Eski hükümlü devlet desteğiyle iş kurdu!

Erzurum’da işlediği suçtan dolayı 8 yıl cezaevinde kalan eski hükümlü Yakup Karasungur, denetimli serbestlikle tahliye oldu. Devletten aldığı hibe ile iş kurdu.

Eski hükümlü devlet desteğiyle iş kurdu!
Eski hükümlü devlet desteğiyle iş kurdu!
GİRİŞ 28.04.2021 18:47 GÜNCELLEME 29.04.2021 12:07
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Erzurum’un Uzundere ilçesinde 2011 yılında taksirle adam öldürme suçundan 14 yıl hüküm giyen 31 yaşındaki Yakup Karasungur, 8 yıl Erzurum E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kaldıktan sonra denetimli serbestlik kapsamında tahliye edildi. Karasungur, cezaevinden çıktıktan sonra İŞKUR'un açtığı programa başvurarak 38 bin 300 lira hibe desteği aldı. Karasungur, hibe desteğiyle 4 inek alarak Çaybaşı Mahallesi'nde hayvan yetiştiriciliğine başladı.

Trafik kazası geçirip engelli kaldı, iğne oyasıyla hayata tutundu!


İŞKUR'un verdiği hibeden faydalandı

Cezaevinden çıktıktan sonraki yaşadığı süreci anlatan Yakup Karasungur, eski hükümlülerin devletten destek alabilmesinin yeniden hayata tutunmaları için çok önemli olduğunu ifade ederek, “İnsanların başına kötü durumlar gelebiliyor. Cezaevinden çıktıktan sonra eski hükümlü kadrosundan İŞKUR’un vermiş olduğu hibeden faydalanarak bu hayvanları aldım. En başta başarılı olabilir miyim diye düşündüm. Buzağılarımız oldu. Güzel bir destek, herkese teşekkür ediyorum. Tavsiyem herkes faydalansın bu destekten. Bende işsizdim ama toplantılara giderek bilgim oldu. Birlikte proje yapıp hayvanları aldık” dedi.

6 ay denetleme yapılıyor

İŞKUR İl Müdürü Abdulkadir Mutlu ise verilen desteğin ardından projenin ilerleyişine bakmak amacıyla her 6 ayda denetleme yaptıklarını kaydederek, “Bizim istihdamda zorlandığımız bazı dezavantajlı gruplar var. Bunlar arasında engelli ve eski hükümlüler yer alıyor. Dolayısıyla geliştirdiğimiz proje ile eski hükümlülerimize her yıl proje başvurularını açıyoruz. Projelerin değerlendirilmesi yapıldıktan sonra iş kurma ve ödemeleri gerçekleştiriyoruz. Yakup Karasungur da bu arkadaşlarımızdan birisi, başvuru yaptıktan sonra projesi onaylandı ve ödemesi alınarak iş kurulumu yapıldı. Projelerimizi yaparken 3 yıl denetim yapıyoruz. 6 ayda bir projenin yürüyüp yürümediğini kontrol ediyoruz ve bunu raporluyoruz” şeklinde konuştu.

140 eski hükümlü hibe desteğinden yararlandı

Erzurum Denetimli Serbestlik Müdürü Mehmet Ofluoğlu da Erzurum’da 140 eski hükümlünün hibe desteğinden yararlandığını belirterek, “Eski hükümlüleri tekrar suç işlememeleri için gerek psikolojik gerekse sosyoekonomik açıdan desteklemek istiyoruz. Bu destekler sayesinde eski hükümlülerin yeniden suç işlemelerinin önünü kapatacaktır düşüncesiyle İŞKUR İl Müdürlüğümüzle çalışmalarımızı yapıyoruz. Yaklaşık 140 eski hükümlüye hibe desteğinde bulunmaları için aracılık ettik. Dolayısıyla 140 hükümlümüz kendi işini kurdu ve ailesi için önemli ve güzel adım atmış oldular” diye konuştu. 

 

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 2
  • Demir Ersoy 3 yıl önce Şikayet Et
    Taksirle adam öldür denetimli serbest kal yetmedi devlet den 38 bin tl destek al çiftlik kur keyifle yaşa peki öldürülenin ailesi nasıl yaşıyor yani laik adaleti böyle olur şeri adalet olsaydı mağdur aileye ya kan bedeli ödenir razı edilir ya kısasa kısas idam edilir tercih mağdurun yakınlarının
    Cevapla
  • blackeagle 3 yıl önce Şikayet Et
    erzurumda ne zaman fındık yetişmeye başladı?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Yunan Bakandan boyundan büyük sözler! F-35'lerle bir gece ansızın Ankara'ya gelebiliriz!
LGS tercih sonuçları açıklandı! Öğrenmek için tıklayınız