Tematik resim sergisi TYB İstanbul'da açıldı

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi, Suriye Güzel Sanatlar Derneği ve Arap Derneği'nin, Suriye'deki sürecin 7. yılı dolayısıyla düzenlediği "Savaşın Mağduru Suriyeli Sanatçılar" adlı tematik resim sergisi açıldı.

Tematik resim sergisi TYB İstanbul'da açıldı
Tematik resim sergisi TYB İstanbul'da açıldı
GİRİŞ 20.03.2018 15:14 GÜNCELLEME 20.03.2018 15:14

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'ndeki serginin açılışında konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye - Filistin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Hasan Turan, mücadelenin sadece ateşli silahlarla verilen bir şey olmadığını ifade ederek, "Bir mücadelenin fikirsel, düşünsel, entelektüel, kültürel, sanatsal kolları, ayakları, dayanakları yoksa o mücadele eksiktir. Suriye'de mücadele eden kardeşlerimiz bu mücadelenin hikâyesini, romanını, şiirini, resmini, filmini, sinemasını oluşturamadığı sürece savaşı kazanmak mümkün değildir." dedi. 

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı Türkiye'nin tarih boyunca olduğu gibi evini, gönlünü, memleketini Suriyelilere açtığını söyledi.

Türkiye'de yaşayan Suriyeliler içinde entelektüeller, sanatçılar, yazarlar, fikir, ilim adamlarının bulunduğunu belirten Bıyıklı, "Bu sergi bir anlamda Türkiye'deki misafir Suriyeli kardeşlerimizin insan zenginliğini, birikimini, kıymetini de ortaya koymak amacıyla düzenlenmiş bulunmakta. Sanat, siyasetin dönemsel ayrıştırıcılığına rağmen daima birleştirici bir rol oynamıştır." diye konuştu.

Suriye Ressamlar Derneği Başkanı Amr en-Namr ise sergiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmaların ardından Turan ve ilgililer serginin açılış kurdelesini keserek sergiyi gezdi.

Sergide satılan resimlerin gelirinin yarısının savaşta yetim kalan çocukların yararına harcanacağı öğrenildi.

Sergi, 23 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek.

ETİKETLER
resim sergisi
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Günün gazete manşetleri
Son dakika haberi: 12 Temmuz koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı