Başıboş köpek sorunu öyle bir noktaya geldi ki... Son rakamlar şoke etti!

Yıllardır çözüme kavuşturulamayan başıboş köpek sorununun, 2023'ün ilk 6 ayına göre 7'si çocuk 18 kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğu tespit edildi.

GİRİŞ 13.07.2023 16:08 GÜNCELLEME 13.07.2023 16:43
Bu Habere 234 Yorum Yapılmış

Türkiye’de başıboş köpek sorunu katlanarak büyüyor. Başıboş köpek sorununun terör örgütü PKK kadar zarar verdiği belirlendi.

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde yaşanan ve mimar Lütfü Seray'ın kuduz olarak hayatını kaybettiği olay sosyal medyada infiale neden olurken başıboş köpek sorununun boyutunu tekrar gündeme getirdi. 

BAŞIBOŞ KÖPEKLER 6 AYDA 18 KİŞİNİN CANINI ALDI

Güvenli Sokaklar Derneği'nin açıkladığı bilgilere göre, 2023 yılının ilk 6 ayında yaşanan ölüm sayısı 7'si çocuk 18 kişiyi buldu.

BASINA YANSIMAYAN YÜZLERCE VAKA VAR!

Haber7'ye açıklamalarda bulunan Güvenli Sokaklar Derneği Başkanı Murat Pınar, her vakanın basına yansımadığını kaydetti. Başkan Murat Pınar, kuduz ve kist hidatik gibi hastalıklar nedeniyle de ölümler yaşandığını vurgulayarak "Medyaya yansımayan her gün yüzlerce vaka var. Derneğimizin tuttuğu verilere göre, son 2 senede 48 vatandaşımız başıboş köpekler yüzünden öldü. Bunlardan 16 tanesi çocuk. 2023’ün başından beri ise 7'si çocuk 18 kişi öldü. Geçenlerde sadece 2 günde 4 vaka meydana geldi. Kocaeli’nde bir sayaç okuma memuru, Ataşehir’de Yargıtay mensubunun eşi, Bursa’da bir erkek evladımız ve Yalova’da bir kız evladımız bu sorun nedeniyle mağduriyet yaşadı." ifadesinde bulundu. 

İşte 2023’ün ilk ayında başıboş köpekler nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlar:

 • Mete Durna (9): 30 Ocak’ta Van’da başıboş köpekler tarafından boğazı parçalanarak öldürüldü.

 • Mehmet Emin Koç (14): 12 Mart’ta Muğla’nın Milas ilçesinde başıboş köpeklerin kovaladığı küçük çocuk, yoldan geçen aracın altında kalarak can verdi.
   
 • Dursun Sezen (54): 18 Nisan günü Tekirdağ'da, yola çıkan başıboş köpeğe çarpmamak için manevra yapan sürücü otomobiliyle refüje savrularak feci şekilde can verdi.

 KATLİAMA NEDEN OLDU

 • İsa Yeşilyurt: 19 Nisan’da Kahramanmaraş- Kayseri Yolu üzerinde başıboş bir köpek, 2 aracın kafa kafaya çarpışmasıyla birlikte 4 kişinin ölümüne 4 kişinin de yaralanmasına neden oldu. Takla atan ve paramparça olan aracın sürücüsü İsa Yeşilyurt, katliam gibi kazada can verdi.
   
 • Gülistan Günçe: 19 Nisan’da Kahramanmaraş- Kayseri Yolu’ndaki aynı kazada hayatını kaybetti.
   
 • Ali Asaf Günçe: 19 Nisan’daki Kahramanmaraş- Kayseri Yolu üzerinde meydana gelen kazada can verdi.
   
 • Zahir Can Günçe: 19 Nisan’daki katliam gibi kazada hayatını kaybetti.

 • Mustafa Güneş (62): 25 Nisan’da önüne başıboş köpek çıkan aracın sürücüsü direksiyon hakimiyetini kaybederek Mustafa Güneş’e çarptı. Güneş hayatını kaybederken 2 kişi de yaralandı.

BİR AİLE YOK OLDU

 • Özlem Çetin (31): 7 Mayıs’ta Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde 7 kişilik ailenin bulunduğu araç, 7 metre derinliğindeki sulama kanalına uçtu. Feci kaza sonrası anne Özlem Çetin, 5 çocuğuyla birlikte feci şekilde hayatını kaybetti. Baba Hasan Çetin ise yaralı olarak kurtuldu.
   
 • Asmin Çetin (11): Şanlıurfa'daki başıboş köpeğin neden olduğu kazasında hayatını kaybetti.
   
 • Aysun Çetin (9): Şanlıurfa’daki aynı kazada can verdi.
 • Ecem Çetin (5): Aynı kazada hayatını kaybetti.
   
 • İbrahim Çetin (4): Sulama kanalına uçan aynı araçta küçük çocuğun da hayatı sonlandı.
   
 • Müslüm Çetin (1): Bir ailenin yok olduğu aynı kazada 1 yaşındaki bebek de can verdi.
   
 • Ahmet Dönmez: 7 Mayıs’ta Aydın’ın Nazilli ilçesinde motosiklet sürücüsü, başıboş köpeğe çarpmamak için kaza yaptı. Dönmez, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.
   
 • Uğur Perçin (41): 31 Mayıs tarihinde Tokat’ta seyir halindeki  Uğur Perçin, önüne çıkan köpeğe çarpmamak için ani manevra yaptı. Elektrik direğine çarpan Uğur Perçin hayatını kaybetti. Araçta bulunan 1 kişi ise yaralandı.
   
 • Muhammed Çağrı Turgut (35): 31 Mayıs’ta Mersin’in Yenişehir ilçesinde motosikletiyle seyir halinde olan Yenişehir İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru, başıboş köpekten kaçmak isterken kaza yaptı ve hayatını kaybetti.

 • Leyla Arseven (53): 18 Haziran’da Adıyaman’da başıboş köpeğe çarpmamak için ani fren yapan araç, arkadan gelen başka bir aracın çarpması sonucu şarampole yuvarlandı. Araçta bulunan 2 kişi yaralı olarak kurtulurken, Leyla Arseven hayatını kaybetti.
   
 • Ayşe Koyuncuoğlu (21): 6 Haziran tarihinde Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde köpeğe çarpmamak için manevra yapan araç, 5 metrelik istinat duvarından uçtu. Araçta bulunan Ayşe Koyuncuoğlu can verirken 1’i bebek 1’i çocuk olmak üzere 6 kişi yaralandı.

___________

2022'DE 33 KİŞİ ÖLDÜ

1 Ocak- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında 33 kişi hayatını kaybetti.

Başıboş köpeklerden kaynaklanan 340 saldırı ve 89 trafik kazası basına yansıdı.

Başıboş köpek saldırılarında 6’sı çocuk, 3’ü kadın olmak üzere 13 kişi hayatını kaybetti. 52’si kadın 134’ü çocuk olmak üzere toplam 307 kişi yaralandı.

Başıboş köpek kaynaklı trafik kazalarında ise 3’ü çocuk 4’ü kadın olmak üzere 20 kişi hayatını kaybetti, 217 kişi yaralandı.

Yine söz konusu saldırılarda 429 küçükbaş, 523 kümes hayvanı ve 2 yaban hayvanı telef oldu. Toplamda 92 küçükbaş/kümes hayvanı ve 8 yaban hayvanı yaralandı.

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 234
 • efe 11 ay önce Şikayet Et
  bu sorunu çözün lütfen. benim vergilerimle köpek beslemeyin, gidin ihtiyaç sahibi yetim çocuklara harcayın o parayı. köpekler yaşlı amcayı parçalarken, köpekten kaçan çocuklar arabanın altında kalırken, ya da kan revan içinde yaralanan çocuklar varken, ana yola fırlayan köpekler yüzünden ölen aileler varken, koyunlar bile köpeklerce telef oluyorken neyi bekliyoruz merak ediyorum?
  Cevapla
 • toygar 11 ay önce Şikayet Et
  Bıktık ya bıktık köpekten. Fino, pekinez gibi küçük ırkları, köylerde çoban köpeği gibi sahipli ırkları bırakıp. geri kalan bütün köpeklerin öldürülmesini istiyorum. Sokak köpeklerinin tamamının öldürülmesini istiyorum. Çözümü bu.
  Cevapla
 • mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  Artık devletin bir çare bulması lazım her yerde başıboş köpek dolu insan yolda yürümeye korkuyor. tehlike yaratıyorsa çaresine bakılmalı
  Cevapla
 • Kamil 11 ay önce Şikayet Et
  Bunları zaptedecek tel örgülü tasnifli orman kenarı çimenlik yerlere göndermeli , sokaklardan toplanıp şehirlerden uzaklaştırılmalıdır . Sonra ekipler bunları tasnifleyip , Avustralya , Yeni Zelanda , Afrika , Latin Amerika kasabalarına ihraç etmelidirler . Oralarda çoğalıp , Çakalları , Tilki , Doğan , Dingo gibi yırtıcıları ağıl ve kümes hayvanlarından uzak tutarlar .
  Cevapla
 • Kral 11 ay önce Şikayet Et
  Başıboş köpekler i ihraç edelim gönderin isvicreye
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Esed şartını duyurmuştu! Bakan Güler'den Suriye açıklaması
Erdoğan'ın çağrısı sonrası Esed'den yeni 'Türkiye' açıklaması! Dikkat çeken sözler...