S.Arabistan bunu hiç beklemiyordu! Hazırlık yapıyorlar

ABD Senatosunda, Cemal Kaşıkçı suikasti ile ilişkili olarak Suudi Arabistan'a silah satışının durdurulması da dahil bir dizi yaptırımı içeren yeni bir yasa tasarısı hazırlandığı bildirildi.

S.Arabistan bunu hiç beklemiyordu! Hazırlık yapıyorlar
S.Arabistan bunu hiç beklemiyordu! Hazırlık yapıyorlar
GİRİŞ 16.11.2018 08:27 GÜNCELLEME 16.11.2018 08:27
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

New Jersey Senatörü Demokrat Bob Menendez ile Indiana Senatörü Cumhuriyetçi Todd Young'ın öncülüğünde hazırlanan tasarıya, Cumhuriyetçi senatörler Lindsey Graham ve Susan Collins ile Demokrat senatörler Jack Reed ve Jeanne Shaheen de destek verdi.

 

 

Tasarıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Menendez, ABD yönetiminin Kaşıkçı suikastiyle ilgili olarak 17 Suudi yetkiliye getirdiği yaptırım kararının yeterli olmadığını ve bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanması gerektiğini vurguladı.

"ŞEFFAF VE KABUL EDİLEBİLİR BİR SORUŞTURMA YAPILMALI"

 

 

Menendez, açıklamasında, "Kaşıkçı cinayetine ilişkin şeffaf ve kabul edilebilir bir soruşturma yapılmalıdır. Bu tasarı ile Kongre, hesap verebilirlik ve insan haklarına olan bağlılığını bir kez daha ortaya koymaktadır." değerlendirmesini yaptı.

Suudi Arabistan'ın Yemen'de sürdürdüğü savaşa da değinen Menendez, "Kongre, Yemen'de çatışmaların acil olarak durdurulmasını talep etmektedir." çağrısında bulundu.

YEMEN'DEKİ SAVAŞA GÜÇLÜ VURGU

Young ise tasarıyla ilgili yazılı açıklamasında, "Bu yasa çalışması, Yemen'deki tüm taraflara karşı Trump yönetiminin kullanması gereken bir koz sağlamaktadır, bu yolla dünyanın en kötü insani krizine işaret edilebilir ve iç savaşı sona erdirmek için müzakerelere kapı açabilir." ifadesini kullandı.

İlgili yasa tasarısında, ABD'nin Suudi Arabistan'a taahhüt ettiği saldırı maksatlı tüm silah satışının durdurulması öngörülüyor. Bu kapsamda mühimmat, bombalar, füzeler, savaş uçakları, tanklar ve silahlı araçların yasa tasarısı kapsamında ele alındığı belirtildi.

İNSANİ GİRİŞİ ENGELLEYENLERE YAPTIRIM

Söz konusu yasa tasarısı, ABD'nin Yemen'deki Suudi savaş uçaklarına yakıt vermesini yasaklarken, Yemen'e insani yardım girişini engelleyenlere de yaptırım öngörüyor.

Ayrıca Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sorumlu tüm kişilere zorunlu yaptırımlar getiren tasarı, Suudi Arabistan'ın insan hakları ihlallerinin rapor olarak Kongreye sunulmasını da talep ediyor.

Daha önce ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, ABD Başkanı Donald Trump'a bir mektup göndererek, Cemal Kaşıkçı'nın akıbeti hakkında "Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası" kapsamında soruşturma açması talebinde bulunmuştu.

Benzer şekilde ABD Temsilciler Meclisinden 40'tan fazla vekil, Kaşıkçı olayını "Küresel Magnitsky Yasası" kapsamında soruşturması için Trump'a bir mektup göndermişti.

Söz konusu yasa tasarısının yasalaşması için Senato Genel Kurulunda ve Temsilciler Meclisinde kabul edilmesi gerekiyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Hakan Taşer 10 ay önce Şikayet Et
  Ee 350 milyar dolarına silah satışı adına el koydu nasılsa. Şimdi de kongreden karar çıkartıp silahları teslim etmeyecek. Arabistanın tepesindekilerle, Amerika ve İsrail tam bir anlaşma içerisinde. Bu arada olan garibim gazeteciye oldu. Dünya evine girecekken ahirete gitti.
  Cevapla
 • Ercan EKER 10 ay önce Şikayet Et
  Yapamazlar. Hepsi göz boyama. ABD sömürücü bir sülük. Arabistan da onun besin kaynağı. birbirlerinden vaz geçmezler
  Cevapla
 • ihsan 10 ay önce Şikayet Et
  abd işi göztermelik sahte onlar için insan hayatının önemi yok müslümanın hi,ç yok sapık bunlar canları cehenneme
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  Hepsi danışıklı dövüşüklü milletle dalga geçiyorlar
  Cevapla
 • tersinim 10 ay önce Şikayet Et
  Ciddiye almayın. Mecburen verilmiş bir tepki ve de göstermelik.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
19 Eylül 2019 Günün Önemli Gelişmeleri
Bilecik'te tren raydan çıktı: 2 ölü