Başkan Erdoğan'ın Putin'e yaptığı tarihi teklif ortaya çıktı! 'Karabağ' için kritik gelişme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde telefon görüşmesi gerçekleştirmişti. Görüşmenin içeriğine yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre Erdoğan, Karabağ sorununun Türkiye ve Rusya'nın kuracağı müzakere masasında çözülmesi konusunda teklifte bulundu.

Başkan Erdoğan'ın Putin'e yaptığı tarihi teklif ortaya çıktı! 'Karabağ' için kritik gelişme
Başkan Erdoğan'ın Putin'e yaptığı tarihi teklif ortaya çıktı! 'Karabağ' için kritik gelişme
GİRİŞ 29.10.2020 22:28 GÜNCELLEME 29.10.2020 22:28
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Azerbaycan ordusunun, yaklaşık 30 yıldır Ermenistan'ın işgali altında bulunan topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyon devam ederken, bölgede ateşkesin sağlanması için de çalışmalar sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde bölgedeki sorunun çözümü için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüşmüştü. Dağlık Karabağ sorununun ele alındığı görüşmeyle ilgili ise herhangi bir detay paylaşılmamıştı.

 


ERDOĞAN'DAN PUTİN'E KARABAĞ TEKLİFİ

CNN Türk'ün görüşmenin içeriğine yakın kaynaklardan edindiği bilgilere göre; Erdoğan görüşmede, Dağlık Karabağ sorununu Minsk kapsamında ele almaktansa Türkiye ve Rusya'nın kuracağı bir müzakere masasında çözmeyi teklif etti etti. Henüz somut bir adımın olmadığı ancak Putin'in görüşmede teklife sıcak baktığı ifade edildi. Azerbaycan kaynakları da çözüm için en uygun yöntemin bu olduğunu belirtti. 

 

 

PUTİN: KARABAĞ GÖRÜŞMELERİNDE TÜRKİYE DE YER ALSIN

Rusya Devlet Başkanı Putin ise, Türkiye'nin Karabağ'da ateşkes masasında yer almak istemesiyle ilgili daha önce reddettiği talepte geri adım atarak, "Karabağ görüşmelerinde Türkiye dahil birçok ülke yer almalı" dedi.

"HEYETLER GÖRÜŞSÜN, BU İŞİ TATLIYA BAĞLAYALIM"

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı:

"En son Sayın Putin ile görüştük. Artık bu işe gelin bir son verelim. İstersen bu işi birlikte çözeriz. Siz Paşinyan'la bu görüşmeleri yapın, ben İlham kardeşimle yapayım. Bu işi tatlı bir yere bağlayalım. Heyetler görüşsün. Ama bir şeye karar verelim, bu işi çözecek miyiz, çözmeyecek miyiz? Biz samimiyiz. Bu adımı atalım. Güzel bir görüşme oldu. Temennim odur ki bunu neticelendiririz. Kırmızı çizgilerimizi de söyledik. Bunlar aşıldığında babamızın oğlu olsa gözümüz görmez. 'Siz Suriye'den Azerbaycan'a yabancı güçler gönderiyorsunuz' diyorlar. Ben de Sayın Başkan'a '2000 civarında PKK/YPG'lileri Ermenistan 600 dolar maaşla orada savaşıyorlar' dedim. 'Benim haberim yok' dedi. Bunun üzerinde durmanız lazım. Buna göre adımlar atmak lazım. Sayın Putin'in PKK/YPG'ye yüz vereceğine ihtimal vermiyorum ama Paşinyan'a söylemesi lazım, gereği yapılır" 

ETİKETLER
rusya teklif
YAZDIR
YORUMLAR 43
 • belde 3 hafta önce Şikayet Et
  en azından Avrupa ve Amerika Ermeni diyasporasından bunlar kurtarmak gerek. sürekli fişekleyen bu lobiler hem finans hem de silah silah desteği ile Ermeni toplumunu kışkıştıyorlar. bu kozu onlardan Türkiye ve Rusya birlikte almalı. yoksa Asala gibi örgütlerin türevleri hiç bitmez. sürekli bu tür örgütleri kullanacak bu Avrupa ve Abd.
  Cevapla
 • esas 3 hafta önce Şikayet Et
  Diğer devletlerin ne işi var. Basit sadece bölge ülkeleri olsa devrede masa görüşmeleri galipler ve mağluplar arasında geçer . Diğer devletler katıldığında ise çıkar çevreleri de dahil olacak ve isteklerde bulunacak. Fransa ABD . O zaman bunlarla ilgili Türkiye ve Azerbeycan ilişkileri zora gerilecek. Batının bölgemizde ne işi var. Sınırları burada mı? Ortadoğudan da atılmalılar. Sınır teması olmayan yerlerde sömürgeci faaliyetleri engellenmeli.
  Cevapla
 • HÜSEYİN 3 hafta önce Şikayet Et
  Başkanım sana ve ekibine güveniyoruz. Allah yardımcınız olsun.
  Cevapla
 • Ali 3 hafta önce Şikayet Et
  Neyi goruseceksiniz anlamadım Bi otuz yıl daha i bekleyecek karabag.
  Cevapla
 • Fatih 3 hafta önce Şikayet Et
  Kırmızı çizgileri kaçırmışsın sen. Tekrar oku.
  Cevapla
 • DikdurArtık 3 hafta önce Şikayet Et
  Saçma. En son rusya ile idlipte ne yaşadık?. Türkiyenin çabalarını beyhude ve haince gösterip azerbaycanı bizden uzak tutmak ve tamamen Rusyaya mahkum etmek Rusyanın asıl amacıdır O masayı yıkın. Dış siyasette çuvallamaya başladınız. yarıda bırakıp zaman kazandırıp silah yığdırmalarına fırsat vermek bi strateji olamaz. Denmeliki terörle işbirliği yapan ülkeler
  Cevapla
 • ??? 3 hafta önce Şikayet Et
  Dış siyaseti sana bana göstermek için mi yapıyorlar. Bin türlü şey düşünüyorlardır. Sağ gösterip sol vururlar merak etme sen.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan yerli Kovid-19 aşısı açıklaması! Merakla beklenen tarihi duyurdu
Ünal Çeviköz'den bir skandal açıklama daha!