İşte vahşetin kayıtları: Tüyler ürpertici

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesinden dakikalar önce Suudi yetkililer arasındaki konuşmanın kayıtlarına ulaşıldı. Kaşıkçı’yı parçalamayı planlayan katillerin soğukkanlılığı tüyler ürpertici. Adli Tıp Uzmanı Al Tubaigy “Kolay olacak. Eklemler ayrılmış olacak. Parçalara ayırırsak iş bitmiş olacak” diyor.

İşte vahşetin kayıtları: Tüyler ürpertici
İşte vahşetin kayıtları: Tüyler ürpertici
GİRİŞ 02.10.2020 07:45 GÜNCELLEME 02.10.2020 07:51
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi yetkililer tarafından katledilmesinin üstünden 2 yıl geçti. Suudi yetkililer tarafından katledilmesiyle ilgili görülen dava dosyasında, Kaşıkçı’nın 2 Ekim günü Konsolosluk’ta yaşananlarla BM raportörü Agnes Callamard’ın soruşturma birimlerinden dinlediği ses kayıtlarına ilişkin ifadelerin geçtiği ortaya çıktı.

 

 

İKİ GRUBA AYRILDILAR

Ek klasörlere yansıyan bilgilere göre 2 Ekim günü sabah saat 10 ile 11 arasında 15 Suudi yetkili iki gruba ayrıldı. Bunlardan 5’i Başkonsolos’un konutuna giderken geri kalan 10 kişi konsolosluğa gitti. Saat 13.02’de konsolosluk içerisinde Kaşıkçı’nın gelmesinden dakikalar önce Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın koruması Mahir Abdülaziz Mutreb ve Adli Tıp Uzmanı Dr. Salah Muhammed Al Tubaigy arasında geçen konuşmada Mutreb, “Gövdeyi bir torbaya koymak mümkün müdür’ diye sordu. Tubaigy ise ‘ Hayır çok ağır’ şeklinde yanıt verdi. Tubaigy konuşmanın devamında, ‘Kolay olacak. Eklemler ayrılmış olacak. Sorun yok. Bedeni ağır, ilk kez yerde kesiyorum. Eğer plastik torbalar alır ve parçalara ayırırsak iş bitmiş olacak. Her birini saracağız deri torbalara’ şeklinde devam etti.

 

 

‘KURBANLIK GELDİ Mİ!’

Tubaigy konuşmanın devamında endişesini dile getirerek, ‘Amirim ne yaptığımı bilmiyor. Beni koruyacak kimse yok’ derken Mutreb, Kaşıkçı’yı kastederek ‘Kurbanlık hayvanın’ gelip gelmediğini sordu. Kaşıkçı saat 13.15’te Hatice Cengiz’e telefonlarını bırakarak konsolosluğa tek başına girdi. İstihbarat raporlarına göre Kaşıkçı’nın konsolosluğa girdikten sonra 10 dakika içinde ölmüş olabileceği değerlendirmesi ek klasörlerde yer aldı.

GERİ DÖNÜP DÖNMEYECEĞİ SORULDU

Ses kayıtlarına göre Kaşıkçı ilk olarak konsolosluğun ikinci katında bulunan Başkonsolosun ofisine davet edildi. Ses kayıtlarına göre kendisiyle yapılan konuşmada ilk olarak Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’a geri dönüp dönmeyeceğine odaklanıldı. Kaşıkçı ise bu konuşmaya gelecekte dönmek istediğini söyleyerek cevap verdi.

‘SİZİ GÖTÜRMEK ZORUNDAYIZ’

Belgelere göre Kaşıkçı’ya, ‘Sizi geri götürmek zorundayız. Interpol’den gelen emir var. Interpol geri gönderilmemizi talep etti. Sizi almaya geliyoruz’ dedi. Kaşıkçı ise, ‘Benimle ilgili bir dava yok. Dışarıda bazı insanlara haber verdim. Beni bekliyorlar. Bir şoför beni bekliyor’ diye yanıt verdi. Ses kayıtlarına göre bir Suudi yetkili Kaşıkçı’ya, ‘Kısa keselim’ dedi.

‘SONUNDA NE OLACAĞINI BİLİYORSUNUZ’

Saat 13.22’de Mutreb Kaşıkçı’ya telefonları olup olmadığını sordu.

-Kaşıkçı: ‘İki telefon’

-Mutreb: ‘Hangi marka’

-Kaşıkçı: ‘Apple marka telefonlar’

-Mutreb: ‘Oğlunuza bir mesaj gönderin’

-Kaşıkçı: ‘Hangi oğlum? Oğluma ne söylemeliyim?’

-Mutreb: ‘ Bir mesaj yazacaksınız. Haydi prova edelim; bize gösterin’

-Kaşıkçı: ‘Ne söylemeliyim? Yakında görüşürüz mü? Kaçırılma diyemem’

-Mutreb: ‘Kısa kesin. Ceketinizi çıkarın’

-Kaşıkçı: ‘ Bir büyükelçilikte böyle bir şey nasıl olabilir?’ Hiçbir şey yazmayacağım’

-Mutreb: ‘Yazın Cemal Bey. Acele edin. Siz bize yardım edin ki biz de size yardım edelim çünkü sonunda sizi Suudi Arabistan’a geri götüreceğiz ve eğer bize yardım etmezseniz sonunda ne olacağını biliyorsunuz; bu mesele iyi bir şekilde sonuçlansın’

-Kaşıkçı: ‘Burada bir havlu var. Bana ilaç mı vereceksiniz?’

-Mutreb: ‘Sizi uyutacağız.’

‘İTMEYE DEVAM ET’

Dava dosyasına giren belgelere göre bu aşamadan sonra ses kayıtlarında boğuşma sesleri ve boğuşma sırasında ‘Uyudu mu?’, ‘Kafasını kaldırıyor’, ‘İtmeye devam et’, ‘Buraya it; elini çekme; it’ ifadeleri geçiyor. Geri kalan ses kayıtlarında ise hareket ve derin nefes alıp verme sesleri duyulurken aynı zamanda plastik örtü sarma sesi de duyuluyor. Raporda Türk istihbaratının bu seslerin Kaşıkçı’nın ölümünün ardından cesedi parçalara ayırırken geldiği sonucuna vardığı ifadeleri geçiyor. Yine aynı şekilde saat 13.39’da bir testere sesinin tespit edildiği de ifade ediliyor.

YENİŞAFAK

YORUMLAR 48
 • Kamil 2 yıl önce Şikayet Et
  Asıl soru şu: Madem ki bu adamın suud kasaplarınca lime lime doğranacağı istihbaratı vardı ; neden uyarılmadı ? Uyarılsaydı hem iki ülke birbirine bu kadar gerilmez hem de bu adam Amerikancı suuda haddini bildirirdi.
  Cevapla
 • temel 2 yıl önce Şikayet Et
  bu ses kayitlarini butun gazete tv vermek gerek sonuc da dava bitti araplar icin gizli degil hic olmaz ise katil araplari dunya tanisin hem de her dil den verin bu katilin nesini koruyoruz onu anlamiyorum
  Cevapla
 • HIDIR BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  Suudlarla aramızda çok sorun var. Arap Baharı, Mısır darbesi, Katar meselesi ve en son YPG’ye açıkça destek vermeleri, Türkiye’yi dengelemek için büyük Kürdistan devletinin kurulmasına stratejik destek vs..Emperyalizm Suud prenslerinden menfaata göre şeçim dönemine girdi. Tüm bunlara rağmen "müslüman din kardeşimize bıçak saplamak, emperyalist güruhu ile aynı aynı değirmene su taşımak bize yakışmaz" gibi geliyor. Saddam ve Kaddafiden sonra belki sıra "SUUDİ ARABİSTAN'ın ülkesinin parçalanmasına geldi????
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah bu katil kafirlerin canını dünyaya ibret tüm insanlığın gözü önünde daha beter bir şekilde alırda ağızlarından kelimei şahadet çıkmaz inşallah. Bunu da en azılı acımasız kafirlerin elinden yapar inşaallah
  Cevapla
 • İnce siyaset 2 yıl önce Şikayet Et
  Deliller ABD ye hiç bir şekilde verilmemeliydi bu mesel Türkiye’nin ve Saudi Arabistan ın meselesiydi . Bu işin gerçek planlaycısı zaten ABD idi ve hedefine ulaştı . Ülkelerin arasını böyle bozarlar .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu kürsüyü tokatladı! Kurtulmuş: Buyrun er meydanına adaylığınızı ilan edin
Tekerlekli sandalyeyle geldi yürüyerek gitti (5 Aralık 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)