OpenAI CEO'su Sam Altman, insanlara 'en sık verdiği tavsiyeyi' paylaştı!

OpenAI CEO'su Sam Altman, Bill Gates'in podcast'ine verdiği demeçte hesaplanmış riskler almaya istekli olmanın başarı için gerekli olduğunu söyledi.

OpenAI CEO'su Sam Altman, insanlara 'en sık verdiği tavsiyeyi' paylaştı!
OpenAI CEO'su Sam Altman, insanlara 'en sık verdiği tavsiyeyi' paylaştı!
GİRİŞ 22.01.2024 12:14 GÜNCELLEME 22.01.2024 12:14

Terfi istemekten bir arkadaştan iyilik istemeye kadar, birçok insan istedikleri şeyleri doğrudan istemekten çekinir. Bu anlaşılabilir bir durumdur: "Hayır" kelimesini duymanın yaratacağı hayal kırıklığını göze almak istemezsiniz. Ancak OpenAI CEO'su Sam Altman'a göre bu, sonuçta ters etki yaratan bir yaklaşım.

Altman kısa süre önce Bill Gates'in "Unconfuse Me" adlı podcast'ine verdiği demeçte, "Ne yapmak istediğiniz konusunda net olmak ve insanlardan ne istediğinizi sormak şaşırtıcı derecede uzun bir yol kat ediyor" dedi.

CNBC Make It'de yer alan habere göre Altman, reddedilme korkusunun ihtiyaç ve arzularınızın önüne geçmesine izin verdiğinizde, sonucun nadiren olumlu olduğunu söyledi. Altman, Gates'e verdiği demeçte, "Pek çok insan zamanlarını istedikleri şekilde harcayamayarak kapana kısılıyor. Muhtemelen en sık verdiğim tavsiye, bunu bir şekilde düzeltmeye çalışmaktır." dedi. 

REDDEDİLME OLASILINI KABUL EDİN

Araştırmalar, insanların doğuştan gelen reddedilme korkusunun, istediklerini elde etme olasılıklarını azaltsa bile, genellikle istediklerini elde etmek için konuşmalarını engellediğini gösteriyor. Journal of Personality and Social Psychology'de yayınlanan 2008 tarihli bir araştırmaya göre, insanlar ayrıca diğer insanların yardım etmeye ya da bir talebe "evet" demeye ne kadar istekli olduklarını da genellikle hafife alıyor.

Başka bir deyişle, bilim Altman'ın argümanını destekliyor. Tek yapmanız gereken reddedilme olasılığını kabul etmek ve olası bir hayal kırıklığını atlatabilecek kadar dirençli olduğunuza güvenmek.

Altman 2019'da "Nasıl Başarılı Olunur?" başlıklı blog yazısında "iradeli" olmayı başarının anahtarı olarak tanımlamış ve insanların çoğu zaman "her şeyin olduğu gibi kabullenmesinden" yakınmıştı.

Altman, insanların kendilerine duydukları kuşkuyu bir kenara bırakıp doğrudan istediklerini aradıklarında, "bir şeyleri gerçekleştirmek için muazzam bir kapasiteye sahip olduklarını" yazdı ve ekledi: "İstediğinizi isteyin. Genellikle elde edemezsiniz ve çoğu zaman reddedilmek acı verici olur. Ancak bu işe yaradığında, şaşırtıcı derecede iyi sonuç verir."

KAYNAK: EKONOMİST | HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye 23 Nisan'ı kutluyor: Numan Kurtulmuş Birinci Meclis'te konuşuyor
Türkiye ile Irak arasında yeni dönem! İşte madde madde 26 anlaşma