Biden'den Trump'a sert eleştiri! ABD'nin itibarını zedeledi

Demokrat başkan adayı Joe Biden Trump'ın dış politikasının ABD'nin itibarını zedelediğini savundu. Biden ABD askerlerinin çoğunu Afganistan'dan çekeceğini, ABD'nin Yemen'de Suudi Arabistan'ın askeri müdahalesine verdiği desteğe son vereceğini ve ABD'nin NATO'ya taahhüdünü pekiştireceğini söyledi.

Biden'den Trump'a sert eleştiri! ABD'nin itibarını zedeledi
Biden'den Trump'a sert eleştiri! ABD'nin itibarını zedeledi
GİRİŞ 12.07.2019 16:33 GÜNCELLEME 12.07.2019 16:33
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

İç politikada tartışma yaratan göçmen politikasına da değinen Joe Biden Trump'ın çoğunluğu Müslüman olan ülke vatandaşlarına getirdiği seyahat yasağını kaldıracağını ve Meksika sınırında göçmen ailelerin birbirlerinden ayrılması uygulamasına son vereceğini belirtti.

 

 

BİDEN, İRAN'LA ANLAŞMAYI DEVREYE SOKACAK

Joe Biden Trump'ın, İran'la kendisinin başkan yardımcısı olduğu Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesini de sert bir dille eleştirdi, başkan olması halinde Tahran da anlaşmaya uyduğu taktirde anlaşmayı yeniden devreye sokacağını söyledi.

 

 

Joe Biden başkan olması durumunda ABD'nin Paris iklim anlaşmasına yeniden katılacağını ve iklim değişikliği konusunda küresel bir zirve düzenleyeceğini belirtti.

Biden Kuzey Kore ile görüşmelere de değindi, Kuzey Kore'den nükleer programından vazgeçmesi için Trump'ın şimdiye kadar talep ettiğinden daha sağlam taahhütler için baskı uygulayacağını söyledi.

Cumhuriyetçi Başkan Trump sıklıkla Obama yönetiminin dış politika sicilini hedef almıştı. İran ile 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın yeterince sert olmadığını savunmuş, Obama ve Biden'ın Çin'in ekonomik saldırganlığının çevrelenmesi için yeterli çaba göstermemekle eleştirmişti.

Joe Biden'ın dış politika odaklı konuşması öncesinde Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi Biden'ın dış politika konusundaki görüşlerini eleştiren uzun bir değerlendirme yayınladı. Değerlendirmede Joe Biden'ın Obama'ya 2012 yılında Pakistan'da El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürüldüğü baskın için onay vermemesi tavsiyesinde bulunduğu iddia edildi.

Biden'ın dış politika alanındaki sicili Demokrat Partili rakipleri arasında ön plana çıkan bir konu olmadı. Ancak Senato'dayken Irak işgali lehinde oy kullanmış olmasını Demokrat Partili bir diğer aday adayı olan Bernie Sanders gündeme getirmişti.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz Mayıs ayında Pensilvanya'daki bir seçim mitinginde ''Önce Amerika'' politikalarını savunmuş, destekçilerine Biden'ın dünyayı kurtarmak için yarıştığını söylediğini belirtmiş, ''Kendi ülkemiz hariç her ülkeyi kurtarmak istiyor'' sözleriyle Biden'ı eleştirmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Aslan 7 ay önce Şikayet Et
  Trumpin yaptigi dunyaya kaosa sokan kararlarin hep zitti diyor . Inandirici gelmedi hic
  Cevapla
 • Enes 7 ay önce Şikayet Et
  Siz abd'yi hala başkanların yönettiği kimi sanıyorsunuz s400 de her kafadan bir ses çıktı abd 'deki israil medyası durmadan baskı yapıyor
  Cevapla
 • Saim çakır 7 ay önce Şikayet Et
  Abd liler tramp gibi takoz dengesiz birini başkan yaptılarlarsa abd bir halt olmaz tramp dengesiz kibirli bir takoz
  Cevapla
 • vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  hep yalan dolan ikiyüzlülük.bir sahtekar işgalci sömürgeci gider biri gelir.hepiniz amerika aynısınız.
  Cevapla
 • Hakan3474 7 ay önce Şikayet Et
  Seçilemez. Trupm seçimi kazanır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyonlarca kitapla dolu Millet Kütüphanesi'den ilk fotoğraflar
Siyasetin daha önce görmediğiniz arşiv fotoğrafları