Bakan Akar'dan Ukraynalı mevkidaşına: Yardıma hazırız

Milli Savunma Bakanı Akar, Ukraynalı mevkidaşıyla görüştü. Akar, Türkiye'nin Ukrayna'ya insani yardıma hazır olduğunu, barış ve huzurun sağlanması için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirtti.

GİRİŞ 25.02.2022 16:48 GÜNCELLEME 25.02.2022 17:36
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukraynalı mevkidaşı Oleksii Reznikov ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Ukrayna'daki son görüşmeler ele alındı. 

Bakan Akar, Türkiye'nin Ukrayna'ya insani yardıma hazır olduğunu, barış ve huzurun sağlanması için üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini belirtti.

Tüm dünyanın konuştuğu ülke Ukrayna aslında...Tüm dünyanın konuştuğu ülke Ukrayna aslında...

Ukrayna'da kadınlar askere gider mi?Ukrayna'da kadınlar askere gider mi?

Karadeniz'deki risk artıyor, Türkiye ne yapmalı?Karadeniz'deki risk artıyor, Türkiye ne yapmalı?

ASKERİ MÜDAHALE 2'NCİ GÜNÜNDE

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesi 2. gününde devam ediyor. Başkent Kiev'de sabah saatlerinde patlamalar duyuldu, ardından saldırılar yoğunlaştı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'a özel askeri harekat başlattıklarını duyurmuştu. Rus güçleriyle Ukrayna askerleri arasında çatışmalar sürerken, askeri müdahalenin faturası ağırlaşıyor.

ZELENSKİY'DEN "MASAYA OTURALIM" ÇAĞRISI, PUTİN'DEN YANIT

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Putin'e "Ölümleri durdurmak için müzakere masasına oturalım" çağrısı yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Putin de Ukrayna ile üst düzey müzakerelere hazır olduklarını belirtti.

DONBAS KRİZİ VE RUSYA'NIN ASKERİ MÜDAHALESİ

Ukrayna'da 2014'teki Meydan olaylarının ardından, Batı yanlısı bir hükümet yönetime geldi ve Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ülkeden kaçtı. Rusya, Kırım'ı yasa dışı ilhak etti. Ukrayna'da Rus etnik kökene sahip nüfusun yoğun olarak yaşadığı Donetsk ve Luhansk bölgelerinde ayrılıkçılar sözde yönetimler ilan etti. Rusya'nın desteklediği ayrılıkçı güçlerle Ukrayna ordusu arasında kanlı çatışmalar yaşandı. Batılı güçlerin Moskova nezdinde devreye girmesiyle 2014 ve 2015'te Minsk Anlaşmaları imzalandı. Ancak ateşkes ihlalleri sürdü. Şubat itibarıyla çatışmalarda yaklaşık 14 bin kişi hayatını kaybetti.

Rusya, 2021 sonlarında Ukrayna sınırında on binlerce asker konuşlandırmaya başlayarak dikkatleri üzerine çekti. ABD, Rusya'nın işgale hazırlandığını yinelerken, Rusya bunu reddetti. Batılı ülkeler, Rusya'yı yaptırımlar uygulamakla tehdit ederken, Moskova yönetimi, Donbas'taki ayrılıkçı yönetimleri tanıdı ve 24 Şubat'ta Ukrayna topraklarına askeri harekat başlattı.

Rus lider Vladimir Putin, amaçlarının "Kiev tarafından soykırıma maruz kalan insanları korumak, Ukrayna'yı Nazizm'den ve militarizmden arındırmak" olduğunu savunarak, Ukrayna ordusuna silah bırakma çağrısı yaptı.

KAYNAK: AA, HABER7
YORUMLAR 66
 • İstanbul 34 11 ay önce Şikayet Et
  Savaşın dini ırkı olmaz savaş savasdir.nere olursa olsun hangi dine mensup olursa olsun.yaslilar kadınlar çocuklar zararlı çıkıyor.biran önce durdurulmalı ruslar.terorist ülke vandallar ülkesi rusya
  Cevapla
 • Halk çocuğu 11 ay önce Şikayet Et
  İKİ ORTADOKSUN bir küs bir barışık mazoşist ilişkisine 90 MİLYONLUK MÜSLÜMAN TÜRK VATANINI VE HALKINI DÜŞÜNMEDEN TEHLİKEYE ATMAK, amerikanın tuzağına çocuk gibi düşmektir !!!!
  Cevapla
 • Sevil 11 ay önce Şikayet Et
  TÜRKİYE UKRAYNA İÇİN RUS İLE SAVAŞMAYA MECBUR DEĞİLDİR ÇÜNKÜ BU SAVAŞ YOK İKEN UKRAYNA: . TÜRKÜN 35 ASKERİ RUS TARAFINDAN ÖLDÜRÜLÜNCE BİZİM İÇİN RUS İLE SaVaŞMaDI . SURİYEDEKİ OPERASYONLARDA TÜRKİYE İÇİN SAVAŞMADI . JET KRİZİNDE TÜRKİYE LEHİNE AÇIKLAMADA BULUNMADI . 50 YILDIR TÜRKİYENİN SOYDAŞ DEVLETİ K.K.T.C TANIMADI UKRAYNA ŞUAN ZULME UĞRUYOR OLABİLİR TAMAM AMA BUNUN ÇÖZÜMÜ TÜRK ASKERİNİN ORADA ÖLMESİ VE VERGİLERİMİZİN DUYGUSALLIKLA ÇARÇUR EDİLMESİ DEĞİLDİR.
  Cevapla
 • Mustafa Akın 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiyeyi Ukrayna seviyesinde mi görüyorsun? Ayrıca devletler arası ilişkiler sümüklü çocuk ilişkilerinden farklıdır.
  Cevapla
 • Komando 11 ay önce Şikayet Et
  Iyı guzel hoş ta bence bu ülke birazda disaridakileri birakip kendi insanina bakabilir mi acaba.. onlara bakacaz diye kendi insaniniza vergi yukunu yukleyip canini cikartmayin..
  Cevapla
 • İklimdeğişikliği 11 ay önce Şikayet Et
  Her iki ülkeyle ticari bağımız var bundan en cok zarar gören Türkiye ekonomisidir. iki toplumu barıştırmalı. sadece ticari dostluğumuzun adına değil insanı yöndende olduğunu göstermek icap eder.
  Cevapla
 • Tan 11 ay önce Şikayet Et
  suriye 12 yıldır işgal edilemedi. Afghanistan 20yıl direndi. Bakalım Ukrayna kaç yıl/gün dayanacak? Belki Israel'in 6-gün rekorunu kıracak.
  Cevapla
 • Mahmut 11 ay önce Şikayet Et
  Saydığın ülkelerde cahillere silah satıp yıllarca bitmesi istenmeyen savaşlarla birbirlerine Kıdırdılar sömürebilmek için. Fakat devler karşı karşıya gelirse yer yerinden oynar ve dünya ateş topuna döner, bunun sonucunda yüzmilyonlarca insan ölür. Bu yüzden bu vekâlet savaşları var. Dolayısıyla yaptığın kıyas yanlış
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya liderlerinden Başkan Erdoğan'a telefon!
Küçük çocuk Mehmetçik tarafından böyle kurtarıldı