Ada çayı faydaları nelerdir? Ada çayı nasıl demlenir? Ada çayı zararları...

Antioksidan özelliğine sahip olan ada çayı, düzenli tüketildiği takdirde vücudu toksinlerden arındırarak hastalıklara karşı korumaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan adaçayı, bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahiptir. Peki adaçayı ve ebegümeci gargarası korona virüsten korur mu? Adaçayı ve ebegümeci çayı nasıl hazırlanır? İşte adaçayı faydaları...

Ada çayı faydaları nelerdir? Ada çayı nasıl demlenir? Ada çayı zararları...
Ada çayı faydaları nelerdir? Ada çayı nasıl demlenir? Ada çayı zararları...
GİRİŞ 17.08.2021 10:57 GÜNCELLEME 17.08.2021 10:57

Adaçayı, ballıbabagiller familyasından olan aromatik ve tıbbi bir bitkidir. İstanbul'da ilk kez Marmara Adasında yetiştiği için adaçayı denilmiştir. Ege ve Akdeniz yöresinde yaygın olarak acı elma adıyla bilinen bitkidir. Şifaları binlerce yıl önce keşfedilmiş ve tarih boyunca çeşitli hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılmıştır. Genel olarak Akdeniz ikliminde yetiştirilen bitki ülkemizin çoğu bölgesinde rahatlıkla yetişebilmektedir. Ülkemizde özellikle Doğa Akdeniz bölgesi adaçayı yetiştiriciliği açısından önemli bir merkezdir. Her akşam düzenli olarak içilen 1 bardak adaçayı hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Doğal antibiyotik ve antiviral özelliği ile astım, bronşit gibi hastalıkları tedavi ettiği gibi kan şekerinin düşmesine yardımcı olur. Adaçayının yetiştiği yerlerde haşerelere rastlanmadığı için böceklerden korunmak için de başvurulan bir yöntemdir. 

Adaçayı Faydaları Nelerdir?

Sağlıktan kozmetik sektörüne kadar birçok farklı konuda faydası olan bitkinin  B9 ve K vitaminlerinin yanında potasyum, magnezyum ve çinko mineralleri vardır. Bir kişi düzenli olarak adaçayı tüketirse sağlığında göreceği değişimler şöyledir:

 • En önemli özelliği bakteri ve parazitlere karşı koruyucu ve bunlardan kaynaklı oluşabilecek hastalıkları önleyicidir.

 •  Antioksidan özelliği sayesinde vücudu toksinlerden arındırarak zehirlenmelerin önüne geçer.

 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olarak zararlı ishale neden olan bakterilerle savaşır.

 • Kadınlarda görülen menopoz belirtilerinin daha kontrollü yaşanmasına yardımcı olur.

 • Bronşit ve astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarını iyileştirir. 

 • İdrar yolu iltihaplanmalarını ve enfeksiyonlarını temizler.

 •  Ağız yaraları ve diş eti iltihaplanmalarını iyileştirir. 

 • Savaşların beyazlamasını yavaşlatır.

 •  Hafızayı güçlendirir ve alzheimer hastalığını geciktirir. 

 • Mantar enfeksiyonlarını iyileştirir.

 • Bademcik iltihabının kurumasına yardımcı olur.

 • Siniri ve stresi azalttığı gibi sinirlenmeden kaynaklı olarak ortaya çıkan baş ağrısını yatıştırır. 

 • Karaciğeri yağlanmasına engel olur ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

 • Safra kesesi taşlarının temizler ve düzenli çalıştırır.

 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir.

 • Aşırı terlemeyi azaltır.

 • Ağız kokusunu önler.

Adaçayı ve Ebegümeci Nasıl Hazırlanır?

Boğaz ağrısı, enfeksiyon ve boğaz iltihabını temizlediği aktarılan ebegümeci ve adaçayı gargarası oldukça basit yöntemlerle hazırlanmaktadır. 1 bardak kaynayan suyun içine 1 çay kaşığı adaçayı ve 2 adet ebegümeci eklenir. Kısık ateşte 5-6 dakika kaynatılır ve gün içinde 4-5 defa gargara yapılır. Boğazı iltihap, enfeksiyon ve iltihaplardan temizleyen gargara aynı zamanda korona virüse karşı koruyucu olduğu belirtilmektedir. 

Adaçayı Zararları

Birçok farklı hastalığa iyi gelen adaçayını özellikle tüketilmemesi gereken durumlar vardır. Adaçayının zararlı gelebileceği durumlar şöyledir:

 • Çocukların içmemesi gerekir.

 • Alzheimer ve diyabet hastalarının ilaçla birlikte aynı anda almamaları gerekir. Tedavi etmeye çalışırken tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

 • Hamile kadınların ve emziren annelerin tüketmesi sakıncalıdır.

 • Her şeyde olduğu gibi adaçayının da fazla tüketimi tehlikeli hal alabilir. Ölçülü miktarda içilmelidir. 

Adaçayı Kullanım Şekilleri

 En çok çayı yapılan bu bitkinin farklı kullanım şekilleri de vardır. Yaygın olarak adaçayı adıyla bilinse de farklı yörelerde acı alma olarak da bilinir. Adaçayının halk arasında bilinen kullanım şekilleri:

1) Çay: Birkaç tutam adaçayı bitkisini 1 bardak kaynamış suya atarak 3-7 dakika demlenmesi beklenir ve ardından içilir.

2) Saç Kürü: 2 avuç kadar adaçayını 1 litre kaynamış suda soyuncaya kadar bekletilir. Ardından saçlar bu karışımla yıkanır. Saç derisini temizler, dökülmesini önler ve canlılık kazandırır.

3) Gargara: 1 bardak suya 1 poşet adaçayı eklenir, 10 dakika demlenmesi beklenir. Her akşam yatmadan önce bu karışımla gargara yapıldığı takdirde ağız yaraları ve iltihaplarını iyileştirdiği tespit edilmiştir.

4) Yağı: Aktarlardan kolaylıkla temin edilen yağ direkt olarak tüketilmez, suyla karıştırılıp içildiğinde adet sancısı, mide ağrısı ve ağız bakımında tüketilebilir. Pamuk yardımıyla yüze sürüldüğünde sivilce oluşumu engeller. 

5) Tütsü: Evde adaçayı yakıp dumanı ile odalarda gezinmek evdeki kötü enerjinin ve olumsuzlukları atacağına inanılmaktadır. Eski bir gelenek olan evde adaçayı yakmak, evin atmosferini değiştirerek negatif enerjileri attığı rivayet edilir.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
CHP birebir aynı tezkereye bu sefer "hayır" dedi: "Evet demek ihanet etmektir"
Erdoğan ve Bahçeli, Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni'ne katıldı