Kuru öksürük neden olur? Korona virüs öksürüğü ile kuru öksürük arasındaki fark ne?

Kuru öksürük, genellikle solunum yolu hastalıklarından meydana gelmektedir. Daha çok astım hastalarında görülen kuru öksürük, corona virüsün en önemli belirtilerinden biridir. Kuru öksürüğün covid 19'dan mı yoksa diğer solunum yolu rahatsızlıklarından mı kaynaklı olduğu öğrenmek için doktor kontrolünde hareket edilmesi önemle tavsiye edilir. İşte corona virüs öksürüğü ile kuru öksürük arasındaki farklar...

Kuru öksürük neden olur? Korona virüs öksürüğü ile kuru öksürük arasındaki fark ne?
Kuru öksürük neden olur? Korona virüs öksürüğü ile kuru öksürük arasındaki fark ne?
GİRİŞ 24.11.2020 09:36 GÜNCELLEME 24.11.2020 09:38
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Öksürük, vücudun yabancı ve tehlikeli maddelerden korunmak için savunma mekanizmasıyla ortaya çıkan semptomdur. Boğaza herhangi bir şey kaçması durumunda ya da soğuk algınlığı gibi hastalıklarda boğazda oluşan balgamdan kurtulmak için öksürük meydana gelir. Öksürüğün farklı hastalıklardan kaynaklı olarak çeşitli şekillerde görülebilir.

 

 

Öksürük, toz, alerji sigara ve solunum yolu hastalıklarından kaynaklı görülebilir. Solunum yetmezliği gibi hastalıklarda beraberinde balgam üretimi olmayan öksürük, kuru öksürüktür. Astım gibi nefes darlığı çeken hastalarda daha çok görülen kuru öksürük, 2020 yılı başından itibaren tüm dünyayı tesiri altına alan corona virüsün en temel belirtilerinden biridir. Solunum yolu ile bulaşan corona virüs ilk etapta akciğerlere yapışarak solunum yetmezliği ve nefes darlığının oluşmasıyla kuru öksürüğe neden olmaktadır. 

CORONA VİRÜS ÖKSÜRÜĞÜ İLE KURU ÖKSÜRÜK ARASINDAKİ FARKLAR

Corona virüs bulaştığı kişilerde birçok belirti göstermektedir. İlk günlerde hafif semptomlarla görülen corona virüs, ileri ki safhalarda kişilerin organlarının işlevsiz bırakarak ölüme sebebiyet veren tehlikeli bir hastalıktır. İlk ciddi belirtileri, akciğerlerde yayılan virüsten kaynaklı olarak alınan nefesin kana karışmasına engel olması ve akciğerde su toplamasına neden olduğundan solunum yetmezliği görülmektedir. Solunum yetmezliğine bağlı olarak kuru öksürük ortaya çıkmaktadır. 

 

 

Astım ya da diğer solunum yolu hastalıklarından kaynaklı görülen kuru öksürük ve corona virüs vakalarında görülen kuru öksürüğün arasındaki farkı anlamak için kişinin altta yatan hastalıklarını bilmesi gerekmektedir. Örneğin, astım hastası olan kişiler zaten sıklıkla kuru öksürük yaşadıkları için bunun farkına vararak tedavi yöntemlerine başvururlar. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu olmadığı halde kuru öksürüğün görüldüğü kimseler, corona virüsün diğer belirtilerini de göz önünde bulundurarak kendilerini izole etmesi ve doktora başvurmaları gerekmektedir.

CORONA VİRÜS BELİRTİLERİ

Corona virüsün başlangıçtaki belirtileri grip ve soğuk algınlığı gibi olduğu düşünülebilir. Özellikle bulaşan kimselerde ilk günlerde yalnızca hafif boğaz ağrısı ve halsizlik görülmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda mide bulantısı ve ishal görülür. Her geçen gün boğaz ağrısı şiddetini arttırarak devam ve boğaz ağrısını kuru öksürük takip eder. Sonraki aşamalarda vücut sıcaklığı yükselir. Bu durumdan sonra kendini iyice belli eden virüs, devamında nefes almada güçlük ve şiddetli boğaz ağrıları görülür. En son aşamada tüm eklemlerin ağrıması ve nefes darlığı ile birlikte halsizlik meydana gelir. Hasta iyileşmek yerine tüm belirtilerin giderek kötüleştiği görmektedir. Bu belirtilerin herhangi birinin hissedilmesi durumunda test yaptırılması gerekmektedir.

Yukarıda sayılan kişilerde belirtilerle birlikte kuru öksürük görülüyor ise corona virüsten kaynaklı olabilir. Ancak yukarıdaki hiçbir belirti yokken kuru öksürük görülüyorsa bu da kişinin başka bir solunum yolu hastalığından kaynaklı olabilir. Yine de kişilerin sağlık durumlarını göz önünde bulundurarak doktora danışması ve çevresindeki kişilerle temastan kaçınması gerekmektedir. 

Hastalık şüphesi olanlar tek kullanımlık maske takarak hastalığın başkalarına geçmesine engel olması çok önemlidir. Maskelerin her seferinde değiştirilmesi ciddi bir konu olmakla birlikte, kullanılan maskelerin başkalarının yaşam alanlarına bırakılması ve ya değmesi, virüsün ve mikropların başkalarına geçmemesine dikkat edilmelidir. 

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Vatandaş 3 ay önce Şikayet Et
  1 haftadır bende kuru öksürük var. Vücut ısım da artış yok. Hastahaneye sık sık giden biri değilim ama bu durum beni endişelendiriyor. Evde annem ile yalnız yaşıyorum yaşım 29. Tereddütte kaldım.
  Cevapla
 • emine 1 ay önce Şikayet Et
  sonuç ne çıktı. bende de bir haftadır kuru öksürük var sadece, dr astım dedi, kan değerleim normal ama yine de korkuyorum inannılmaz sırt ağrım oluyor sabahları
  Cevapla
 • Yavuz Selim 9 ay önce Şikayet Et
  Haftalardır ilk belirtinin ateşin yükselmesi olduğu tüm dünya otoritelerince ve TC Sağlık Bakanlığı'nca da açıklanmakta iken, sizin haber sitenizde de buna dair birçok yazı ve haber varken, birdenbire, kuru öksürük ve boğaz ağrısının ilk belirti olduğu açıklaması nedir? İnsanlarda kafa karışıklığı oluşturup, panik havası ortaya çıkarmak mıdır maksat?
  Cevapla
 • Yıldız 5 ay önce Şikayet Et
  bende de ateş hiçbir belirti yoktu sadece kuru öksürük vardı ve testim pozitif çıktı
  Cevapla
 • Nerde o bolluk 9 ay önce Şikayet Et
  Maske yok maske
  Cevapla
 • Hekim 10 ay önce Şikayet Et
  Kuru öksürük yüksek tansiyon ilaclari kullanan kisilerde de sikca görülmektedir.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Söyleyin çevrenizde tansiyon ilacı kullanıp , çok öksüren varsa ,doktora danışıp ilacını değiştirsin.boşyere perişan olmayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
DSÖ'den dünyayı utandıracak sözler: Sadece 25...
Almanya'dan Türkiye'ye sürpriz ziyaret! Çavuşoğlu: Yaptırımlardan korkmuyoruz