Son dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı açıklaması

Son dakik haberi: İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramı'nda uygulanacak tedbirlere ilişkin açıklama yaptı.

Son dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı açıklaması
Son dakika: İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı açıklaması
GİRİŞ 11.05.2021 10:47 GÜNCELLEME 11.05.2021 12:37
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

İçişleri'nden yapılan açıklamada tam kapanma, seyahat kısıtlaması ve denetim faaliyetleriyle ilgili uygulanacak önlemlere ilişkin açıklama yapıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak olan tam kapanma dönemi içinde alınan diğer tedbirler gibi sokağa çıkma ile şehirler arası seyahat kısıtlamaların da, salgının seyrinde yaşanan azalma trendine çok ciddi katkı sağladığı belirtildi.

Gerek kısmi kapanma gerekse tam kapanma döneminde alınan tedbirlerle 16 Nisan 2021 günü 62 bin 939'a kadar yükselen günlük vaka sayısının 10 Mayıs 2021 günü itibariyle 13 bin 604'e kadar gerilediği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’da başlayan ve 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’te tamamlanacak olan tam kapanma dönemi içerisinde alınan diğer tedbirler gibi sokağa çıkma ile şehirlerarası seyahat kısıtlamaları da, salgının seyrinde yaşanan azalma trendine çok ciddi katkı sağlamaktadır.

'SEYAHAT İZİN BELGELERİ TEK TEK KONTROL EDİLECEK'

Gerek kısmi kapanma gerekse tam kapanma döneminde alınan tedbirlerin ve aziz milletimizin bu tedbirlere uyma konusunda ortaya koydukları sabırlı ve fedakar tavrın etkisiyle 16 Nisan 2021 günü 62.939’a kadar yükselen günlük vaka sayısı 10 Mayıs 2021 günü itibariyle 13.604’e kadar gerilemiştir.
Salgının seyrinde yaşanan bu olumlu gidişatın sürdürülmesi açısından denetim faaliyetleri, tam kapanma döneminin kalan süresi içerisinde de tüm hızıyla sürdürülecektir.

Ramazan Bayramını da içerisine alan bu süre içerisinde;
Şehirlerarası Seyahat Kısıtlamasına Dair Denetimler çerçevesinde; şehirlerarası yollar üzerinde kolluk kuvvetlerince 1.167 yol kontrol noktası oluşturulmuş olup, bu yol kontrol noktalarında 16 bin 669 kolluk personeli görev yapacaktır.

Yol kontrol noktalarında görevli kolluk personelince özel araç veya toplu taşıma araçlarıyla şehirlerarası seyahat edenlerin “seyahat izin belgeleri” tek tek kontrol edilecek ve seyahat izin belgesi olmadan şehirlerarası seyahat edenlerin tespiti halinde gerekli idari yaptırımlar uygulanacaktır.
Sokağa Çıkma Kısıtlamasına Dair Denetimler çerçevesinde; gerek şehir içi kontrol noktaları gerekse devriye ekipleriyle etkin bir denetim gerçekleştirilecektir.  

Şehir içi cadde ve sokaklarda kolluk kuvvetlerince oluşturulan toplam 6 bin 84 kontrol noktasında 79 bin 279 kamu personeli görev yapacak olup gerçekleştirilecek denetimlerde geçerli bir muafiyetin var olup olmadığı, çalışma izni görev belgesi kontrolü ile dışarıda bulunulan durumun muafiyet nedeni, zamanı ve güzergahı ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilecektir.

'95 BİN PERSONEL GÖREV ALACAK'

Ramazan Bayramını da içine alan süre boyunca şehirlerarası seyahat kısıtlaması ve sokağa çıkma kısıtlamasına dair yürütülen denetimlerde toplam 7 bin 251 kontrol noktasında 95 bin 948 kolluk personeli görev alacaktır.

Bu dönemde ayrıca kolluk kuvvetlerince yaya ve motorize devriye hizmetlerine ağırlık verilerek sokağa çıkma kısıtlamasına dair denetimlere aralıksız 7/24 esasına göre devam edilecektir. Bu çerçevede her gün ortalama 13 bin 938 yaya/motorize devriye ekibinde 78 bin 230 kolluk personeli sokağa çıkma kısıtlaması tedbirine dair denetim faaliyetlerinde görev alacaktır.

Salgın denetim ekiplerince de tam kapanma dönemi sonuna kadar işyeri denetimleri tam kapasiteyle sürdürülecektir.

Üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin kesintisiz sürdürülmesi ve vatandaşlarımızın temel gıda ve temizlik malzemesi ihtiyaçlarının tedarikinin sağlanması amacıyla tam kapanma döneminde muafiyet tanınan işyerlerine (fabrikalar, organize sanayi bölgeleri, fırın, market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcı, yeme-içme yerleri vb.) yönelik denetimler İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde görevli denetim ekiplerince (zabıta ve diğer kamu personeli marifetiyle) kesintisiz ve etkin şekilde sürdürülmeye devam edilecektir.

Tam kapanma tedbirlerinin geçerli olduğu Ramazan Bayramı süresince de aziz milletimizin tedbirlere uymaya devam edeceğini biliyor ve gösterilen fedakarlıklar için bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

YAZDIR
YORUMLAR 54
 • İzmit 1 ay önce Şikayet Et
  Tam kapanma dendi malesef gıda sektörü kurban edildi.marketler tıklım tıklım insan dolu sadece pazar günleri kapalı olmasına rağmen insanlar sürekli hergün marketlerde sabah 9:50 de kapıda durmaya baslıyorlar.akşam17:00da hala kapıda insanlar var.bu virüs marketlerde olmuyor heralde denetleme yok.her evden tek kişi dendi malesef çoluk çocuk marketlerdeler. sürekli maske konusunda uyarmaktan insanlarla tartısmalar yasanıyor.mesafe olayı hiç yok çalışanlar reyonları bile doldurmakta zorlanıyorlar.kasiyerlerin hali içler acısı zaten Gıda sekterü calisanları cok yoruldu ve yıprandı.
  Cevapla
 • Anneler 1 ay önce Şikayet Et
  Yüzyüze sınav yapılmasın 5_6_7_9_10_11.sınıflar 5 gün yüzyüze sınav sebebiyle okullarda toplamasın yüzyüze sınav istemiyoruz açılmada öncelik yüzyüze sınavlar yapılmasın anneler istemiyoruz yüzyüze sınavlar ısrar niye
  Cevapla
 • Sivaslı 1 ay önce Şikayet Et
  Simdi 18 mayıs akşamı saat 21 mi 19 mu kısıtlama zaati
  Cevapla
 • Kemal 1 ay önce Şikayet Et
  Keşke kanal istanbul a ayırdığınız 75 milyar bütçe ile her şehrimize 2 şer fabrika açsanız da sadece İstanbul u kalabaliklastirmak yerine her şehri güçlü kilsaniz. Her şehirde 2-3 fabrika açılsa 1000 kişi istihdam edilse 4000 kişiye bakar. O 4 bin kişi de berberiydi manaviydi nalburuydu hatlı minibüsuydu esnafiydi derken 100 bin kişiyi olumlu etkiler ve herkes şehrinde kalır. Kanal çevresine yeni 5 milyon kişilik şehir kuracaksınız da ne olacak? Katarlı villasında oturacak, benim Anadolu insanım
  Cevapla
 • Kadir 1 ay önce Şikayet Et
  Turizm yok 2 senedir.ihracatda yok pandemiden dolayi.gaz benzin teknoloji ilac vb hersey dovizle.bunlari devlet nasil odeyecekk begenmediginiz katardan dovizler gelmese usd bugun 15 tl olur.ingilizi fransizi abd si sömurse sorun yok ama katar olunca cinleniyosunuz.ne ekonomi bilginiz var ne iktisat.devletler artik fabrika acmiyor.
  Cevapla
 • mcan 1 ay önce Şikayet Et
  Sapla samanı birbirine karıştırmışım.
  Cevapla
 • Vatandaşşş 1 ay önce Şikayet Et
  Kovid olanları dışarı kaçırmayın, toplanmayı engelleyin, gerisine karışmayın. Millet usandı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya diken üstünde! 4’üncü dalga uyarısı
Akılalmaz saniyeler! Hızla üzerine gelen trene aldırış etmeden öylece durdu