Diş ağrısına pratik çözümler!

Diş ağrısı çektiğinizde evde yapabilecekleriniz neler? Dişe rakı, kolonya, aspirin koymak işe yarar mı?

Diş ağrısına pratik çözümler!
Diş ağrısına pratik çözümler!
GİRİŞ 26.04.2011 16:06 GÜNCELLEME 26.04.2011 16:06

Diş ağrısı hiç beklenmedik bir zamanda başlar. Aksilik bu ya, genelde bir seyahatte, akşamları veya hafta sonları olur… Diş doktoruna gitme imkânımız yoktur. İşte bu tür durumlarda diş ağrısına karşı kendi kendimize önlem almamız gerekir.

www.Hastane.com.tr yazarı Diş Hekimi Deniz Kaldırım bu yazısı işte bu durumlar için: Diş ağrısı esnasında pratik çözümler nelerdir? Diş ağrısı neden olur? Çene ağrısı neden olur? Ağrının karakterine göre nedenini anlayabilir miyiz? Diş hassasiyetine karşı ne yapmalıyız? Diş ağrısıyla ilgili merak edilenleri okurları için kaleme aldı.

Diş Ağrılarının Sebepleri

Diş Minesinin Aşınması, Dişeti hastalıkları, Diş çürükleri ve Diş Abseleri, Gömülü Dişler (yirmilik dişler), Sinüzit gibi ağız dışı hastalıklar olarak sıralanabilir.

Diş ağrıları nedenleri arasında en sık görülen diş çürükleri olduğunu ifade eden www.Hastane.com.tr yazarı Dt. Deniz Kaldırım; "Toplumun %97’sinde diş çürüklerine rastlanmaktadır. Bu durum özellikle yetersiz veya kötü ağız hijyeninden kaynaklanmaktadır." Dedi.

Ağız içine yerleşen bakteriler şekerli ve unlu yiyecek kalıntıları ile asit oluşturur ve bu da dişin koruyucu tabakasını zayıflatarak çürüklere sebep olur. Diş ağrıları genellikle zonklama biçiminde ve son derece rahatsız edici olarak hissedilir. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Özellikle abse gibi iltihabi bir durum mevcutsa dışarıdan fark edilecek kadar şişliklere sebep olabilir. Sıcak – soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar görülebilir.

Diş Ağrılarınızı İhmal Etmeyin

Diş ağrısı başladığında zaman kaybetmeden bir diş hekimine gitmekte yarar vardır. Çünkü diş ağrısı sebeplerinden de anlaşılacağı gibi, ağrı kendi kendine geçme özelliği göstermez ve tedavi gerektirir.

Dişiniz ağrıyorsa, şişlik varsa, sızlıyorsa, çekilmez bir hal alıyorsa www.Hastane.com.tr yazarı Kaldırım Diş ağrısına pratik çözümler için yapılması gerekenleri en ince detaylarıyla anlattı.

İşte püf noktalar..

Diş Ağrısı Tedavisi (Diş Ağrısına Pratik Çözümler)

• Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları sebebi ile bu gibi ilaçlar dişetinde ve çevredeki yumuşak dokularda tahrişlere sebep olabilmektedir

• Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda artıkları, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave ederek karıştırılmalı ve bu tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.

• Diş hekimine gitmeden önce ağrı kesici bir ilaç alınabilir.

• Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.

• Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk konulabilir. Eugenol ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Bir an önce diş hekimine başvurulmalıdır.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
YSK Başkanı seçim sonuçları için saat verdi
Büyük ilgi gören 'Emret Reis' klibi