Van Gölü'nden çıktı! Uzunluğu 40 metre

Van Gölü'nde yürütülen su altı araştırmalarında 40 metre uzunluğunda batık gemi bulundu.

GİRİŞ 12.01.2017 10:24 GÜNCELLEME 12.01.2017 11:23

Van Gölü'nün altında 1.5 yıldan bu yana sürdürülen araştırmalarda 1915 yılında Ruslar tarafından yaptırılan, askeri mühimmat ve yük taşımacılığında kullanıldığı belirlenen batık Rus şilebi bulundu. Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, Van Gölü Sualtı Araştırmaları Derneği (VANSAD) Başkanı Dr. Mustafa Akkuş ile 6 kişilik ekip tarafından yapılan çalışmayla Bitlis'in Reşadiye bölgesi Çanakdüzü açıklarında bulunan 40 metrelik batık Rus şilebi büyük heyecan yarattı.

Türkiye'nin en büyük gölü olan ve 800 bin yıllık geçmişe sahip Van Gölü'nde yapılan araştırmalarda gizli bir sır daha ortaya çıkarıldı. YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Sarı'nın 2 yıl önce Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekebiyle yaptığı araştırmalarda dünyanın en büyük mikrobiyalitlerinin ortaya çıkarıldığı Van Gölü'nde bir ilke daha ulaşıldı. VANSAD Başkanı Dr. Mustafa Akkuş, Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan ve 6 kişilik araştırma ekibi tarafından yapılan çalışmalarda 1958 yılında fırtınada sürüklenen, kayalıklara çarptıktan sonra batan ve Ruslar'dan kalan bir şilep bulundu. 

VAN GÖLÜ'NDEKİ İLK BATIK

Bitlis'in Tatvan İlçesi Çanakdüzü açıklarında 3 Rus gemisinin battığı bilgisini alan Tahsin Ceylan ve ekibi, bu bölgede 1.5 yıllık bir çalışma sonucu 23 metre derinlikte 1 Rus şilebine ulaştı. Görüntüledikleri üzerinde 'Akdamar' yazısı bulunan 40 metre uzunluğundaki şilebin her yerinin çok sağlam olduğunu belirten Sualtı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan, şöyle dedi:

"Van Gölü sırlarla dolu. Bu sırları çözmek içi çaba gösteriyoruz. Van Gölü'nün Bitlis bölgesinde batık Rus gemileri olduğu bilgisini aldık. Bu yönde yaptığımız araştırmalarda bu bölgede Rusya işgalinden sonra kalan 1900 yıllarda yapılmış 3 şilep olduğunu öğrendik. Bu şileplerin askeri mühimmat ve yük taşımacılığında nakliye amaçlı kulandıldığı öğrendik. Ruslar çekildikten sonra birinin yandığını ve ikisinin kayıp olduğu bilgisine ulaştık. Batan bu şilepte koyunların telef olduğu bilgisi var.  Bu şileplerin bir tanesinin yandığını,  2 tanesininde kayalıklara çarparak batıp kaybolduğunu öğrendik. Bunu görüntüledik. Çok heyecan verici bir gelişme. Ruslar'a ait gemi olduğu için burada Ruslar'la birlikte çalışma yapmak isteriz. Şilebin birçok mekanizması ilk günkü gibi sağlam duruyor. Bu şilep Ruslar'dan, Osmanlı'ya oradan da Türkiye Cumhuriyeti'ne kalarak 3 dönem görmüştür. bu yüzden çok önemli."

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • nazilli 1 yıl önce Şikayet Et
  Van golu gerekli alakayi gormeli
  Cevapla
 • Tarık 1 yıl önce Şikayet Et
  Turizim için güzdl1 gelişme bunca zaman neden bulunmadı?
  Cevapla
 • RUHİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Bir ara Van Gölü Canavarı muhabbeti vardı O neydi peki?
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Devlet artık bazı sırları açıklasın, Van gölü canavarı dediğimiz vakıa, 90'lı yıllarda bulunan bir fransız veya ingiliz denizaltısı mıydı ? ister araştırma amaçlı olsun ister askeri, devlet açıklasın.
  Cevapla
 • Hasan Kılıçarslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Gemide Akdamar yazıyor Türkçe karekter Osmanlı ile ne alaka ?
  Cevapla
 • abdulhak 1 yıl önce Şikayet Et
  1900 lü yıllardan bahsediliyorsa Osmanlı zamanıdır. Bunu anlamak için alım olmaya gerek yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İslam karşıtı gösteride Erdoğan ve Özil'e öfke!
İnce kışkırttı, CHP'liler TRT aracına saldırdı