Avrupa, başıboşluğu böyle ortadan kaldırdı! Batı'dan 'Sokak Hayvanları Günü' ikiyüzlülüğü!

Dünya Sokak Hayvanları Günü'nün ilk olarak ortaya çıktığı Hollanda'da başıboşluğa izin verilmediği belirlendi. Türkiye'de 'başıboşluk' fonlanırken Hollanda'nın yanı sıra Avrupa ülkeleri ve ABD'de başıboşluğa müsaade edilmiyor.

GİRİŞ 06.04.2023 15:10 GÜNCELLEME 14.07.2024 11:56
Bu Habere 135 Yorum Yapılmış

4 Nisan 2010 yılında başlatılan Dünya Sokak Hayvanları Günü, Hollanda’da ilan edildi. Ancak ilginç bir şekilde ne Hollanda’da ne de Avrupa ülkelerinde sokak hayvanı bulunmuyor.

Türkiye’de sayıları 15 milyona varan başıboş köpekler nedeniyle 2022 yılında çoğu çocuk ve kadın 33 kişi hayatını kaybederken Avrupa ülkeleri kendi sokaklarında insan hayatını tehdit ettiği gerekçesiyle başıboşluğa izin vermiyor.

HOLLANDA’DA BAŞIBOŞ KÖPEK YOK!

1850'li yıllardan sonra köpek sahibi olmayı statü sembolü olarak görülen Hollanda’da kuduz salgını yaşandı. Halkın korkuya neden olduğu salgın sonrası ciddi tedbirler alındı. Hollandalıların köpeklerini terk etmesiyle birlikte sokaklarda başıboş köpek yoğunluğu yaşandı. İnsan hayatını tehdit eden başıboş köpeklerin artışının ardından Hollanda devleti o dönem çok sıkı tedbirler aldı.

TSK'nın ardından polise de 'köpekli' iftira! Mete Durna'nın yakınları gerçeği açıkladıTSK'nın ardından polise de 'köpekli' iftira! Mete Durna'nın yakınları gerçeği açıkladı

ÖNCE İTLAF, SONRA KISIRLAŞTIRMA

Bazı çevrelerce örnek gösterilen Hollanda’da kısırlaştırma sonucu sokaklarda başıboş köpeğin kalmadığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor.

1875’te sık görülen kuduz vakaları nedeniyle Hollanda devleti, başıboş sokak köpekleri için harekete geçti.

Önce sokaklarda sahipsiz bırakılan başıboş sokak köpekleri itlaf edildi. Ardından başıboşluğu bitirmeyi amaçlayan bir köpek vergisi getirildi. Sahipli köpekler ise kısırlaştırılarak nüfus kontrol altına alındı. Sahibi ölen veya çeşitli nedenlerle sahipsiz kalan köpekler de barınaklara alındı.

Sözde hayvansever gruplar kaos peşinde! 'Nerede bir toplama varsa çatışacağız'Sözde hayvansever gruplar kaos peşinde! "Nerede bir toplama varsa çatışacağız"

SIFIR BAŞIBOŞ KÖPEK POLİTİKASI

Sıfır başıboş köpek politikasını katı bir şekilde uygulayan Hollanda’da her yıl 5 bin köpek barınaklara giriyor. Veterinerlerin izin verdiği köpekler ise uyutuluyor.

Hollanda'da barınaklardan sahiplendirme teşvik ediliyor. Bu kapsamda sahiplendirme, satın almadan daha az maliyetli ve avantajlı olarak sunuluyor.

TSK'ya 'köpek'li iftira! Hayvan derneği başkanından korkunç sözler TSK'ya 'köpek'li iftira! Hayvan derneği başkanından korkunç sözler

KÖPEK DIŞKISINA 140 EURO CEZA

Hollanda’da köpek sahiplerinde yıllık 120 euro vergi alınıyor. Köpeğinin dışkısını yerden almayana 140 euro ceza uygulanıyor.

ABD VE DİĞER AVRUPA ÜLKELERİNDE BAŞIBOŞLUĞA İZİN YOK!

Türkiye’de başıboş sokak köpeklerinin sokaklarda yaşamasına destek veren Avrupa ülkeleri, kendi halkının güvenliği için sokaklarda başıboşluğa izin vermiyor. Avrupa ülkelerinde başıboş hayvanlar için çok katı kurallar uygulanıyor.

İşte o ülkelerdeki uygulamalardan bazıları:

 • Fransa: Hayvanını sokağa terk eden, 3 yıl hapis ve 45 bin euro cezaya çarptırılıyor. Zorunlu olduğu halde köpeğini tasmasız gezdiren evcil hayvan sahiplerine 38 avro, eğer köpeği "tehlikeli" türler kategorisinde ise 150 avroya kadar ceza veriliyor. Sokakta başıboş gezen hayvanların toplanmasından ve bakımından kanunen belediyeler sorumlu. 8 iş günü sonunda sahibi bulunamayan veya sahibi tarafından alınmayan hayvanlar, "terk edilmiş" ilan ediliyor. Veteriner tarafından gerek duyulduğu takdirde başıboş hayvan uyutuluyor. Barınakların maliyetlerinin tamamı ise gönüllüler tarafından karşılanıyor.
   
 • Almanya: Başıboş hayvanın yasak olduğu ülkede sahiplendiği hayvanı sokağa bırakana 25 bin euro ve 3 yıla kadar hapis cezası uygulanıyor. Almanya'da evcil köpek besleyenler 72 ila 186 avro arasında köpek vergisi ödemek zorunda. Eğer köpek "tehlikeli" köpek türü arasında yer alıyorsa bu vergi daha da yükselebiliyor. Barınaklardaki maliyetin çoğunluğu vatandaşa ait. Belediyeler sadece yüzde 25'ini finanse ederken, halk toplanan rakamın yüzde 75'ini bağış olarak iletiyor.
   
 • İngiltere: Başıboşluğa izin vermeyen İngiltere devleti, sokaklardan toplanan köpekleri 7 gün süreyle barınaklarda tutuyor. Sürecin sonunda sahiplendirilemezse uyutuyor.
   
 • İtalya: Yasaların katı bir şekilde uygulandığı ülkede Fransa’ya benzer bir uygulamada bulunuyor. Ülkede bir vatandaş sahiplendiği hayvanı sokağa terk ederse 10 bin euro para cezasına çarptırılıyor. 7 günlük süre zarfında eğer yuva bulunmazsa veterinerlerle uyutulmasının önü açılıyor.
   
 • ABD: Kedi ve köpeklerin sokaklarda başıboş dolaşması, köpeklerin sokaklarda tasmasız dolaştırılması ve başkalarının özel mülklerine girmesi yasak. Eyaletlerde hayvan koruma birimleri, ihbar üzerine gittikleri yerlerde ya da yaptıkları devriyelerde sokaklarda sahipsiz hayvan bulurlarsa, bu hayvanları barınaklara götürüyor. Sahipleri bulunursa hayvanlar bu kişilere veriliyor, aksi takdirde sahiplendirilmek üzere barınaklarda tutuluyor. Uzun süre sahiplendirilmeyen hayvanlar uyutuluyor. Tasmasız bir köpek birine zarar verirse ortaya çıkan zarara göre dava açılabiliyor ve zararın tümü hayvan sahibinden tazmin edilebiliyor. Barınaklara her yıl 6,5 milyon civarında başıboş sokak hayvanı getiriliyor. Bu hayvanların sahiplendirilemeyen yaklaşık 3 milyonu itlaf ediliyor.

___________________________

Sözde hayvanseverlerden 'darbe' tehdidi: Hükümet devrilirSözde hayvanseverlerden 'darbe' tehdidi: Hükümet devrilir

TÜRKİYE'Yİ 'KUDUZ RİSKİ YÜKSEK ÜLKELER' LİSTESİNE ALDILAR

Geçtiğimiz yıllarda ABD ve İngiltere'nin Türkiye'yi 'kuduz riskli ülkeler' aldı ve Türkiye’ye seyahat eden vatandaşlarını uyardığı belirlendi.

2021 yılının Temmuz ayında Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin (CDC), resmi sayfasında yayınladığı bir listede, kuduz riski nedeniyle Türkiye'den ABD'ye köpek girişinin geçici olarak askıya aldı.

2020 yılında Türkiye'yi "Kuduz riski yüksek ülkeler" listesine dahil eden İngiltere ise seyahat edecek vatandaşlarına uyarılarını sürdürüyor.

_______________________________

BAŞIBOŞ KÖPEKLER İÇİN BATI’DAN FON DESTEĞİ

Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Batılı ülkeler, Türkiye'deki başıboş köpekler için ilgili derneklere fon aktarıyor.

Avrupa Birliği'nin desteklediği Sivil Düşün Programı üzerinden başıboş köpeklerin sokakta kalmasını isteyen dernekleri fonluyor ve bunlar aracılığıyla kamuoyunda propaganda yapıyor.

2022 YILINDA 9'U ÇOCUK 33 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

1 Ocak- 31 Aralık 2022 tarihleri arasında başıboş köpeklerden kaynaklanan 340 saldırı ve 89 trafik kazası basına yansıdı.

Başıboş Köpek Sorunu Platformu tarafından hazırlanan 2022 yılı raporuna göre, Türkiye'de 15 milyona varan başıboş köpekler nedeniyle toplamda 9'u çocuk 7'si kadın 33 kişi hayatını kaybetti.

6’sı çocuk, 3’ü kadın 13 kişi doğrudan başıboş köpek saldırısı nedeniyle hayatını kaybederken 3’ü çocuk 4’ü kadın 20 kişi ise köpeklerin kovalaması sonucu trafik kazası nedeniyle yaşamını yitirdi.

Doğrudan saldırılarda 52’si kadın 134’ü çocuk olmak üzere toplam 307 kişi yaralandı. Başıboş köpeklerin kovalaması veya aracın önüne çıkması nedeniyle 217 kişi trafik kazası geçirerek yaralandı. 

Yine basına yansıyan haberlere göre; başıboş köpekler, 429 küçükbaş, 523 kümes hayvanı ve 2 yaban hayvanı telef ederken 92 küçükbaş/kümes hayvanı ve 8 yaban hayvanını yaraladı.

Yıl içerisinde Mardin, Hatay, Tunceli, Ağrı, Bitlis ve Adıyaman’da gerçekleşen köpek saldırılarında, saldıran köpekte kuduz tespit edildi. Saldırının olduğu bölgeler ise karantinaya alındı.

 

KAYNAK: HABER7
Nurullah Alpay Haber7.com - Özel Haber Editörü
Haber 7 - Nurullah Alpay

Editör Hakkında

2014 yılında Yeniakit.com.tr'de basın hayatına başladı. Çeşitli basın kuruluşlarında görev aldı. Son olarak Haber7 Özel Haber Biriminde editör olarak çalışmaktadır.
YORUMLAR 135
 • Tual 1 gün önce Şikayet Et
  Diyanet işleri ne düşünüyor sokak hayvanları konusunda nedense böyle ciddi konularda hiç sesi çıkmıyor
  Cevapla
 • Tual 1 gün önce Şikayet Et
  Onlar gevur biz müslümanız
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Burada insanın değeri yoksa adamlar nedesin.
  Cevapla
 • efe 11 ay önce Şikayet Et
  bu sorunu çözün lütfen. benim vergilerimle köpek beslemeyin, gidin ihtiyaç sahibi yetim çocuklara harcayın o parayı. köpekler yaşlı amcayı parçalarken, köpekten kaçan çocuklar arabanın altında kalırken, ya da kan revan içinde yaralanan çocuklar varken, ana yola fırlayan köpekler yüzünden ölen aileler varken, koyunlar bile köpeklerce telef oluyorken neyi bekliyoruz merak ediyorum?
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Çatışın. köpekseverler Hatta siz köpeklerin öldürdüğü insandan daha fazla öldürün ... en azından köpekleri biraz geçmiş olursunuz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Türkiye, geri döndü' diye duyurdular: Reel faiz yüzde 20'ye inecek
Erdoğan'ın çağrısı sonrası Esed'den yeni 'Türkiye' açıklaması! Dikkat çeken sözler...