DGS - Dikey Geçiş Sınavı başvuruları başladı mı? Ne zaman bitecek?

On binlerce öğrencinin merakla beklediği DGS sınavı nihayet belli oldu. 2018 DGS sınavı ne zaman? DGS sınavı başvuru tarihleri ne zaman? 2 yıllık ön lisansı, lisans programına nasıl çevirebilirim? Ön Lisans mezunu olan öğrencileri ilgilendiren tüm detaylar haberimizde...

DGS - Dikey Geçiş Sınavı başvuruları başladı mı? Ne zaman bitecek?
DGS - Dikey Geçiş Sınavı başvuruları başladı mı? Ne zaman bitecek?
GİRİŞ 18.05.2018 10:16 GÜNCELLEME 18.05.2018 10:16

Dikey Geçiş Sınavı diye adlandırılan (DGS), Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön lisans programlarından mezun olan öğrencileri bir üst program olan 4 yıllık lisans programına geçiş hakkı sunmaktadır. Her yıl belli aralıklarla düzenli olarak yapılan DGS sınavı tarihleri belli oldu. ÖSYM tarafından açıklanmaya başlayan tarihler, sınava girerek lisans mezunu olmak isteyen öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. Detaylar haberimizde…

2018 DGS NE ZAMAN YAPILACAK?

 

DGS’nin başvuru tarihleri  16 Mayıs 2018 ile 24 Mayıs 2018 tarihleri arasında olacak. DGS’ye girmeye hak kazanan öğrenciler için sınav 21 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak. Sonuçlar ise Ağustos ayında açıklanacak.

NE TÜR BİR SINAV OLACAK?

Sınavda adaylara yönelik sayısal ve sözel bölümlerden oluşan bir yetenek testi uygulanacak ve her test 120 sorudan oluşacaktır. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme becerilerinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Buna göre ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav saat 09:30’da başlayacak ve süresi 140 dakika olacaktır.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Meslek yüksek okulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olan öğrenciler, o yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksek okullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları, aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilenler DGS’ye başvurabilirken, açık öğretim dahil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramamaktadır. Adaylar, TC Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile ÖSYM’nin kendi internet sitesinden sınav giriş belgelerini alabilirler.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

-Ön Lisans diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,

-Onaylı transkript (not dökümü – 2 suret, 1 sureti onaylı)

-Onaylı ders içerikleri (2 suret, 1 sureti onaylı)

-6 adet 4,5 cm X 6 cm boyutunda fotoğraf (son altı ay içinde çekilmiş olması gerekir)

-Askerlik Durum Belgesi (1995 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için, askerlik şubelerinden alınacak.)

-Nüfus Cüzdan Fotokopisi (Nüfus cüzdanı görülmek koşulu ile)

-2017-DGS sonuç belgesinin internet çıktısı

YORUMLAR 59
 • Kerem 12 saat önce Şikayet Et
  ben yaz okulu yapıcam bide dgs ye giricem acaba süre problemi yaşarmıyım okulun bitme süresi ve dgs için okul başvurusu size zahmet yardımcı olur musunuz ?
  Cevapla
 • Şahin 2 gün önce Şikayet Et
  Abiler ablalar bir sorum olacak ösym de başvuru yaptım başka birşeye gerek yok demi .?
  Cevapla
 • kamer 5 gün önce Şikayet Et
  100 lira sınav ücreti mi olur be az acıyın o parayı zar zor kazanan insanlar var
  Cevapla
 • ece 5 gün önce Şikayet Et
  MERHABALAR Ben birşey sormak ıstıyorum ama bu sene mezun oluyorum yanı ben gıremıyor muyum anlayamadm? dıploma ıstıyor kayıt ıcın?
  Cevapla
 • mahmut 18 saat önce Şikayet Et
  girebilirsiniz mezniyet belgesi almanız yetiyor okldan
  Cevapla
 • Fatih Köse 5 gün önce Şikayet Et
  Ayrıca Dgs sonuç belgesi istiyor dediğimi doğrulamış oldum kafana takacak bir durum yok
  Cevapla
 • Fatih Köse 5 gün önce Şikayet Et
  benim bildiğim ece kayıt derken başvurudan bahsetmiyor. Bahsettiği şey başvurdun puanın belli oldu tercih yaptın ve sonra üniversiteye kayıt yapmaya gittiğinden bahsediyor. Benim anladığım çünkü bende senin durumundayım
  Cevapla
 • Selda 6 gün önce Şikayet Et
  Ben dah önce 4 yıllık Lisans mezunuyum. İkinci üniversite olanağından yararlanıp bir de 2 yıllık önlüsans isg bölümünü bitirdim ve şimdi bunun üzerine sağlık yönetiminde lisans tamamlamak istiyorum. Eskiden sınavsız doğrudan 3-4 devam ediilebiliyordu artık DGS zorunlu mu daha önce Lisans mezunu olmuş olsan bile?
  Cevapla
 • ceren 1 gün önce Şikayet Et
  evet dgs zorunlu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Eren Erdem kaçamadı! Havalimanında durduruldu
Fenerbahçe Doğuş Avrupa ikincisi!