Ruhani'den Türkiye'ye: "Biz hazırız"

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeden "Bölge için Türkiye'yle daha geniş işbirliği yapmaya hazırız" dedi.

GİRİŞ 07.02.2018 21:52 GÜNCELLEME 08.02.2018 08:58
Bu Habere 89 Yorum Yapılmış

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran'da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, ülkesinin bölge sorunlarının çözümü ve kaygıların giderilmesi konusunda Türkiye'yle daha geniş işbirliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

İran Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre,  Ruhani, ABD ve İsrail'in bölgedeki sorunların bitmesini istemediğini savunarak, "Günümüzde bazıları bölgedeki coğrafi sınırları değiştirmeye çalışıyor. Kuzey Irak'ta başarısız olan bu güçler şimdi Suriye'nin kuzeyinde bu komployu uygulamaya çalışıyor" dedi.

Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve bu ülkedeki terörizmin bitmesinin önemine değinen Ruhani, "Suriye'de huzur sağlanırsa bölge ülkeleri de kendilerini güvende hisseder. Bu konuda İran, Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliği büyük önem arz etmektedir" diye konuştu.

Ruhani: Enerji alanındaki işbirliğimizi arttıralım 

İkili ekonomik ilişkilerin de ele alındığı görüşmede Ruhani, ülkesinin enerji alanında Türkiye'yle var olan ilişkileri genişletmeği istediğini ve konuda Türk işadamların İran'daki petrol ve doğalgaz sahalarında yatırım yapmasını olumlu karşılayacaklarını kaydetti.  

Çavuşoğlu: Suriye topraklarında gözümüz yok

Görüşmede, Bakan Çavuşoğlu, Afrin'de sürdürülen Zeytin Dalı Harekâtı'nın bölgedeki terör gruplarına karşı yapıldığını vurgulayarak, Türkiye'nin Suriye topraklarında gözünün olmadığını altını çizdi. 
YAZDIR
YORUMLAR 89
 • belde 1 yıl önce Şikayet Et
  İran ın şu acem damarı atmasa iyi olacak fakat ne hikmetse tam işler yoluna gireceği zaman bir çomak sokuluyor yapılan tüm işbirliği heba oluyor ya da tıkanıyor. İran bir karar vermesi gerek. bu terör koridoruna izin verilecek mi verilmeyecek mi. şu an yapılmak istenilen bu. bu aşıldıktan sonra diğer ticaret işbirliği, ekonomik vb konuları bu ülke konuşmaya her zaman hazır. bu ülke şu an birlik içinde ufak tefek bazı sesler çıkabilir fakat şu an en azından birlikte hareket edebiliyoruz.
  Cevapla
 • aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  sizinle yola çıkılacağına engerek yılanıyla yola çıkmak daha güvenli
  Cevapla
 • kenan 1 yıl önce Şikayet Et
  iran biraz daha güvenli ve sağlam durması gerekir türkiye karşısında
  Cevapla
 • AHMET 1 yıl önce Şikayet Et
  Yorumcular asıp kesmekle meşgul yine , Farkındaysanız Türkiye Dışışleri bakanı İran ı ziyaret ediyor . Bu gayet normal ve olması gereken bir şey. Verilen beyanatlarda yerinde ve isabetli . Biz Türkiye halkı olarak İran ve Türkiye nin gerçekten samimi ve kardeşçe işbirliği içerisinde olmalarını arzu etmeliyiz. Tefrika ve iftiralarla uğraşmak isteyenler siyonizme hizmet etmiş sayılır. Allah kuran da müminleri kardeş ilan etmişken bazıları çok rahat hemde hiç bilgileri olmadan hüküm verebiliyorlar..Türk halkının ve tüm mazlum insanlığın tek düşmanı siyonizm ve kırıntılarıdır...
  Cevapla
 • Abdollah 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten samimiler fakat bazi konularda tutum àyriligi vardir oda normal bence yani abd israile karsi bi cesit politika oldugunu dusunuyorum .
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Rusya ile iran türkiye kadar dürüst olsa sorun kalmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul beyaza büründü!
Faiz uyanıklığı! 31 Mart'ı bekliyorlar