Fondaş medyadan altılı masaya 'Beş para etmez' salvosu

Siyaset Bilimci Soli Özel, altılı masanın güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisini ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı formülünü yerden yere vurdu.

GİRİŞ 27.03.2023 22:46 GÜNCELLEME 28.03.2023 12:34
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

Batı'nın '2023 yılının en önemli seçimi' diye lanse ettiği Türkiye genel seçimlerine 2 aydan az bir süre kaldı. Uzmanlar; seçimlerin AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Refah'tan oluşma Cumhur İttifakı ile kamuoyuna altılı masa olarak yansıyan Millet İttifakı arasında cereyan edeceği noktasında hemfikir. Bu noktada son düzlüğe en iyi şekilde varmak isteyen partiler, daha önceden hazırlamış oldukları seçim programlarına sıkı sıkıya bağlı şekilde çalışmalarını sürdürüyor. CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy uğruna giriştiği hamleleri ise, basın koridoruna 'takıyye' olarak yansıyor.

ABD merkezli Politico: Türkiye'deki seçim 2023'ün dünyadaki en önemli oylaması olacakABD merkezli Politico: Türkiye'deki seçim 2023'ün dünyadaki en önemli oylaması olacak

Son olarak altılı masada yaşanan ihtilafla, 'kumar masası' benzetmesiyle gündeme gelen muhalefet, bu kez CHP'ye yakınlığıyla bilinen, ABD'li kuruluşların fonladığı Medyascope'un eleştirisi ile öne çıktı.

Umre turu, namaz reklamı, türbe ziyareti... 'CHP oy için takiye yapıyor'Umre turu, namaz reklamı, türbe ziyareti... 'CHP oy için takiye yapıyor'

Ruşen Çakır'ın sunduğu programa katılan Siyaset Bilimci Soli Özel, gün içerisinde ekrana gelen yayında altılı masanın parti genel başkanlarının ve İBB ile ABB başkanlarının Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı formülü ile güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisini topa tuttu. Özel, 'üstü kapalı' vurgusunda bulunarak Millet İttifakı'nın seçim programını gerçekçilikten uzak bulmakla itham etti.

"MECLİS'E SAYGISIZLIK"

Daha önce Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını reddedici nitelikte yazılar kaleme alan Soli Özel, Ruşen Çakır'ın Medyascope'ta sunduğu programda altılı masayı sert sözlerle eleştirdi. Çakır'ın sözü '7 Cumhurbaşkanı Yardımcısı' formülüne getirmesi üzerine 'O bir felaket' yorumunda bulunan Özel, güçlendirilmiş parlamenter sistem önerisinin dayanaksız oluşunu şu sözlerle anlattı:

"O bir felaket... Aslında Kılıçdaroğlu ile Akşener arasındaki son mutabakatta iki belediye başkanının Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı formül işi nereye getiriyordu? İşi farklı bir mecraya getiriyordu. Ve bence doğru bir mecraya getiriyordu. Bunun belki bir tarafında Meral Hanım'ın tek Cumhurbaşkanı Yardımcısı olma hedefi vardı.

Ama daha önemlisi şu, ne vadediyor bize Millet İttifakı? Diyorlar ki, 'Biz sizi 2 sene içerisinde parlamenter rejime döndüreceğiz'... Parlamenter rejime döndürmeyi birinci siyasi hedefi haline getiren ittifakın, o ittifakı oluşturan partilerin başkanları niye Meclis'te olmayacaklar da Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacaklar? Biri bana söylesin... O zımnen bize, 'Asıl iktidar orada, biz Meclis'i pek önemsemiyoruz. Meclis el kaldırıp indirenlerin yeridir. Biz de onlara ne yapılması gerektiğini' söylüyor.

Bu Meclis'e saygısızlıktır. Meclis'e bu kadar saygısız olanların da tutup Türkiye'yi güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçireceklerine ben inanmam. Geçirseler de onun neye benzeyeceğini şurada edep dahilinde söylemek istemem. Benim görüşüm bu. Orada, Meclis'te olursunuz ve parlamenter sisteme geçişin yolunu hazırlarsınız."

"BEŞ PARA ETMEZ!"

Yazar Soli Özel, açıklamasının devamında ikinci bir ihtimalin üzerinde durup, altılı masadaki bazı partileri 'beş para etmez' diye tanımladı:

"Bir de sorum şu... Kaybettiler diyelim, ne olacak? Seçilemedi Kemal Kılıçdaroğlu... Şu oldu ya da bu oldu... Seçilemedi... Hepsi Meclis dışında kalacaklar... O partiler kalacak mı? Zaten beş para etmiyor çoğu... Yani alayını toplasanız bir CHP etmiyor. O zaman hani parlamenter sistem önerisi falan ne olacak? Ya Meral Hanım'ın Fatih Altaylı'ya söylediği, 'Biz orada olacağız...' falan filan... Ya mantığı yok ki bunun... Parlamenter sisteme dönecek olanlar, partilerinin başında parlamentoda yer alır..."

ABD'nin fonladığı muhalif kuruluşların yeni listesi yayınlandı

Türkiye'de fonlanan muhaliflerin 2022 listesi yayımlandıTürkiye'de fonlanan muhaliflerin 2022 listesi yayımlandı

KAYNAK: HABER7
Ramazan Dengiz Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ramazan Dengiz
YORUMLAR 36
 • Türk 10 ay önce Şikayet Et
  Ula hala 6 lı masa diyorlar ya.. 7 li masaya ula 7 li
  Cevapla
 • Emre19 10 ay önce Şikayet Et
  İlk kez doğru söylüyorlardı, illada altılı masayı tutmak zorunda değilsiniz.. beş para etmediğini biliyorsanız.ordan bu ülkeye hiç bir hayır gelmiyecektir.
  Cevapla
 • Rotasiz deli 10 ay önce Şikayet Et
  Bunlar iş başına gelirse hiç bir dediklerini yapmazlar.ibb bunun canlı örneği
  Cevapla
 • Ramazan 10 ay önce Şikayet Et
  Bunlar şovmen her söylediklerine inanmayın,dikkate almayın. Yarın olur para gelir farklı konuşurlar.
  Cevapla
 • Zafer 10 ay önce Şikayet Et
  Yeterince para gelmemiştir ondan böyle konuşuyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere'de bomba alarmı! Binlerce kişi tahliye edildi
İsrail'den yeni katliam saldırısı! Sinsi 'Ezan' planı! Çok sayıda Filistinli öldü