'Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı geldi'

İngiltere'de yayın yapan The Daily Telegraph gazetesi, S-400 konusu hakkında bir makale yayımladı. Makalede Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında skandal ifadeler kullanırken, Türkiye'nin NATO yolculuğundan bahsedildi. Yazar, gelinen son noktada Türkiye'nin NATO üyeliğinden çıkarılması gerektiğini belirtti.

'Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı geldi'
'Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı geldi'
GİRİŞ 17.07.2019 13:09 GÜNCELLEME 17.07.2019 13:11
Bu Habere 126 Yorum Yapılmış

İngiltere'de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin Savunma Editörü Con Coughlin, "Türkiye'nin NATO üyeliğini iptal etme zamanı" başlıklı bir makale yayımladı.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Batı'nın düşmanları" ile ilişkisinin ittifak tarafından daha fazla görmezden gelinemeyeceğini iddia eden Coughlin, Erdoğan'ın Batı ile anlaşmalarında "usta bir manipülatör" olarak davrandığını söyledi.

Coughlin makalesinin çevirisi şöyle:

 

 

"Erdoğan Türkiye'nin hayati jeopolitik konumunun kendisine gelişmiş Rus hava savunma sistemleri alabilecek seviyede bir dokunulmazlık verdiğine inanıyor.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 almasına Washington'ın verdiği sert tepki, bu adımın Türkiye'nin Batı'yla sıcak görünümlü bir ilişki sürdürebilmesinin önüne geçecek türden bir provokasyon olabileceğini gösteriyor.

S-400 anlaşmasını eleştirenler Türkiye'nin özel olarak NATO savaş uçaklarını düşürmek için tasarlanmış bir silahı almasının Ankara'nın NATO üyeliği hakkında ciddi soru işaretleri oluşturduğunu söylüyor.

Trump yönetiminin Türkiye'nin F-35 programına katılımını sonlandırmakla tehdit ettiği Washington'da da hakim görüşün bu şekilde olduğu anlaşılıyor.

Radardan saklanma konusunda gelişmiş özellikleri olan F-35'ler uzun yıllar boyunca NATO operasyonlarında kilit öneme sahip olacak.

Türkiye'ye de NATO üyeliği sayesinde bu uçaklardan 100 adet alma hakkı verilmişti. Fakat Erdoğan, hem Amerika'nın son teknoloji uçaklarına hem de bu uçakları düşürmek için tasarlanmış Rus hava savunma sistemine aynı anda sahip olamayacağını anlamalı.

Türk liderin Rus askeri donanımına yatırım yapması, Moskova'yı Avrupa güvenliğine en büyük tehdit olarak gören NATO'nun geri kalanıyla ters düşürüyor.

Geçen ay Brüksel'deki NATO savunma bakanları toplantısında ana gündem Rus tehdidiydi.

S-400 anlaşması Türkiye'nin NATO'yu küçük düşürdüğünü gösteriyor ve İngiltere gibi Avrupalı NATO üyeleri bunu artık tolere etmeyeceklerini göstermeli.

Erdoğan'ın Rusya gibi güçlü bir haydut devletinden fayda sağlamak için ona yakınlaşması bunun çok daha ötesinde bir konu.

Türkiye 1952'de NATO'ya katıldığında örgütün doğu cephesini Moskova'nın saldırganlığından koruyacaktı. Ama artık durum kesinlikle böyle değil ve Avrupalı liderler, Amerika'daki mevkidaşları gibi Erdoğan'ın yönetimindeki Türkiye'nin kaybedilmiş bir dava olduğu gerçeğiyle yüzleşmeli.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılarak Batı'yla bağlarını sıkılaştırmayı gerçekten istediği günler geride kaldı. Şimdi aksine bize zarar vermek isteyenlerle açıkça birlikte hareket eden bir ülke var.

Sonuç olarak Erdoğan Brüksel'dense Moskova'da kendini evinde hissediyor ve biz de Türkiye'nin gerçek çıkarlarını kabullenip NATO üyeliğini sonlandırmalıyız."

KAYNAK: BBC TÜRKÇE
ETİKETLER
abd
YAZDIR
YORUMLAR 126
 • E.K 7 ay önce Şikayet Et
  Dinime küfreden müslüman olsa bari, bence bizde istemiyoruz sizi
  Cevapla
 • Erdo61 7 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın düzenini bozan sizin zihniyetinizdir, siyasetinizdir. NATO dan ayrılmak kesinlikle ülkemizin hayrınadır. Ulusal çıkarlarımız her şeyin üstündedir. Türkiye' nin kendine has bir politikası olmalı ne Rusya' nın ne de Amerika' nın maşası olmamalı.
  Cevapla
 • Can 7 ay önce Şikayet Et
  Nato zaten amerikanın arka bahçesi Keşke öyle bi iyilikyapsanız
  Cevapla
 • ismet 7 ay önce Şikayet Et
  ingiliz yazar diyor ingiliz yazar nato sekreterimi yorumcu bizdede 365 gune yorum yapan yazar cok 365 gun yazi kaleme almak avanelik
  Cevapla
 • davut.com 7 ay önce Şikayet Et
  yav he he
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk profesörden korkutan Koronavirüs çıkışı
Korkutan gelişme: Koronavirüs kapıya dayandı!