Gençler de kalbine bakmalı

Namık Kemal Üniversitesi, (NKÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Niyazi Güler, gençlerin, "Biz genciz, bizde kalp hastalığı yok" dememesi gerektiğini söyledi.

Gençler de kalbine bakmalı
Gençler de kalbine bakmalı
GİRİŞ 29.04.2014 13:30 GÜNCELLEME 29.04.2014 13:30

Güler, belirti vermeyen "gizli kalp" rahatsızlığının ani ölümlere sebep olan ciddi bir hastalık olduğunu belirtti.

Kalp hastalığının kanser ya da sarılık gibi olmadığını ve hastaların tek şikayetinin göğüs ağrısı ve nefes darlığı olduğunu ifade eden Güler, şöyle devam etti: "Bugün kalp hastalıklarına ilişkin teşhis yöntemlerimiz arttı. Bu sayede genç ölümleri de yakalamaya başladık. Genç yaşta ölümlere neden olan kalp krizleri genellikle ritm bozukluğu, kalp kası ve kalp kapağı rahatsızlıklarından kaynaklanıyor.Gençlerin, 'Biz genciz, bizde kalp hastalığı yok dememesi gerekiyor. Genç yaştakilerin de mutlaka check-up yaptırması gerekiyor."

Güler, yapılacak genel bir muayeneyle, kalp rahatsızlığına yüzde 80 oranında tanı konulabileceğini vurguladı.

Kök hücreyle tedavi Güler, kalp yetmezliğiyle ilgili kök hücrelerle yeni bir tedavi yöntemi geliştirildiğini, bu yöntemin hastalar için umut verici olduğunu söyledi. Bu tedavi yöntemi için Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşmelerde bulunduklarını belirten Güler, tedavi sayesinde kalp kaslarının yeniden oluşmasının sağlandığını ifade etti.

Güler, hastanelerinde 2,5 yılda 7 bin anjiyo işlemi yaptıklarını, Trakya'nın her yerinden hasta kabul ettiklerini vurgulayarak, "Bulgaristan ile Arnavutluk başta olmak üzere Balkan ülkelerinden de hasta kabul ediyoruz" diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İtalyan ekip kök hücre için Türkiye'ye geldi
Banknotlar da karantinada: ATM'ler virüs saçıyor