Başıboş köpeklerin toplanmasına karşı çıkan Almanya'dan itlaf kararı!

Türkiye'de başıboş köpeklerin toplanmasına karşı çıkan Almanya'da popülasyonu arttığı iddiasıyla güvercinlerin itlaf edilmesi için karar alındı. Almanya'nın aldığı karar ikiyüzlülük olarak değerlendirildi.

GİRİŞ 21.06.2024 20:52 GÜNCELLEME 22.06.2024 11:00
Bu Habere 205 Yorum Yapılmış

Başıboş köpek sorunu Türkiye’de korkunç bir hal alırken günbegün ölümler ve yaralanmalar meydana geliyor. Batılı ülkelerin fonladığı bazı yapılar ise başıboş köpeklerin toplanmasına karşı çıkarak çözümsüzlüğü dayatıyor. Diğer taraftan aynı ülkeler aldığı kararlarla ikiyüzlülüklerini gözler önüne seriyor.

REFERANDUM YAPILDI: ALMANYA'DA 'GÜVERCİN' İTLAFI

Türkiye'de başıboş köpeklerin toplanmasına karşı çıkan Almanya'da popülasyonu arttığı iddiasıyla güvercinlerin öldürülmesi kararı alındı. 

Almanya'nın batısındaki Hessen eyaletinde yer alan Limburg kasabasında, güvercin nüfusunu yok etmek için oylama yapıldı. Der Spiegel'in haberine göre, kasabanın 700'lük güvercin popülasyonunun kaderini belirleyen oylamada yüzde 53 "evet" oyu çıktı. Toplam 7 bin 530 kişi güvercinlerin öldürülmesine onay verdi.

Bazı bölgelerde güvercinlere yem verenleri cezalandıran Almanya'da güvercinlerin kafasına sopayla vurularak boyunlarının kırılması suretiyle öldürüleceği belirtildi. İtlafın önümüzdeki iki yıl içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Asıl soru: 'Başıboş köpek hakkı' mı, çocukların 'yaşam hakkı' mı?Asıl soru: 'Başıboş köpek hakkı' mı, çocukların 'yaşam hakkı' mı?

HAYVAN DERNEKLERİNİ DESTEKLEYEN ALMANYA'DAN İKİYÜZLÜLÜK

Sokaklarında başıboşluğa izin vermeyen, hatta hayvanlarını başıboş bırakan vatandaşlarına ağır yaptırımlar uygulayan Almanya, Türkiye'deki başıboş köpek sorununa yönelik ikiyüzlü bir tavır sergilemesi dikkat çekiyor. 

Hayvan derneklerini destekleyen Almanya, başıboş köpeklerin sokakta kalması için çeşitli faaliyetler yürütüyor.

ALMAN BÜYÜKELÇİDEN ‘BAŞIBOŞLUK’ DESTEĞİ

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, başıboş köpeklerin toplanmasıyla ilgili hayvan derneklerini ziyaret ettiği öğrenildi. Ankara Patiliköy isimli oluşumu ziyaret eden Alman Büyükelçi Schulz, “Hayvanlar için destek olmaya hazırız” dediği belirtildi.

HAYVAN DERNEKLERİNE DİKKAT ÇEKEN ZİYARETLER

Geçtiğimiz Mart ayında Almanya Ankara Büyükelçiliğinde görevli Gıda ve Tarım Müsteşarı Thomas Huber ile asistanı Janine Kardes, başıboş köpek sorunu ile ilgili Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu (HayFed) isimli oluşum ile bir araya gelmişti. Hayfed’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Almanya Federal Cumhuriyeti - Gıda ve Tarım Bakanlığı Müsteşarı Sn. Thomas Huber ve Sn. Janine Kardeş, Türkiye’deki sahipsiz hayvanlara yönelik sorunlar ve çözümleri konusunda görüşlerimize başvurdular.” denildi.

ALMAN GOTHE ENSTİTÜSÜ PANEL DÜZENLEDİ

Mart ayında yine Almanya’nın resmi kültür kuruluşu Goethe Enstitüsü’nün desteğiyle “Sokakta Yaşayan Hayvanlar” paneli düzenledi. Panelde başıboş köpeklerin sokakta yaşaması gerektiği vurgulanırken ısırılma vakalarının ‘doğal’ olduğu savunuldu. 

ALMAN MEDYASINDAN ALGI OPERASYONU

İngilizce haberinde başıboş köpeklerin saldırgan olduğunu ve hastalık yaydığını yazan Almanya merkezli Deutsche Welle (DW), Türkiye'de yapılacak kanuni düzenlemeden rahatsız oldu. 

DW Türkçe sitesinden yaptığı haberle algı operasyonu yaptı.

Vatandaşların Kedi Eros kadar değeri yok mu? 12 günde korkunç bilanço!Vatandaşların Kedi Eros kadar değeri yok mu? 12 günde korkunç bilanço!

Avrupa, başıboşluğu böyle ortadan kaldırdı! Batı'dan 'Sokak Hayvanları Günü' ikiyüzlülüğü!Avrupa, başıboşluğu böyle ortadan kaldırdı! Batı'dan 'Sokak Hayvanları Günü' ikiyüzlülüğü!

Başıboş köpeklerden bulaşan sinsi hastalık 8,8 kat arttı! Kuduz gibi ölümcülBaşıboş köpeklerden bulaşan sinsi hastalık 8,8 kat arttı! Kuduz gibi ölümcül

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 205
 • Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Almanlar ne karışır bizde ki itlere, İTLER İTLAF EDİLMELİ ; çok istiyorlarsa almanlara ithal edelim.
  Cevapla
 • Namyelüs 3 hafta önce Şikayet Et
  Göründüğü gibi olmayan ya da olduğu gibi görünmeyen hiristiyan aleminde siyasi,ekonomik ve sosyal ahlak aramayın,bulamazsınız
  Cevapla
 • Solotürk 3 hafta önce Şikayet Et
  Almanya isimli yorumcu. Haberi okumadın galiba. Sen bu ülkede yaşamıyorsun galiba.
  Cevapla
 • hadi oradan 3 hafta önce Şikayet Et
  Almanya kendi isine baksin, bütüm kaybolonan mülteci cocuklar(30 bin), bulunamiyor. Eger bunlar karsisa, ozaman dogru yoldayiz. Yola devam.........
  Cevapla
 • Misafir 3 hafta önce Şikayet Et
  Azıcık kafanız çalışsın Almanlar boşuna birlerini bile vermezler.. Pkk nın bile en büyük mühimmat destekçisi Almanlardır. Nokta
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Küresel yazılım sorunu nedeniyle oluşan hava trafiği yoğunluğu kaydedildi
İşte kamikaze İHA'nın İsrail'in kalbini vurduğu o an