Çalıştığı firma naylon şirket çıkınca emekliliği yandı!

İzmir’in Menderes ilçesinde yaşayan Nazmi Özleyen’in 11 yıl önce çalıştığı firma naylon şirket çıktı. Emekliliği iptal edilen Özleyen geçim sıkıntısı yaşıyor.

Çalıştığı firma naylon şirket çıkınca emekliliği yandı!
Çalıştığı firma naylon şirket çıkınca emekliliği yandı!
GİRİŞ 22.05.2021 09:13 GÜNCELLEME 22.05.2021 11:28
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İzmir'in Menderes ilçesinde yaşayan 56 yaşındaki Nazmi Özleyen, 11 yıl önce kaynak işçisi olarak çalıştığı firmanın sahte çıkınca hayatının şokunu yaşadı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), naylon şirket olduğu ortaya çıkan iş yeri dolayısıyla Nazmi Özleyen’in prim günlerini iptal etti. 8 yıl boyunca emekli aylığı alan talihsiz adamın bütün geliri, naylon olduğu ortaya çıkan şirkette çalıştığı günlerin iptali sebebiyle bir günde kesildi. Aynı zamanda KOAH hastası olan ve sigorta hakkını da yitirdiği için ilaçlarını almakta zorluk çeken Özleyen, mağduriyetinin giderilmesi için yetkililerden yardım talep etti.

Mesleğinden vazgeçen kadın hobisiyle Türkiye'de bir ilki başardı!

 
Emekliliğinin iptal edilmesinden dolayı mağdur

Emekliliğinin iptal edilmesinden dolayı mağdur olduğunun altını çizen Nazmi Özleyen, 11 yıl önce çalıştığı firmanın sahte olmasından dolayı bu duruma düştüğünü söyledi. Özleyen, "3600 günden vergi indirimi kazanarak 2013'te emekli oldum. Yüzde 50 sürekli raporum var, KOAH hastasıyım ve hala tedavisini görüyorum. 8 yıldan beri emekliydim ve en son maaşımı almaya gittiğimde alamadım. SGK'ya gidip durumu sorduğumda benim maaşımı iptal ettiklerini söylediler. Sebebi de 11 yıl önce çalıştığım firmanın sahte olmasıymış. Oradaki günlerim iptal olmuş ve çalıştığım günler de düşmüş. Bu yüzden de gün sayım yetmediği için emekli maaşım iptal edilmiş. 2013'te emekli oldum, maaşımı da alıyordum; ama aradan 8 sene geçtikten sonra bu duruma düştüm. Çok mağdur bir durumdayım. Evim kira ve emekli maaşımdan başka bir kuruş gelirim yok. Yetkililerden rica ediyorum. Benim annemin ak sütü gibi helal olan emekli maaşımın bana geri verilmesini rica ediyorum" açıklamasında bulundu. 
 
İlaç masraflarını bile karşılayamıyor

KOAH hastası olan ve yaşadığı zor günler nedeniyle ilaçlarını temin etmekte zorlandığını belirten Özleyen, "Yaklaşık 1 buçuk sene ben o firmada çalıştım. Oradaki günlerim, o firmanın naylon çıkması sebebiyle iptal olunca, emekliliğe hak kazandığım 3 bin 600 günün altına düşmüşüm. Bu yüzden de emekli maaşım iptal edildi. Durumum yok, geçinemiyorum. Bana bu yüzden komşularım bakıyor. Firmanın sahte çıkması ve emekliliğimin bu yüzden iptal edilmesi yüzünden ben bakkaldan askıda ekmek alıyorum. Bu duruma düştüm. Sigortam yok, emekli maaşım da gidince ilaçlarımı haliyle sigortadan alamadım. Allah razı olsun komşularım sırayla benim ilaç masraflarımı karşılıyor. Bunun yanında evimde de oksijen cihazı var, onu kullanıyorum. O ilaçlar bitince ben ne yapacağım? Onu düşünüyorum. Yetkililerden rica ediyorum. Benim hakkım olan maaşım bana iade edilsin" sözlerine yer verdi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 13
 • zafer gülten 3 yıl önce Şikayet Et
  bence olmaması gereken bir durum,bunda suç adamın değil,şirketin naylon şirket olduğunu tespit edemeyen yetkililerin,adam namusuyla primini ödemiş,çalışmış ve emekli olmuş,ve adam emekli olduktan yıllar sonra şirketin naylon şirket olduğunu anca farkediyor,faturasını adama kesiyorsunuz,ben adamın yerinde olsam -insan hakları -mahkemesine dava açar,şirketin bu güne kadar naylon şirket olduğunu tespit edemiyen yetkilileri suçlarım. bu şirkete hiçmi sigorta müfettişi gelip bakmamış,benim çalıştığım şirkete yılda 2-3 kez müfettiş geliyordu.
  Cevapla
 • Yorgun Yorumcu 3 yıl önce Şikayet Et
  bu vatandaşın günahı nede maaşı bir anda kesiliyor, devlet dediğin vatandaşını korur gözetir. haber doğruysa, vatandaşa çok ayıp ediliyor.
  Cevapla
 • KARADERELİ 3 yıl önce Şikayet Et
  Çok kişi ne olduğunu bilmediği iş yerlerine(naylon iş yeri) düşük prim ödeyerek emekli olmuştur. Bu kişilerin çoğu o işleyişlerinde hiç çalışmamıştır.
  Cevapla
 • kadir 3 yıl önce Şikayet Et
  Çalışan emekçinin suçunun ne olduğunu biri bi yazsa keşke ayıp adam sigortasıda ödenmiş suçlu arayacaksan bu işçide aramayacaksın o işyeri sahibi kimse butun hepsini o şirket sahibine yükleyeceksin yazık değilmi vatandaşa
  Cevapla
 • misaifr 3 yıl önce Şikayet Et
  sgk madem naylondu niye prim tahsil ettin senin prim tahsil edip farkedemediğin naylonu normal vatandaş nasıl farketsin iş mahkemesine gitsin kesin kazanır eğer sgk bu naylon firmadan prim tahsil etmişse
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
270 bin açık var! İşte Türkiye'de en fazla işçiye ihtiyaç duyulan sektör...
İki şirketten biri zam planlıyor! Bu sektörde çalışanlar dikkat