Türkiye'de bir ilk! Kaz etinden lahmacun: Kazmacun

Türkiye'nin doğu illerinde farklı malzemeler ile yapılan lahmacunu İstanbul'da bir işletme farklı bir şekilde yapmayı denedi. Ardahan'dan yetiştirilen kazların genellikle göğüs kısmı ile yapılan lahmacunun içine kaz yağı da konuluyor.

Türkiye'de bir ilk! Kaz etinden lahmacun: Kazmacun
Türkiye'de bir ilk! Kaz etinden lahmacun: Kazmacun
GİRİŞ 10.07.2021 16:28 GÜNCELLEME 10.07.2021 16:28
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye’de doğu illerinde farklı malzemeler ile yapılan lahmacunu İstanbul’da bir işletme kaz eti ile hazırlıyor. Ardahan’dan yetiştirilen kazların genellikle göğüs kısmı ile yapılan lahmacunun içerisine biber, domates ve kaz yağı konuluyor. Diğer lahmacunlar gibi soğan, sarımsak veya baharat konulmuyor. Geleneksek olarak hazırlanan lahmacunlarda olduğu gibi et kıymaya çekilmiyor, kaz eti zırhla doğranarak hazırlanıyor. Fırında 5 dakikada pişirilip kımı denilen yöresel otla yapılan turşuyla beraber sunulan “Kazmacun” vatandaşların büyük beğenisini topluyor.

10 yıl önce 750 lira mikro kredi alan 2 kız kardeş kendi işinin patronu oldu!10 yıl önce 750 lira mikro kredi alan 2 kız kardeş kendi işinin patronu oldu!

 
TÜRKİYE'DE İLK KEZ YAPILDI

Avşar Kaz ve Tandır’ın İşletme sahibi İlter Avşar, “Lahmacun yaparken normal etin yerine kaz eti kullanıyoruz. Buna ‘kazmacun’ diyoruz, içerisinde soğan ve sarımsak bulunmuyor. İçerisinde biber, domates, kaz yağı ve kaz eti bulunuyor. Türkiye’de ilk olarak kaz etinden kazmacun yapıyoruz. Kazlarımız Ardahan’dan geliyor. Kurutulmuş ve tamamen doğal yöreye has bir şekilde marine ediliyor. Yoğun talep var cevap vermekte zorlanıyoruz. Çünkü kaz eti her zaman bulunamıyor” ifadelerini kullandı.


 
ÇOK FARKLI BİR LEZZETİ VAR

Yöresel kımı turşusunun çok beğendiğini belirten Halk Ozanı Abdurrahman Delen, "Kaz etinden lahmacun yapıldığını öğrendiğimizde, denemek istedik. Tadına baktık çok farklı bir lezzeti var. Bu lezzeti hereksin denemesini tavsiye ediyorum. Onun yanında yöresel kımı dedikleri Ardahan’a özgü bir turşu oda yöresel bir ürün” dedi.

Öğretmenliği bırakıp kaz çiftliği kurdu! Hedefi yılda 8 bin adet kaz üretmekÖğretmenliği bırakıp kaz çiftliği kurdu! Hedefi yılda 8 bin adet kaz üretmek

 
İLK OLARAK NORVEÇ'TE TELEVİZYONDA GÖRDÜM

Kaz etinin lahmacunda kullanılmasını yöresel ve güzel bir lahmacun olduğunu ifade eden Cihat Altunbaş, "Ben Norveç’te yaşıyorum, orada yaşarken sabah televizyon programlarında kaz tandırı yapıldığını izledim. Bunu denemek için gelmiştim ama bize yeni bir lahmacun çıktığını söylediler. Kaz etinden yapılan lahmacunu denedik gerçekten muhteşem bir lezzeti var” diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 3
 • mehdi 3 yıl önce Şikayet Et
  Yav gidin adına da lahmacun demeyin. Geleneksel lezzetlerimizi berbat etmeyin. Herşeyin bir yeri var onunlada oynamayın. Kaz etine siz gidin pudra şekeri serpin daha lezzetli olur.
  Cevapla
 • REİS 3 yıl önce Şikayet Et
  Hamsiden yapılsa lazmacun mu oli
  Cevapla
 • zafer gülten 3 yıl önce Şikayet Et
  iyide ağır olmazmı yalnız,kazeti baya ağır bir et,yağlı,bi lahmacun insanı doyurmaya yeter sanırım,insanı tıkar çünki.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Tekin'den Fransız okulları iddialarına cevap: Ahlaksızca bir yalan bu
Süleyman Soylu'dan flaş karar: TBMM’ye müracaat edeceğim