Kurban bayramında aman dikkat! H5N1 virüsü hayvandan insana mı bulaşıyor?

Kuş gribi diğer adıyla H5N1 virüsü kümes hayvanları ve yabani kuşlara bulaşmasıyla biliniyordu. Şimdiye kadar ABD’nin eylaetlerindeki ineklerde de yayıldığı gözlemlenen kuş gribi artık insanlara da bulaşabiliyor mu?

Kurban bayramında aman dikkat! H5N1 virüsü hayvandan insana mı bulaşıyor?
Kurban bayramında aman dikkat! H5N1 virüsü hayvandan insana mı bulaşıyor?
GİRİŞ 29.05.2024 11:19 GÜNCELLEME 29.05.2024 12:32
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Covid-19 pandemisi dünyayı etkisi altına alırken, H5N1 virüsü de hızla yayılmaya başladı ve milyonlarca kümes hayvanı ve yabani kuşun ölümüne yol açtı. Virüs, İspanya'daki bir vizon çiftliği ve Kuzey Kutbu'ndaki kutup ayıları dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki fok ve deniz aslanı popülasyonlarını da etkiledi. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) açıklamalarına göre 2003’ten 2024’e kadar yüzlerce insanda da H5N1 virüsü tespit edildi.

Yeni virüs en çok kalbi hedef alıyor! Yeni varyant virüsün belirtileri nelerdir?Yeni virüs en çok kalbi hedef alıyor! Yeni varyant virüsün belirtileri nelerdir?

Eris virüsü nedir, öldürür mü? Covid-19’un yeni varyantı: Türkiye'de eris virüsü var mı?Eris virüsü nedir, öldürür mü? Covid-19’un yeni varyantı: Türkiye'de eris virüsü var mı?

H5N1 VİRÜSÜ NEDİR?

H5N1 virüsü ilk olarak 1996 yılında Çin'in Guangdong eyaletinde bir pazardaki kazlarda tespit edildi. O zamandan bu yana, dünya çapında tavuklar ve yabani kuşlar arasında çeşitli salgınlar yaşandı. Mart ayında Teksas ve Kansas'taki çiftçiler, ineklerinin iştahsız olduğunu ve daha az süt ürettiğini bildirdiler. Yapılan testlerde, bu ineklerin H5N1 virüsü ile enfekte olduğu tespit edildi.

Bu vakalar, sadece tesadüfi bulaşma vakaları değildi; inekler virüsü birbirlerine bulaştırıyordu. Mart ayından bu yana, H5N1'in ABD'nin 9 eyaletindeki inek popülasyonları arasında yayıldığı doğrulandı. Johns Hopkins Halk Sağlığı Fakültesi'nde epidemiyolog olan Dr. Caitlin Rivers, "Bilim insanları sütte çok yüksek seviyelerde virüse rastlıyor. Şu anda süt sağım ekipmanları bulaşma yollarından biri olabilir gibi görünüyor" diyor.

VİRÜSÜN İNEKLERDE TESPİT EDİLMESİ ÇOK ZOR!

ABD'de sığır hareketlerinin gözetimi ve raporlanması, 1990'lı yılların ortalarındaki deli dana virüsü (BSE) salgınlarının ardından tüm ineklerin takip altına alındığı İngiltere ve Avrupa'ya kıyasla oldukça sınırlı. Bilim alanında çalışan gazeteci Kai Kupferschmidt, ideal olarak kaç ineğin semptomsuz taşıyıcı olduğunu bilip kanda antikor test etme kapasitemizi hızlandırmamız gerektiğini söylüyor.

İNEKLERDEN DE İNSANLARA BULAŞABİLİYOR!

Mart ayında Teksas'ta bir tarım işçisi, hasta ineklerle doğrudan ve yakın teması sonrasında semptom göstermeye başladı. İşçi tedaviden sonra tamamen iyileşti. Yapılan testler ise virüsün mutasyona uğrayarak memeli hücrelerine daha iyi adapte olduğunu gösterdi.

Dr. Rivers, bu özel mutasyonun başka hiçbir yerde tespit edilmediğini, dolayısıyla virüsün sadece bu vakada mutasyona uğramış olabileceğini söylüyor. Yani henüz H5N1'in insanlara bulaştığı bir noktada değiliz, belki buna yakın bile değiliz. Kai Kupferschmidt, gelecek hafta ya da gelecek ay bir H5N1 pandemisi yaşayacağımıza şüpheyle yaklaşsa da virüsün insanlara yaklaştığını söylüyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AÇIKLADI!

Virüs hayvanlardan insanlara çok nadir bulaşıyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2003'ten 2024'e kadar 23 ülkede insanlar arasında 889 H5N1 vakası tespit ettiğini kaydediyor. Bu vakaların yarısından biraz fazlası ölümle sonuçlanırken, çok sayıda vaka tespit edilmediği için ölüm oranının aslında çok daha düşük olması muhtemel.

İngiltere'deki ineklerde bildirilmiş herhangi bir H5N1 vakası bulunmuyor. Pirbright Enstitüsü'nde kuş virolojisi grubunu yöneten Profesör Ian Brown, İngiltere'nin Avrupa gibi hastalık özelliklerindeki değişiklikleri takip etmek ve izlemek için tasarlanmış çok güçlü hayvan sağlığı sistemlerine sahip olduğunu söylüyor. Brown, "Eğer ineklerin süt üretimindeki bildirilen düşüş önemli ölçekte olsaydı bu fark edilir ve muhtemelen takip edilirdi" diyor.

INFLUENZA VİRÜSÜ TÜRLERİ ARAŞTIRILIYOR!

WHO, yeni ortaya çıkan influenza virüsü türlerini tartışmak üzere yılda iki kez toplanıyor. Prof. Brown, ABD'deki sığırlarda görülen H5N1 virüs türlerine uygun aşıların zaten mevcut olduğunu söylüyor. Virüslerin mutasyona uğrayıp yayılabileceği koşulların yaratılmasına yardımcı olduğumuz gibi, aynı zamanda onları takip etme ve onlara karşı savunma geliştirme konusunda da çok daha iyi hale geldik. Bundan sonra bu tür savunma mekanizmalarına ihtiyacımız olmamasını umalım.

Beyzanur Özbostan Haber7.com - SEO Editör
Haber 7 - Beyzanur Özbostan

Editör Hakkında

1998'de İstanbul'da doğdu. Çamlıca Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Sistemlerinden derece ile mezun oldu. Ardından Üsküdar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve Kültürel Çalışmaları bölümünde tam burslu olarak tezli yüksek lisansını yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda çeşitli kurs ve eğitimlerde lisans aldı. 2017'den 2022'ye kadar bir STK'da sosyal medya yöneticiliği görevini üstlendi. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 4
 • İlbeyli 2 hafta önce Şikayet Et
  Başıboş köpeklerin dışkısında kalıcı hastalık var halka korkularından söylemiyorlar basında yayınlamıyor sokaklar hayvan dışkısından geçilmiyor.
  Cevapla
 • Serhan 3 hafta önce Şikayet Et
  İnsanlarla resmen dalga geçiyorlar. Uçaklardan kimyasal maddeleri insanların üzerine, doğaya püskür sonra kuş gribi, korona vb. hastalıklar yayılıyor. Arkadaş bu virüslerin kanadı mı var? Zıplayarak mı geliyorlar? 155 cmden küçüklere daha çok mu bulaşıyor? Motorsiklete binen karı kocaya bulaşan virüs aynı yatakta yatınca bulaşmıyor mu?
  Cevapla
 • Sami 3 hafta önce Şikayet Et
  Küreselci siyonist yahudi işbaşında hedef insanı köleleştirmek hizmetkarları kim öğreneceğiz?
  Cevapla
 • aslan 3 hafta önce Şikayet Et
  Kurban bayramı geliyor nedense bu vürüsler hayvanlarda görülmeye başlıyor amaç bizim dinimizin emrini yerine getireceğimiz zaman çıkartılıyor....
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İsrail'den savaş planlarına onay!
Azerbaycan'ın 'savaş' tepkisinden saatler sonra Erdoğan-Paşinyan arasında kritik görüşme