ABD mahkemesi, İran'ı milyonlarca dolar tazminata mahkum etti

ABD mahkemesi, casusluk suçlamasıyla İran'da 18 ay tutuklu kaldıktan sonra 2016'da tutuklu takası anlaşmasıyla serbest bırakılan Washington Post gazetesi muhabiri Jason Rızaiyan'ın tutukluluğu süresince gördüğü zararlar nedeniyle, İran'ı 180 milyon dolar tazminata mahkum etti.

ABD mahkemesi, İran'ı milyonlarca dolar tazminata mahkum etti
ABD mahkemesi, İran'ı milyonlarca dolar tazminata mahkum etti
GİRİŞ 23.11.2019 12:45 GÜNCELLEME 23.11.2019 12:47
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Washington Post gazetesinin haberine göre, ABD'de bir federal mahkeme, Rızaiyan'ın tutukluluğu süresince gördüğü zararlar nedeniyle İran'ın Rızaiyan ve ailesine yaklaşık 180 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Mahkeme, İran'ın Rızaiyan ailesinin maddi ve manevi kayıpları için 150 milyon doların yanı sıra Rızaiyan'a 23,8 milyon dolar, kardeşi Ali'ye 2,7 milyon dolar ve annesi Mary için ise 3,1 milyon dolar ödemesi kararını verdi. 

Rızaiyan, 2014'te gözaltına alınmıştı

Washington Post gazetesinin Tahran muhabiri İran asıllı ABD vatandaşı Jason Rızaiyan, 22 Temmuz 2014'te eşi Yegane Salihi ve bir arkadaşıyla gözaltına alınmıştı. Daha sonra Salihi ve arkadaşı serbest bırakılmış ancak Rızaiyan'ın tutukluluk hali devam etmişti.

Önceki ABD Başkanı Barack Obama, Tahran yönetimine çağrıda bulunarak, gazetecilerin serbest bırakılmasını istemişti.

Rızaiyan, Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmanın yürürlüğe girerek İran'a yönelik yaptırımların kaldırıldığı 16 Ocak 2016'da, ABD ile İran arasındaki tutuklu takası anlaşması uyarınca serbest bırakılmıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Eren 3 ay önce Şikayet Et
  İran PKK’yı Türkiye karşı kullanıyor... Beter olsun ... Türkiye Aynen Yaptırım Uygulasın ...
  Cevapla
 • Eren 3 ay önce Şikayet Et
  Zaten ABD tarafından İran’a yaptırım uygulamış ve Toplam İran’ın 900 milyar — 1 trilyon dolar - arası - Nakit Parasına yıllardır EL koymuş ... — VERMİYORLAR —
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 3 ay önce Şikayet Et
  Sen ceza kestin de ödeyen kim?
  Cevapla
 • Amcaoğullarına? 3 ay önce Şikayet Et
  Herkese çeyrek milyar dolarlar dağıtıyor aç iran halkından çalıp sözde adalet amerikada. Amcaoğullarına falan niye yok onlara da tazminat verseydiniz bir iki milyar dolar nasıl olsa çalıyorsunuz sizin değil ki o para.
  Cevapla
 • Mahmut 3 ay önce Şikayet Et
  Guantanomada tutulanlarada ayni odemeler yapilsin o zaman. irakta, Afganistandaki sucsuz yatan butun mahkumlara ayni odeme yapilsin.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ünlü isimler, 33 askerimizin şehit edilmesine sessiz kalmadı!
İdlib saldırısı sonrası ABD'den Esed ve Rusya'ya sert uyarı!