Esad, Fransız askerlerini alıkoydu!

Suriye'nin kuzeyinde geniş bir alanı işgal eden terör örgütü YPG/PKK'yı destekleyen Fransız askerleri, Kamışlı kentinde Beşar Esad rejiminin kontrol noktasında sorgulandı.

Esad, Fransız askerlerini alıkoydu!
Esad, Fransız askerlerini alıkoydu!
GİRİŞ 17.05.2018 17:57 GÜNCELLEME 17.05.2018 17:57
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

AA'nın güvenilir yerel kaynaklardan aldığı bilgilere göre, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PKK'yla faliyet gösteren bir grup Fransız askeri, örgütün işgalindeki Haseke ilinin Kamışlı ilçesi üzerinden Deyrizor'a gitmek istedi.

Ancak 20 askeri araçtan oluşan ve içinde 70 kadar Fransız askerinin bulunduğu konvoy, kendilerine refakat eden teröristlerden ayrıldığı bir anda Kamışlı'da yanlışlıkla Esad rejiminin kontrol noktasına girdi

 

 

Kontrol noktasındakilerin YPG/PKK'lı olmadığını anlayan Fransız askerleri, rejim ordusu tarafından bir süre sorgulandı. Bulundukları yerden ayrılmalarına izin verilmeyen Fransız askerlerine bölgede ne yaptıkları, nereye gittikleri ve ne taşıdıkları soruldu.

YPG/PKK'lıların rejimin kontrol noktasına gelerek Fransız askerleriyle birlikte çalıştıkları bilgisi vermesinin ardından konvoy Kamışlı ilçe merkezine geri döndü. Esad rejimi ve YPG/PKK, Haseke ilini ve Kamışlı ilçesini birlikte yönetiyor. YPG/PKK, rejime bir miktar vergi verirken, rejim de okullar dışındaki kamu kurumlarını çalıştırmaya devam ediyor. Esad rejimine bağlı memurlar 2011 öncesinde olduğu gibi işlerini sürdürüyor.

Haseke'deki bazı işyerlerinin vergileri, YPG ve rejim arasında paylaşılıyor. Haseke'de çok sayıda petrol sahası örgüt ile rejim tarafından birlikte korunurken, çıkarılan petrolün bir kısmını rejim alıyor.

FRANSIZ HAREKETLİLİĞİ ARTIYOR

Fransız ordusu, Suriye'nin kuzeyinde, YPG/PKK'nın işgalindeki bölgede 5 askeri üste varlık gösteriyor. Fransız Özel Kuvvetlerine mensup 100 civarında asker DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyon gücü adı altında Suriye'nin kuzeyinde terör örgütüyle iş birliğini sürdürürken Kamışlı'da yaşanan olay bölgedeki Fransız askeri hareketliliğinin yükseldiğine işaret ediyor. 

Fransız ordusunun çeşitli birimlerine mensup çok sayıda askerin Suriye'nin kuzeyindeki Aynularab'ın (Kobani) güneyinde bulunan Miştanur Tepesi, Sırrin ilçesi, Ayn İsa beldesi ve Harab Işk köyündeki Fransız Lafarge çimento fabrikasında terör örgütüne destek amacıyla konuşlandığı biliniyor. 

Bu kuvvetler, kayıtlarda Irak'ta konuşlu görünse de sık sık Simelka sınır kapısı üzerinden Irak'ın kuzeyinden Suriye'nin kuzeyine giriyor. 

Yerel kaynaklar, son üç gündür söz konusu unsurların Irak'tan Suriye'ye giriş çıkışlarının arttığına dikkati çekti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • senol 9 ay önce Şikayet Et
  bize yazıklar olsun burnumuzun dibinde düşmanlık ediyorlar yanlışlıkla olsa bile bombalayamıyoruz atalarımız böylemiydi...
  Cevapla
 • Dağdelenoğlu 9 ay önce Şikayet Et
  Göreşet'ten Bakış: Refakatçileri kaypak ve üç kağıtçı olunca nereye gideceklerini şaşırmışlar.Şayet onların suyuna aksalardı her gittikleri yerde kırmızı halı ile karşılanırlardı.
  Cevapla
 • Mithat 9 ay önce Şikayet Et
  Beşar da pkk ile anlaştı. İsmi güzel kardeşim tespitin hatalı.
  Cevapla
 • 2023 9 ay önce Şikayet Et
  Bunlari şimartan abd çok hevesli peşinden gitmeye.
  Cevapla
 • Muhammed 9 ay önce Şikayet Et
  Şu an bizim için en önemli ve en büyük mesele Pkk terörüdür. Bu yüzden Beşar Esad ile anlaşmalıyız.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Fatih Terim ile 19 yıllık anısını anlattı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan öğretmen adaylarına müjde!