10 yıl önce 750 lira mikro kredi alan 2 kız kardeş kendi işinin patronu oldu!

Elazığ'da yaşayan 31 yaşındaki 3 çocuk annesi Sevda Bağcı ile 27 yaşındaki kız kardeşi Sibel Armağan 10 yıl önce aldıkları 750 TL'lik mikro kredi desteğiyle 'yapamazsınız' diyenlere inat kuaför dükkanı açarak hayallerine kavuştular.

10 yıl önce 750 lira mikro kredi alan 2 kız kardeş kendi işinin patronu oldu!
10 yıl önce 750 lira mikro kredi alan 2 kız kardeş kendi işinin patronu oldu!
GİRİŞ 10.07.2021 11:23 GÜNCELLEME 10.07.2021 11:23
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Elazığ’da ikamet eden 3 çocuk annesi Sevda Bağcı ile 27 yaşındaki kız kardeşi Sibel Armağan’ın başarı hikayesi bir çok ev kadınına ilham verecek nitelikte. Erken yaşta okulu bırakmak zorunda kalan ve evlenen Sevda Bağcı, hayali olan bir iş yerine sahip olma fikri üzerine araştırmalara girdi. Yaklaşık 10 yıl önce edindiği bilgiler doğrultusunda mikro krediye başvuran ve o dönemde 750 TL’lik destek alan Bağcı, gündüzleri bayan kuaföründe kalfalık, geceleri de evinde el işi ürünler yaparak ekonomik kazanç elde etmeye başladı. 11 yıl boyunca kuaförlük yapan kız kardeşi Sibel Armağan’ın da desteğiyle bayan kuaförü üzerine dükkan açan Bağcı, ‘yapamazsınız’ diyenlere inat kendi işlerinin patronu oldu. Özellikle karşı çıkanlara aldırış etmeden yollarına devam ettiklerini ve ilerleyen zamanda işlerini büyütüp daha çok kadına istihdam alanı oluşturmayı hedeflediklerini aktaran kız kardeşler, mikro kredi desteğiyle bir çok kadının hayallerine kavuşabileceğini kaydetti. 

Beyin kanaması geçirip felç kaldı, eşinin yardımıyla kurduğu işle hayata tutundu!Beyin kanaması geçirip felç kaldı, eşinin yardımıyla kurduğu işle hayata tutundu!


HAYALLERİNE MİKRO KREDİYLE KAVUŞTU

Erken evlilikle yarıda kalan hayallerine aldığı mikro kredi desteğiyle ulaştığını belirten 3 çocuk annesi Sevda Bağcı, “Bazı sebeplerden dolayı okumayı bitiremedim. Erken bir yaşta evlilik yaptım. Ondan sonra hayatım zorlu bir döneme girdi. Benim bazı hedeflerim vardı ama imkanlar el vermedi. El vermediği için 2010 yılında bir araştırma yaptım ve mikro kredinin bize gereken desteği vereceğini gördüm, inandım. Çünkü bu bir kadın gücüydü, dayanışmasıydı. Zorlu bir süreçten geçtiğim için kadın kadını anlar dedim. Başvuruda bulundum ve sağ olsunlar ilk etapta 750 TL’lik bir destek verdiler. Bu parayla gece el işi yaparak kazancıma kazanç kattım. Gündüzleri ise bir kuaförde kalfalık yaparak hayatımı sürdürdüm. Hayat şartları çok zor olmasına rağmen ben sonuna kadar mücadelemi verdim, vereceğim” dedi. 


   
KADIN İSTERSE HER ŞEYİ BAŞARABİLİR

'Kadın isterse her şeyi başarabilir’ diyerek iş kurmak isteyenlere önerilerde bulunan Bağcı, “Bir düzen, bir işyeri kurmak istiyordum. Çünkü benim yaşadığım hayatı insanların yaşamasını istemiyordum. Ben bu hayalimi mikro kredi sayesinde gerçekleştirdim. Bu dayanışmamı kız kardeşimle daha da bir güçlendirdim. Kız kardeşimin desteği de çok oldu. Etimle, tırnağımla ve hakkımla bu yerlere kadar geldim. İnsanlar benim bu raddeye kadar geleceğime kesinlikle inanmıyorlardı. Bu da bende büyük bir hırs oluşturdu. Ben bu başarıyı kız kardeşimle başardım. Mikro kredi destek ve yardımlarıyla bizim geldiğimiz konuma gelebilirsiniz. Mikro kredinin Türkiye’ye gelmesinde öncülük eden Prof. Dr. Aziz Akgül’e ve özellikle bizlerden desteklerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Öğretmenliği bırakıp kaz çiftliği kurdu! Hedefi yılda 8 bin adet kaz üretmekÖğretmenliği bırakıp kaz çiftliği kurdu! Hedefi yılda 8 bin adet kaz üretmek


YAPAMAZSIN DİYENLERE ALDIRMADILAR

Ablası ile birlikte hayalleri olan dükkana kavuşmakla büyük bir başarıyı elde ettiklerini dile getiren Sibel Armağan, “Yaklaşık 11 bu mesleği yapıyorum. Daha öncesinde başka yerlerde çalıştım. Bunun böyle gitmeyeceğini, elimi ve emeğimi gördükçe kendi ayaklarımın üzerinde durmaya karar verdim. Bu kararımı en çok da ablam için yaptım. Çünkü çok zorlu bir süreçten geçti ve çok istedi. Onunla beraber bu yola girdik, bu yolda maddi açıdan çok zorlandık. İnsanlar bize ‘yapamazsınız’, ‘edemezsiniz’ diye tepki gösterdi. Bu yolda bize en çok desteği veren mikro krediye başvurduk. Sağ olsunlar bizleri kapılarından geri çevirmediler, kucak açtılar. Elimizden gelen tüm imkanlarla ayaktayız, buradayız. Müşteri potansiyelimiz şuan çok iyi ve daha da iyi olacağına inanıyorum. Bence kadınlar evde kalmamalı, çalışmalı. İmkan insanın elinde” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • sabri 2 yıl önce Şikayet Et
  Bizim bu kadınları ne oldu ki hepsi birden çalışmaya özendirildi,kendi işinin patronu falan.Yazık bence.Evinizde zaten patronsunuz,çalışınca kendi işin bile olsa işçisin.Birilerine hizmet etmekle mükellefsin. ''"Mim"siz medeniyet, tâife-i nisâyı yuvalardan uçurmuş, hürmetleri de kırmış, mebzul metâı yapmış. Şer’-i İslâm onları Rahmeten dâvet eder eski yuvalarına. Hürmetleri orada; rahatları evlerde, hayat-ı âilede. Temizlik zînetleri; Haşmetleri hüsn-ü hulk, lûtuf ve cemâli ismet, hüsn-ü kemâli şefkat, eğlencesi evlâdı.''RNK.
  Cevapla
 • cihan 2 yıl önce Şikayet Et
  Azmin ve inancın zaferi.
  Cevapla
 • xray 2 yıl önce Şikayet Et
  kadın isterse diye başlayan cümleler çok tehlikeli. tam tersini kursan linçe uğrarsın. insan de azim de gayret de şevk de arzu de. ondan sonra cinsiyet ayrımından gem vur.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te Tadic'li Sırbistan'a şok! UEFA'ya şikayet ettiler
Havalimanında başıboş köpek paniği! Uçak aniden durmak zorunda kaldı