  Cevapla
 • hakikat yerini muhakkak bulacak 11 yıl önce Şikayet Et
  Doğadan toplanan mantar yenmemeli mi. Sanırım sayın doktor ya mantar yetiştiricileri ile birlikte çalışıyor yada ormandan toplanan mantarı hiç yememiş. Bahse girerim doğadan toplanan mantarı yese bir daha kültür mantarı yemez
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'nun 48 bin liralık balık ziyafetinden yeni detaylar: Kalkan ciğeri yemişler
İstanbul'da karda mahsur kalıp camiye sığınan İsrailli haham yaşadıklarını anlattı