14 yıl önce 4 bilezikle başladı, yapamazsın diyenlere inat başardı!

Antalya'da 14 yıl önce eşine destek olmak için 4 bileziği satarak başladığı hayvancılıkla milyonluk servete sahip olan 42 yaşındaki 3 çocuk annesi Fatma Öncel hayvan sayısını ve çeşitliliğini arttırmaya devam ediyor..

GİRİŞ 15.07.2021 13:38 GÜNCELLEME 15.07.2021 14:07
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki 3 çocuk sahibi Fatma Öncel, 14 yıl önce eşine destek olmak için hayvancılık işine girmek istedi. Polis memuru eşinden olumlu yanıt alan Öncel, düğününden kalan 4 bileziğini dönemin parasıyla 2 bin 500 liraya satıp 2 bin 400 liraya inek, 100 liraya da hayvanını besleyecek yem aldı. İlk başlarda inek sütü satarak para kazanmaya başlayan Öncel, zamanla inek sayısını 20’ye kadar çıkardı. İneklerini beslemek için bir de tarla kiralayan Öncel, buraya ektiği mısır harmanıyla hayvanlarını beslemeye başladı. Daha sonra tavuk ile keçi de beslemeye başlayan azimli kadın, 14 senenin ardından 150 inek, yüzlerce keçi ve tavuk sahibi oldu. Öncel, 2 sene önce de 100’e yakın kaz ve kuluçka makinesi aldı. Geçen süre içerisinde Öncel, bini geçkin kazın sahibi oldu. Tek başına beslediği hayvanlarının çoğalmasıyla işçi de tutan Öncel, 20 dönümlük arazide 1 milyon liranın üzerinde servet sahibi oldu.

Çevresine satarak başladı, 3 fırın sahibi oldu!Çevresine satarak başladı, 3 fırın sahibi oldu!

 
BU SENE KAZ İŞİNE DE EL ATTIM

Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık satışları yaptığını ve şu anda 150’nin üzerinde büyükbaş hayvanının olduğunu ifade eden Öncel, “Küçükbaş hayvan sayım da 220-230 arasında. 4 bileziğimi satarak bir buzağı ve annesini aldım. Bakarak bu hale geldim. Bu işe 14 sene önce başladım. Yaz-kış demeden sürekli yapıyorum. 14 senedir her sene yirmişer tane büyükbaş sattım, küçükbaş hariç. Kazandığım parayı hayvanlara harcıyorum tekrar dişi hayvan alıyorum. Eksiltmiyorum hayvan sayımı, üzerine katıyorum. Sadece satmıyorum. Süt satıyorum, yumurta satıyorum. Bu sene kaz işine de el attım. Onun yumurtaları için kuluçka makinesi aldık. Yumurtaları koyduk. Şu an bine yakın kaz var. Kazları toptan satış yapacağım” dedi. 


 
ÇOCUKLARIMDAN DAHA ÇOK ZAMAN AYIRDIM

Hayvancılığın oldukça zor bir meslek olduğunu aktaran Öncel, “Hiç başından ayrılmıyorsunuz bu işin. Bir yere gidiyorsunuz aklınız burada kalıyor. Yaz-kış tatilimiz yok. Çocuklarımdan daha çok zaman ayırdım hayvanlara. Çocuklarım sabah okula gidip akşam geliyor ama hayvanlarımla 24 saat zaman geçiriyorum. Mutluyum, hayvancılığı seviyorum” diye konuştu. 


 
YAPAMAZSIN DEDİLER

Bu işe girmeden önce kendisine ‘yapamaz’ diyenler olduğunu ancak azimle işini sürdürdüğünü de belirten Öncel, “Kadın başımla yürütüyorum burayı. ‘Yapamaz’ diyenler oldu. Polis eşisin sen yapamazsın dediler. Dışarıdan farklı gözüküyor ama değil. Şimdi herkes şaşkınlıkla bakıyor bana. Gurur duyuyorlar benimle. Kadınlar yapamaz edemez demesinler. Türkiye’ye hayvancılık biterse her şey biter. Sadece para olarak görmesinler. Kadın isterse her şeyi yapar” ifadelerini kullandı. 


 
KAZLARIN TANESİ 200 TL 

Öncel, son olarak girdiği kaz işinden de gelir elde etmek istediğini ifade ederek, “Sabah, öğle, akşam kazları beslemeye geliyorum. Beni tanıyorlar. Binin üzerinde kazım var. Dişileri bırakıp erkekleri satıyorum. Ortalama 3 kilo geliyor erkekler. Tanesini 180-200 TL arasında satıyorum. 70 tane anaç kaz almıştım, yumurtaları ile kendim ürettim bu kazları. Ortalama 2 sene içerisinde ürettim. 70 tane kazdan şu an bin tane kazım var. Her sene kazları çoğaltacağım” diye konuştu. 


   
EŞİNİN BAŞARISINDAN MUTLU

Öncel’in emekli polis memuru eşi Saadettin Öncel de, eşinin başarısından dolayı oldukça mutlu olduğunu dile getirdi. Öncel, “4 bilezik birkaç inek diye bazen soruyorlar. Fatma hanımın çiftliği, dişiyle, tırnağı ile 4 bileziği ile sermayesi az olarak gelmiş ve bugünleri görmüş. Büyük çiftliklerle kıyasladığınız zaman devede kulağız ama burada bir başarı var. Kadınlara destek olunursa başarılar devam eder” dedi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • 16 Bursa 2 yıl önce Şikayet Et
  Üretmek elbette çok güzel bir şey fakat fazla hırs da yapmamak lazım.
  Cevapla
 • Dermanbey Anadolu 2 yıl önce Şikayet Et
  Yapamazsin diyenler ya kiskancliktan yada bilgisizlikten söylüyorlar,,insan en azindan" bizim yapabilcegemiz varmi , hayirli olsun" der...Allah daha cok versin,,hayirlara vesile olsun..
  Cevapla
 • bülent duman 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah razı olsun kolay gelsin.inşallah erkekler görür iş yok demesinler
  Cevapla
 • Bamsı 2 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş Allahı unutma olur mu. İbdetlerini aksatma yoksa o mallar başına bela olur hem de ne belaa
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İran'da seçim! İşte son anket sonuçları! Oranlar dikkat çekti
MHP'den Cumhur İttifakı açıklaması