Trump'tan 1915 olayları açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump 1915 olayları için Barack Obama gibi büyük felaket anlamına gelen 'meds yeghern' ifadesini kullandı. 'Soykırım' demedi.

GİRİŞ 24.04.2017 18:09 GÜNCELLEME 25.04.2017 11:04
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

ABD Başkanı Donald Trump, Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıl dönümü olarak kabul edilen 24 Nisan'a ilişkin Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı.

Trump, 1915 yılında yaşanan olaylarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Bugün, 20. yüzyılın en büyük toplu katliamlarından olan Meds Yeghern'de acı çekmiş olanların anısını hatırlıyoruz" dedi.

"1915 yılından itibaren 1,5 milyon Ermeni'nin sınır dışı edildiği, öldürüldüğü ya da tehcir edildiğini" iddia eden Trump, şunları kaydetti:

"Masum hayatlarının yasını tutmada ABD'de ve dünya genelinde yaşayan Ermeni toplumuna katılıyorum. Pek çok Ermeni ABD'de yeni bir yaşam kurdu ve ülkemize kalıcı katkılar yaptı.

Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için tarihin hatırlanması gerekiyor. Daha adil ve hoşgörülü bir geleceğin altyapısını inşa etmede kritik bir eşik olan bu sancılı maziyi kabul etme ve onunla hesaplaşma yolunda Türklerin ve Ermenilerin gösterdikleri çabaları memnuniyetle karşılıyoruz."

OBAMA DA "MEDS YEGHERN" DEMİŞTİ

Önceki Başkan Barack Obama da görevi boyunca Ermenice "Büyük Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullanmıştı.

ABD başkanları, 1993 yılından (Bill Clinton'dan) bu yana 1915 olaylarıyla ilgili her yıl düzenli olarak yazılı açıklama yapıyor ve 1915 olayları genellikle "büyük felaket, tehcir ve katliam" gibi ifadelerle betimleniyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
soykırım
YAZDIR
YORUMLAR 95
 • Muttaki 2 yıl önce Şikayet Et
  Ben anlamıyorum nice toplumların nice acı yıldönümleri var, hiçbirisi için ABD devlet başkanları bir açıklama yapma gereği duymaz, ama iş Ermeni meselesi olunca birbirleriyle yarışırlar. Üstelik de bu konuda yarışanlar milyonları katletmiş ülkeler. Güçlü her zaman haklıdır kuralı uluslararası ilişkilerde hep var olmaya devam ediyor maalesef
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  galip olan allahtır.
  Cevapla
 • Gazi 2 yıl önce Şikayet Et
  Yahu bunlar sokak muhtarlığı mı yapıyorlar yoksa devlet mi yönetiyorlar biri bana anlatsın.... Laf ebeliğiyle devlet yönetmeye çalışan adiler.
  Cevapla
 • Rıfkı 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu adam ne diyor... Senin devletinin sicili zaten Soykırım ve katliam üzerine kurulmuş bir devlet ulan dürzü...... Sen ne dersen de it ürür kervan yürür hain herif..
  Cevapla
 • fth23 2 yıl önce Şikayet Et
  eger OSAMANLI gerçekten kanı bozuk ermenilerine soykırım yapsaydı şu an dünya üzerinde ermeni diye bir s,nek bile kalmazdı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: İşten çıkarma 3 ay yasaklanıyor! Ücretsiz izne çıkarılanlar ise...
Koronavirüste son dakika gelişmesi! İran kritik sınırı aştı! ABD, Rusya ve dünyada en kara gün