Çin'in 'Uygur zulmü' yasalaştı

Çin'in, Doğu Türkistan’da yıllardır uyguladığı zulüm bugün resmiyet kazandı.

Çin'in 'Uygur zulmü' yasalaştı
Çin'in 'Uygur zulmü' yasalaştı
GİRİŞ 01.01.2015 15:42 GÜNCELLEME 01.01.2015 15:49
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Uygur Türklerinin yaşadığı Doğu Türkistan’da Çin’in baskısı bir türlü bitmezken Çin’in, Doğu Türkistan’da resmi kurumlar, okullar ve iş yerlerinde yıllardır uyguladığı yasaklar resmiyet kazandı. Namaz yasağının yanında dini giysilerle iş yerlerine gelme, kadınların başörtüsü takması ve kişinin İslam dini mensubu olduğunu gösteren diğer semboller de yasağa dahil edildi. 

YAŞAYAN ÖLÜLER GİBİYİZ
Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı ve Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Seyit Tümtürk Yeni Şafak’a yaptığı açıklamada Uygur Türklerinin bugün hayata geçen yasağı diken üstünde beklediklerini anlattı. Tümtürk, Çin’deki Uygur Türkleriyle yaptığı görüşmelerde Uygurların “Yasak yüzünden psikolojimiz alt üst oldu. Günlerdir yemiyor, uyumuyoruz. Yaşayan ölüler gibiyiz” sözlerini aktardı.

STK'lardan Uygur Türkleri'ne destek, Çin'e lanet2023 Platformu, İMAG, Türk Hukuk Enstitüsü İstanbul ve Turan Araştırmaları Derneği Çin zulmü için ortak bildiri yayınladı.

İSLAM DÜNYASININ AYIBI 
Çin’in yıllardır Uygur Türkleri üzerinde uyguladığı baskının resmiyet kazandığını belirten Tümtürk Çin’in cesaretini dünyanın sessizliğinden aldığını söyledi. Çin’in yaptığı katliamlarla İslam dünyasını test ettiğini belirten Tümtürk “Bu ayıp sadece Çin’in değil, sessiz İslam dünyasının ayıbıdır” diye konuştu.  

UMUTLARI TÜRKİYE 
Uygurların Türkiye’den beklentisinin büyük olduğunu dile getiren Tümtürk “Cumhurbaşkanımızın uyguların Türkiye’ye getirilmesi üzerine yaptığı açıklama Uygur Türklerine ışık oldu. Bu mesaja çok önemli bir misyon yüklüyorlar” ifadelerini kullandı.

Yasayla birlikte namaz kılmak, dini giysilerle iş yerlerine gitmek, kadınların başörtüsü takması ve kişinin İslam dini mensubu olduğunu gösteren diğer sembolleri kullanmak suç sayılacak.

Çin'den Uygurlar'a yine işkenceÇin, müebbet hapis cezasına çarptırılan Uygur akademisyen Tohti'nin 7 öğrencisine hapis cezası verdi.

"BİZİ KURTARIN" DİYORLAR

Tayland’daki 360 Uygur Türkünün de yaşam mücadelesi verdiğini anlatan Tümtürk, Tayland’daki Uygurlarla irtibatta olduklarını anlattı. Taylan’da hapishanedeki Uygurların çaresiz olduğunu belirten Tümtürk “Bizi kurtarın. Eğer Çin’e iade edilirsek idam edileceğiz” diye haber gönderiyorlar. Ama seslerini kimseye duyuramıyorlar” diye konuştu. Doğu Türkistan’daki Müslümanların diğer zulüm altındaki Müslümanlardan daha şanssız olduğunu ifade eden Tümtürk komünist bir rejimle idare edilmesinden dolayı dünyayla bağlantılarının kesik olduğunu sözlerine ekledi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
çin
YAZDIR
YORUMLAR 62
 • T.C. Vatandaşı 6 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Yolunuz inşallah Türkiye istikametine olsun (Amin)
  Cevapla
 • kamil 6 yıl önce Şikayet Et
  Kendimiz ne haldeyiz baksana anca Allahu teakaya dayanırsak kurtulabiliriz
  Cevapla
 • ALLAH'IM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN 6 yıl önce Şikayet Et
  Ey yüce RABBİM ne büyüksünkü bütün bu olanlar şu gerçeği gösteriyroki islam dini tekrar ayağa kalkacak türkiyede ve bunun en büyük belirtisi bukadar insanın türkiyeye girmesi hala anlamıyormusunuz biz islam dininin tekrar ayağa kalkıp dünyaya hükmedecek ülkeyiz hamdolsun.
  Cevapla
 • mıthat yılmaz 6 yıl önce Şikayet Et
  allah yar ve yardımcıları olsun peki bizim içimizdeki çinlilere ne demeli....
  Cevapla
 • SELAHATTİN AKYILDIZ 6 yıl önce Şikayet Et
  YAZIK! uYGUR KARDEŞLERİMİZ EN TEMEL İNSAN HAKLARINDAN YOKSUNLAR.EN KÜÇÜK İTİRAZLARI KATLİAM VE İDAMLARLARLA BASTIRILIYOR. TÜRKİYE KONUYU BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE TAŞIMALIDIR.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Rusya'dan Türk SİHA'ları ile ilgili skandal açıklama: Türkiye'yi uyarıyoruz
Ünlü oyuncu Hakan Ural'dan çok konuşulan Kanal İstanbul açıklaması