Ölüm döşeğindeyken adına kredi çektiler, borcu evlatlarına kaldı

Manisa'da kanser hastası olan ve 2 yıl önce yoğun bakımda şuuru kapalı hayat mücadelesi veren Veli İnan'ın birlikte yaşadığı kadın ölmeden 5 gün önce mobil bankacılık üzerinden kredi çekti ve İnan'ın kredi kartıyla altın satın aldı.

Ölüm döşeğindeyken adına kredi çektiler, borcu evlatlarına kaldı
Ölüm döşeğindeyken adına kredi çektiler, borcu evlatlarına kaldı
GİRİŞ 27.05.2021 16:05 GÜNCELLEME 27.05.2021 16:06
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Manisa’da kanser hastası olan ve ölmeden önce 5 gün boyunca yoğun bakımda şuuru kapalı bir şekilde yatan Veli İnan’ın adına hastanede yattığı tarihte birlikte yaşadığı kadın tarafından mobil bankacılık üzerinden çekilen kredi, hiçbir şeyden habersiz olan İnan’ın mirasçılarına kaldı. Veli İnan’ın oğlu Kadir İnan hazırlanan raporlarda her şeyin belgelerle ispatlanmasına rağmen 2 yıldır hukuk mücadelesi verdiğini söyledi.

Koronavirüsten ölen babanın arabası vasiyeti üzerine Türk Kızılayı'na bağışlandı
Savcı 'kovuşturmaya yer yok' dedi


Manisa’da 2 yıl önce 5 gün özel bir hastanenin yoğun bakımında şuuru kapalı bir şekilde yatan kanser hastası Veli İnan 19 Nisan 2019 tarihinde hayatını kaybetti. Resmi nikahlı eşi olmasına rağmen uzun yıllardır Ş.Ş. isminde bir kadınla nikahsız birlikte yaşadığı öğrenilen Veli İnan’ın şuuru kapalıyken ölmeden önceki gece mobil bankacılık kullanılarak 20 bin TL kredi ve kredi kartından da kuyumcudan alışveriş yapıldı. Veli İnan öldükten kısa bir süre sonra resmi nikahlı eşinin evine icra gönderilmesi üzerine olayı öğrenen aile neye uğradığını şaşırdı. Veli İnan’ın oğlu Kadir İnan yaptığı araştırmada babası adına çekilen kredinin aynı akşam babasının nikahsız yaşadığı Ş.Ş.’nin banka hesabına EFT yapıldığını tespit etti. Tüm yapılan haksız kazançları bir bir tespit eden Kadir İnan olayı yargıya taşıdı. Babasının kanser hastalığının son evresinde kredinin çekildiği tarihte şuuru kapalı bir şekilde yoğun bakımda yattığını ve çekilen kredi bedelinin Ş.Ş. adına EFT yapıldığını belgeleriyle savcılığa ve mahkemeye sunan Kadir İnan’ın dolandırıcılık suçlamaları hem savcılıktan hem de mahkeme tarafından ret cevabı aldı. Savcılıktan ‘kovuşturmaya yer yok’, Ağır Ceza Mahkemesinden de itirazın reddine’ cevabı alan İnan, yılmadan hukuk mücadelesine devam ediyor. Manisa 5. Asliye Hukuk Mahkemesine de başvuran İnan’ın açtığı dava delillerin yeniden incelenmesi için 21 Eylül 2021 tarihine ertelendi. 

Babalarının acılarını yaşayamadan borçlarla yüzleştiler 

Yaşadıkları olayı anlatan Kadir İnan, “Bundan 2 sene önce rahmetli babam Veli İnan Akciğer kanseri nedeniyle tedavi gördüğü Şehir Hastanesinden özel bir hastanenin yoğun bakımına sevk edildi. Yoğun bakımda yatarken babamın nikahsız yaşadığı eşi babamın bilgilerini kullanarak internet bankacılığı üzerinden sisteme giriş yapılmış. Babamın öleceğini anlayarak babamın bilgileriyle 20 bin TL kredi talep ediyorlar. Babamın kanser olduğu bildirilmeden ve babamın ödemelerinde bir sıkıntı olmadığı için bankada bu krediyi onaylıyor. Onaylanan kredi babamın öldüğü sabah kendi hesaplarına EFT yapıyorlar. Babam öldükten sonra emekli maaşını da ortada bir vasiyet olmadan kendi hesaplarına aktarıyorlar.  Bu arada babama ait kredi kartıyla bir kuyumcudan altın alıp kartı da yağmalıyorlar. Babamın öz kardeşi abisi ve birlikte yaşadığı kadın birlikte bu işi tezgahlıyorlar. Babamın bilgileriyle hem rant elde ediyorlar hem de haksız kazanç elde ediyorlar. Savcılığa suç duyurusunda bulunduğumda babama iftira atarak ‘Öldükten sonra borcum var. Bu dünyada borçlu ölmek istemiyorum’ şeklinde savcılığa yalan ifade verdiler. Bunların hepsi yalan. Paranın çekildiği tarih 19.04.2019 gece olmuştur. Babamın öldüğü tarih yani. Türkiye’de hiçbir banka kanser hastasına para vermez, banka da mirasçıdan para isteyemez. Bu olay patlak verdikten sonra operasyon yetkilisi bana bankanın şubesiyle görüşmemi istediler. Şube müdürüyle görüştüm, ‘Olayda dolandırıcılık var dolandırıcılık olduğu için sizin de şikayetçi olmanız gerekiyor’ dedim ama hiç oralı olmadılar. Kendisi de çok iyi biliyor bu işin dolandırıcılık olduğunu ama kendi menfaatleri için sessiz kaldılar. 2 senedir bu dava devam ediyor. Kanserli bir hastaya para verilmemesine rağmen herhangi bir güvenlik kontrolü olmadan dolandırıcılara resmen yol vererek babamı borçlandırıp sağlık sorununu araştırmadan banka borcu bizden istiyor” dedi. 
 
Belgeler farklı savcı farklı söylüyor

Yaşadıkları haksızlık karşısında 2 yıldır hukuk mücadelesi verdiklerini anlatan İnan, “Dava şuan devam ediyor. Savcının verdiği karar adil değil. Soruşturma evrakında, raporunda paranın mobil bankacılıktan çekildiği yazmasına rağmen para mobilden çekiliyor savcı bankamatikten çekildiğini iddia ediliyor. Raporda babamın şuuru açık değil savcılık şuurunun yerinde olduğunu söylüyor. Onların yalancı şahitlerini dinleyip benim şahidimi dinlemeden karar verip davayı takipsizlikle sonuçlandırıyor. Mahkeme yolunu açıyor oraya da itiraz ettim ama oradan da ret aldığım için adil bir kararla karşılaşmadığım için 2 senedir bu davayla uğraşıyorum. Adil yargılanmak için yetkilileri göreve davet ediyorum” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Ayse 2 ay önce Şikayet Et
  Emeklilere Ne kadar zam yapilacak , Bilen varmi, Bilmeyenler lütfen yorum yapmasinlar, ve haddini bilsinler edepli olsunlar
  Cevapla
 • Kayserili 2 ay önce Şikayet Et
  Banka bilgilerini yakinlarina ancak bizim gibi gelişmekte olan ülke insanlari paylaşiyor, Gidin avrupaya amerikaya hiç kimse banka bilgilerini ne eşiyle nede çocuklariyla paylaşmazlar, Bizde ise Markette bile Amcamiz Teyzelerimiz Avazinin çiktiginca Banka şifresini kasiyere söyler.
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  günümüz teknolojisinde ses tanıması diye bir şey var,bir kanun çıkarılıp bankalar müşterilerin ses tanımasını almalı ve telofonda ses tanımı olmadan mobil ve internet işlemi yapılmamalı.
  Cevapla
 • zafer gülten 2 ay önce Şikayet Et
  evet ,mobil ve internet bankacılığın kötü yanları,mesala evinizde hasta yatağınızda yatıyorsunuz yada banyoya girdiniz ve telofonuzu dışarda bıraktığınız,kötü niyetli bir aile ferdi bankadaki tüm hesabınızı boşaltabilir,üstünüze kredi alabilir.çünkü güvenlik için sorulan sözde kimlik seri numarası,ana kzlık soyadı,baba adı elinin altındadır.
  Cevapla
 • Levran 2 ay önce Şikayet Et
  Sende mecburmusun banka şifresini yanindakilerle paylaşmaya . Şifre olmadan mobil uygulamadan para zaten çekilmiyor
  Cevapla
 • Abdullah 2 ay önce Şikayet Et
  Daha önce de yazdım,çok küçük Puntoyla haber metni yazıldığı için okuyamıyorum.
  Cevapla
 • mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  haberin ilk resminin altında +Aa- simgesiyle puntoları büyütebilirsiniz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Konya'da katliam: 7 ölü! Bakan Soylu'dan son dakika açıklaması
Son dakika: Eski Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, hayatını kaybetti