Alüminyum folyo ile gümüş nasıl parlatılır?

Alüminyum folyo ile gümüş parlatma işlemi son derece kolay ve etkili bir işlemdir. Kararan gümüşleri parlatmak için uygulayabileceğiniz en masrafsız yöntemdir.

Alüminyum folyo ile gümüş nasıl parlatılır?
Alüminyum folyo ile gümüş nasıl parlatılır?
GİRİŞ 24.01.2024 16:09 GÜNCELLEME 24.01.2024 16:12

Alüminyum folyo ile gümüş parlatmak az bilinen ama çok işe yarayan bir yöntemdir. Gümüş parçalar kullanım sıklığına ve durumuna göre belirli bir süre sonra kararak renk kaybına sebep olabiliyor. Her ne kadar temiz bir şekilde birçok sebep onların kararmasına sebep olabiliyor.

Alüminyum folyo ile gümüş parlatmak için iki farklı yöntem deneyebilirsiniz. Bu yöntemleri sadece gümüş takılarda değil, gümüş olan her şeyde kullanabilirsiniz.

Alüminyum folyo ile gümüş nasıl parlatılır?

Alüminyum folyo ile gümüş parlatma yöntemini, gümüş kaplama olan yüzeylerde ve değerli taşların olduğu gözenekli yüzeylerde kullanmamalısınız.

Tahta kaşık ve gereçler nasıl temizlenir?Tahta kaşık ve gereçler nasıl temizlenir?

GÜMÜŞ ALÜMİNYUM FOLYO İLE NASIL PARLATILIR?

Yöntem 1: Alüminyum Folyo, Karbonat Ve Tuz

Alüminyum folyo ile gümüş takıları parlatmak için derin bir tava ya da tencerenin alt kısmına alüminyum folyo ile tabaka olacak şekilde kaplayın. Üzerine 7 cm kadar su ekleyin. Suyun içerisine birer çay kaşığı karbonat ve tuz ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve kaynaması için ocağa bırakın.

Alüminyum folyo ile gümüş nasıl parlatılır?

Su kaynamaya başlayınca gümüş takılarınızı içerisine atın ve bu şekilde 3-4 dakika daha kaynatın. Ardından tüm takıları suyun içerisinden çıkarın ve temiz suyla durulayın. Mikrofiber bir bez ile hafifçe kurulayarak parlatın.

Alüminyum nasıl temizlenir?Alüminyum nasıl temizlenir?

Yöntem 2: Alüminyum Folyo, Karbonat

Alüminyum folyo ile gümüş parlatmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise yine aynı şekilde bir tencere içerisine parlak tarafı üste gelecek şekilde alüminyum folyo koymak ile başlıyor. İçerisini su ile doldurun ve gümüş parçaların ebadına bağlı olarak bir çorba kaşığından 2 su bardağına kadar olacak şekilde karbonat ekleyin. Ve kaynamaya bırakın.

https://www.youtube.com/watch?v=uI7hT-X9l7s&list=RDwzMBGc14FJk&index=5

Karbonatlı su kaynarken gümüş parçaları sabunlu su ile güzelce yıkayın döküntülerinden kurtulun ve durulayın. Su kaynamaya başlar başlamaz ocaktan alın ve gümüş parçaları bu suyun içerisine batırın ve tüm parçaların alüminyum folyo ile temas ettiğine emin olun.

Gümüş parçaları bu şekilde birkaç dakika suda bekletin. Maşa yardımıyla suyun içerisinden çıkarın ve temiz su ile durulayın. Yumuşak ve temiz bir bez ile kurulayın.

Yanmış ütü tabanı nasıl temizlenir?Yanmış ütü tabanı nasıl temizlenir?

GÜMÜŞ PARÇALARI KORUMANIN YOLLARI

Alüminyum folyo ile gümüş nasıl parlatılır?

Alüminyum folyo ile gümüş parlatma işlemi yaptıktan sonra gümüşün tekrar kısa sürede kararmasını önlemek için güvenli bir yerde ve doğru şekilde muhafaza etmeniz gerekir. Gümüş takıların kararmasını önlemek için en iyisi pazen ve pamuk kaplı bir sandık kutuda saklamaktır.

Eğer böyle bir sandık kutunuz yoksa gümüş eşyaları kullanmadığınız zaman hava geçirmez plastik bir torbaya koyabilir ve bu şekilde de muhafaza edebilirsiniz. Gümüş eşyaların daha hızlı kararmaması için temas etmemesi gereken birçok şey bulunur ama bunlardan en bilineni ise asit içeriği yüksek maddelerdir.

3 Adımda Duş Başlığı Temizlemeye Dair Her Şey3 Adımda Duş Başlığı Temizlemeye Dair Her Şey

Gümüş eşyalar kolayca aşınıp çizilebileceği için dikkatli kullanılmalı ver sert temizleyiciler ile temizlenmemelidir. Bunun yanı sıra gümüş parçaların yüzeyine yemek bulaştığında kurumasına izin verilemeden temizlenmesi gerekir. Kuruma işlemi gerçekleşirse korozyon ve leke oluşturabilir.

Elif Kocalı Haber7.com - SEO İçerik Editörü
Haber 7 - Elif Kocalı

Editör Hakkında

1996 yılında Kocaeli’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul Şile'de tamamladı. 2018’de Düzce Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun oldu. Kanal7 Medya Grubu’na bağlı Haber7.com bünyesinde ‘SEO Editörü’ unvanıyla görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Eski belediye başkan yardımcısı, 12. kattan düşerek hayatını kaybetti
Bakan Şimşek: ''Reel kur oranları lehimize dönecek''!