Muhalefet cephesinde pişiriliyor! Toplumu bu fikre alıştırmak istiyorlar

CHP’li Dursun Çiçek'in seçimi kazanmaları halinde HDP’lilere 1-2 bakanlık verilebileceği yönündeki skandal ifadeler gündeme bomba gibi düştü.

Muhalefet cephesinde pişiriliyor! Toplumu bu fikre alıştırmak istiyorlar
Muhalefet cephesinde pişiriliyor! Toplumu bu fikre alıştırmak istiyorlar
GİRİŞ 18.05.2021 17:04 GÜNCELLEME 18.05.2021 17:04
Bu Habere 181 Yorum Yapılmış

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adaylığı arayışları hızlanırken CHP’li Dursun Çiçek, seçimi kazanmaları halinde HDP’lilere 1-2 bakanlık verilebileceğini söylemişti arkasından CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'den de buna yakın bir açıklama gelince Hürriyet gazetesinin Yazarı Abdulkadir Selvi köşe yazısında önemli detaylara değinirken, Ahmet Hakan da konuyu gündemine alarak "HDP’li bir bakan fikrine, toplumu alıştırmak istiyorlar" yorumunda bulundu.

Abdulkadir Selvi'nin dikkat çeken köşe yazısı:

Muhalefetin 2023 Modeli” başlığını taşıyan, 20 Ekim 2020 tarihli yazıma, “Bu yazılar erken yazılardır. Bu da onlardan birisi” diye giriş yapmıştım.

HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın HDP’ye bir başkan yardımcılığı ve iki bakanlık önerisini tartışmaya açmaya hazırlandığını ifade etmiştim.

DEMİRTAŞ’IN FORMÜLÜ

Muhalefetin 2023 modelini ise, “CHP, İYİ Parti ve HDP’ye birer başkan yardımcılığı ile ittifakta yer alan partilerin liderlerinin kabinede yer aldığı ve partilerin oy oranlarına göre temsil edildiği bir formül olgunlaştırılmaya çalışılıyor” diye yazmıştım.

Ben yazdım, ben söyledim tarzındaki yazıları sevimli bulmam. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Demirtaş’ın önerisini bir adım ileriye taşıyıp, “liderler kabinesi” olarak modellemesi nedeniyle geçmişe atıf yaptım.

LİDERLER KABİNESİ MODELİ

Kılıçdaroğlu, Halk TV Genel Yayın Yönetmeni Suat Toktaş’ın sorusu üzerine 2023 seçimlerine Millet İttifakı’nı oluşturan tüm aktörlerin yer alacağı bir kabine modeli ile gitmeyi hedeflediklerini söyledi. Liderler kabinesi modelini, “Cumhurbaşkanı Millet İttifakı’ndan olunca cumhurbaşkanı yardımcıları da Meclis başkanı da Millet İttifakı’ndan olacak. Temel Karamollaoğlu da, Meral Akşener de, Gültekin Uysal da yönetim kadrosunda olacak” diye anlattı. Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’na dahil oldukları takdirde Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu da bu modele dahil etmeyi planlıyor. Davutoğlu’nu bilemem ama Babacan, Millet İttifakı’na girmekte istekli.

AKŞENER’E MECLİS BAŞKANLIĞI MI?

Kılıçdaroğlu’nun liderler kabinesi modelinde, Millet İttifakı liderlerinin cumhurbaşkanı yardımcısı olarak yer alması öneriliyor. Anayasa hukukçusu CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu’nun da belirttiği gibi, cumhurbaşkanı yardımcılarının sayısında bir sınırlama yok. Meral Akşener, Millet İttifakı’nda CHP’den sonra ikinci büyük partinin lideri olduğu için kendisine Meclis başkanlığı koltuğu önerilebilir.

CHP ve İYİ Parti’nin parlamenter sistem önerisinde Meclis başkanlığının konumu güçlendiriliyor.

MUHALEFETİN ÖNÜNDEKİ BELİRSİZLİKLER

Kılıçdaroğlu, millet ittifakını genişletmek için koalisyon hükümetleri döneminde olduğu gibi bir paylaşımı çağrıştırıyor. Ama zaten yüzde 50 artı 1 sistemi bunu öngörmüyor mu? Kılıçdaroğlu, Demirel’in geçmişte kurduğu Milliyetçi Cephe hükümetleri modelini esas alıyor. Herkes içinde olsun, oldukça geniş bir tabana yayılsın istiyor.

Bu sistemin önünde önemli belirsizlikler var.

1- Millet ittifakı ortak aday çıkarabilecek mi?

2- Partiler kendi adaylarını mı çıkaracak?

3- Ortak aday çıkarılırsa bu kim olacak?

4- Kılıçdaroğlu, millet ittifakının ortak adayı ya da CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olacak mı?

5- Meral Akşener’in tavrı ne olacak? Akşener kendisinin aday olma konusunda ısrarlı olmayacağı yönünde mesajlar veriyor. Ama kimin aday olacağını belirleme kartını elinde tutuyor.

6- Yeni seçim yasası nasıl olacak, seçim barajı kaç olacak?

MUHALEFETİN ORTAK ADAY ÇIKARMASI MÜMKÜN MÜ?

Belirsizlikleri sıraladım ama millet ittifakını ortak aday modeline yakın görüyorum.

Millet ittifakı ortak aday ve liderler kabinesi modellerini olgunlaştırmaya başladı. Bu model millet ittifakı tabanında da olumsuz karşılanmadı. Tabii burada kilit soru ortak cumhurbaşkanı adayının kim olacağı. Abdullah Gül modeli tabanda tepki topluyor ama Kılıçdaroğlu mu, Mansur Yavaş mı, Ekrem İmamoğlu mu? Yoksa sürpriz bir isim mi?

MİLLET İTTİFAKININ ADAYI NASIL BELİRLENECEK?

Bu yazıyı kaleme almadan önce millet ittifakı ortaklarının nabzını tutmaya çalıştım.

Ortak aday konusunda bir formülden söz ediliyor.

Ortak aday modeli üzerinde uzlaşmaya varılırsa, “Hangi isimle daha yüksek oy alırız” diye geniş katılımlı anketler yaptırılacak.

Anketten çıkacak isimler liderler tarafından masaya yatırılıp, nihai karar verilecek.

KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER FAKTÖRÜ

CHP’liler Kılıçdaroğlu’nun, İYİ Partililer ise Meral Akşener’in ortak cumhurbaşkanı adayı olması konusunda istekliler. İki lider ortak aday olmasa da kimin aday olacağını belirleyecekler.

KILIÇDAROĞLU BU KEZ ADAY MI?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu bir süredir kendini ön plana çıkaran bir imaj çalışması içine girdi. Evinden çektiği videolarla imajını düzeltmeye, kamuoyunda bir sempati oluşturmaya çalışıyor. Kılıçdaroğlu, videolarında “Z kuşağı” dediğimiz genç seçmeni hedef alıyor. Dikkatinizi çekmiştir, videolarda pozitif mesaj vermeye özen gösteriyor. Ben yaparım, ben çözerim diyerek kendini çözümün adresi olarak göstermeyi hedefliyor. Gerçi son videosunda CHP’li belediyelerin gerçekleştirdiğini iddia ettiği projelerin önemli bir kısmının AK Parti tarafından yapıldığının ortaya çıkmasıyla bir yol kazası yaşasa da yayınladığı videolarla bir mesafe aldı. Ben Kılıçdaroğlu’nun Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olma konusunda istekli olduğunu düşünüyorum. Zaten o da hayır aday değilim, demiyor, tam aksine Millet İttifakı karar alırsa aday olacağını söylüyor. Daha ne desin?

HDP’NİN POZİSYONU

2023 seçimlerinde HDP’nin pozisyonu etkili olacak.

HDP, Millet İttifakı’nda yer aldığı takdirde CHP’nin ulusalcıları ve İYİ Parti’nin milliyetçileri fire vereceği için, dışarıda tutuluyor. Ancak sol bileşenleri etrafında toplayan HDP’nin üçüncü bir ittifak gibi hareket etmesi, Kürt seçmenin Erdoğan’a gitmesini engellemek için bir “baraj kurması” isteniyor.

HDP’Lİ BAKAN MODELİ

Önce Dursun Çiçek bu modeli gündeme getirdi. Emekli asker olan ve Ergenekon sürecinin mağdurlarından Dursun Çiçek’ten HDP önerisinin gelmesi çok önemli. Dursun Çiçek’in kimliği geçmişte PKK bağlantısı nedeniyle HDP’ye karşı olan askerler başta olmak üzere ulusalcı kesimde bir yumuşamaya neden olmaz mı?

GÜRSEL TEKİN’İN ÖNERİSİ

Dursun Çiçek’in gündeme getirdiği HDP’li bakan önerisine güçlü destek CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’den geldi. Gürsel Tekin, “HDP’liler bakan olmaz demek Türk siyasetine yapılmış en büyük kötülüktür. Meclis’te HDP’li bir başkan vekili var. Kabinede neden bir bakan olmasın?” dedi.

Dursun Çiçek CHP Genel Merkezi’ne yakın bir isim değil, Gürsel Tekin sade bir milletvekili, CHP’nin görüşünü yansıtmaz, diye düşünülmesin.

İKİ ÖNEMLİ ADIM

Demirel, “Siyasette 24 saat uzun bir süredir” demişti. Son birkaç gün içinde iki önemli adım atıldı. Biri Kılıçdaroğlu’nun liderler kabinesi diğeri ise HDP’li bakan önerisi. Bir model olgunlaştırılıyor. Millet İttifakı tabanı ise HDP’li kabineye hazırlanıyor.

AKŞENER’İN MANİDAR ÇIKIŞI

Her siyasi adımın bir kilometre taşı oluyor. Daha önce, HDP’yi PKK’nın uzantısı olarak tanımlayan Akşener çok manidar bir şekilde, HDP üzerinden partisinin ve kendisinin “test edildiğini” belirterek, “HDP ile Meral Akşener’i, İYİ Parti’yi terbiye, test edeyim derken, Kürtlere hakaret ediliyor bu ülkede” dedi.

İYİ PARTİ’DE HDP YAKLAŞIMI

Daha önce HDP denilince kırmızı çizgi ilan eden İYİ Parti yöneticilerinin HDP’li bakan modeline tepkili olmadıkları dikkatimi çekti. Muhalefet cephesinde bir yerlerde bir şeyler pişiriliyor gibi.

CHP’lilerden peş peşe itiraf geliyor! HDP’ye neden bakanlık verilmesin?

AHMET HAKAN: SİCİLİ TEMİZ BİR HDP'LİYE BAKANLIK VERECEKLERMİŞ

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, bugünkü yazısında, Eski CHP milletvekili Dursun Çiçek’in "Cumhurbaşkanlığı seçiminde Millet İttifakı'nın kazanması için ikinci turda HDP'ye bir iki bakanlık vadedilebilir" ifadesini değerlendirdi. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in konuya ilişkin olarak yaptığı, "Sicili temiz, milliyetçi kesimin itiraz edemeyeceği, PKK ile bağlantısı olmayan bir HDP’li bakan olabilir" açıklamasını da hatırlatan Hakan “HDP’li bir bakan’ fikrine, toplumu alıştırmak istiyorlar şimdiden” dedi.

Bu açıklamalardan benim anladığım şu:

“HDP’li bir bakan” fikrine, toplumu alıştırmak istiyorlar.

Şimdiden.

*

E diyelim ki oldu.

Toplum, “HDP’li bir bakan” fikrine pek itiraz etmedi.

Ve sicili temiz bir HDP’liye bir bakanlık sözü verildi.

*

Peki ama bu durumda...

- Babacan’a ne verilecek?

- Davutoğlu hangi makama getirilecek?

- Meral Akşener için nasıl bir makam bulunacak?

- Temel Bey için kaç bakanlık ayrılacak?

- Demokrat Parti “hani bana” derse ne olacak?

*

Millet İttifakı ve Kemal Kılıçdaroğlu açısından olaya şöyle bir baktığımda aklıma sadece bir Bülent Ortaçgil şarkısı geliyor:

“Bu iş zor, çok zor Yonca”.

 

YAZDIR
YORUMLAR 181
 • tarık 3 hafta önce Şikayet Et
  onlar pişirir ama biz bu tatsız şeyi yemeyiz
  Cevapla
 • F.D 3 hafta önce Şikayet Et
  bunlar ölmekle bayılmayı aynı sanıyor.
  Cevapla
 • Salim 3 hafta önce Şikayet Et
  Profesyonel orduyu kaldıracaklar ,yine yıllanmış azılı teröristlerin karşısına 18 aylık mehmetçiği sürüp canilere kırdıracaklar. Amerikanın İsteği doğrultusunda Tekrar kin ve nefret tohumları serpiştirilecek iki halk biribrine daha düşman edilecek. Meralin ve Kemalin bütün amacı bu ,Fetö ve Amerikan projesi.
  Cevapla
 • k-keskin 3 hafta önce Şikayet Et
  bunlara oy verenlerininde kendilerininde Allah belasını versin inşallah
  Cevapla
 • SERVET 3 hafta önce Şikayet Et
  amin....
  Cevapla
 • Vatandaş 3 hafta önce Şikayet Et
  PKK millet vekili var bu memlekette bide bakan olsun tam olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonları ilgilendiren büyük avantaj! Vergi düşüyor
Son Dakika Haberi: İsrail ve İsveç'ten Türkiye'ye ambargo: Satışını durdurdular