Keşif yapan DEAŞ'li teröristler ilgili gelişme

TBMM bahçesinde keşif yaptıkları ortaya çıkan DEAŞ'lı teröristler hakkında iddianame kabul edildi

Keşif yapan DEAŞ'li teröristler ilgili gelişme
Keşif yapan DEAŞ'li teröristler ilgili gelişme
GİRİŞ 17.02.2017 13:34 GÜNCELLEME 17.02.2017 14:25

Terör örgütü DEAŞ'a yönelik soruşturma kapsamında, TBMM bahçesi ve AK Parti Ankara İl Başkanlığı ile İstanbul Küçükçekmece'deki Zeynebiye Camisi civarında gerçekleştirilmesi planlanan eylem için keşif amaçlı dolaştığı tespit edilen sanığın da aralarında bulunduğu 28'i tutuklu 35 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi

DEAŞ terör örgütüne yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürütttüğü soruşturma kapsamında 35 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede şüphelilerin TBMM'de, AK Parti İl Başkanlığı'nda ve Küçükçekmece'de bulunan Zeynebiye Camisi'nde eylem amaçlı keşif yaptıkları belirtiliyor.

20 Nisan günü ilk duruşma

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianemenin kabuluyle birlikte 28 sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek ilk duruşmanın 20 Nisan günü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda görülmesine karar verdi.

6 KİŞİ HAKKINDA "AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET", SANIKLARIN TÜMÜ İÇİN 15 YILA KADAR HAPİS

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcısı Mehmet Şenay Baygın tarafından hazırlanan iddianamede 6 sanık hakkında "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Ayrıca tüm şüpheliler hakkında "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.

ÖRGÜTÜN SULTANBEYLİ'DEKİ KURUMLARI

İddianamede, terör örgütü DEAŞ'ın İstanbul Sultanbeyli'deki örgütlenmesini gözler önüne koyan dehşet verici fotoğraflar ve tespitlere yer verildi. DEAŞ iddianamesinde, İstanbul Sultanbeyli'de 'Ribat eğitim kurumu" ve 'sübyan okulu' adı altında kurulan sözde okullarda, çatışma bölgesinde bulunan ya da ölen DEAŞ mensuplarının çocuklarına özel dersler verdiği belirtildi. İddianamede DEAŞ militanları bu çocuklara öncelikle Türkiye Cumhuriyeti Devletini, mahkemelerini, askerliği, Atatürk ilke ve inkılaplarını reddetme desleri verdi. İddianamede söz konusu eğitimin verildiği yerler ve çocukların fotoğrafları da yer aldı.

TBMM, AK PARTİ VE CAMİDE KEŞİF YAPTILAR

DEAŞ terör örgütü mensuplarına yönelik hazırlanan iddianamede Selim S., isimli şüphelinin DEAŞ'ın talimatı doğrultusunda 12 Ekim 2016 tarihinde, Ankara'da TBMM'de ve Ak Parti İl Başkanlığı civarında, İstanbul'da da Caferilerin kullandığı Zeynebiye Cami çevresinde keşif amaçlı dolaştığı tespitine yer verildi. Alınan istihbarat sonucu teknik ve fiziki takibe alınan şüphelinin dikkat çekmeyecek şekilde giyindiği, sakallarını kısalttığı belirtildi.

 

ETİKETLER
DAEŞ
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ekmeleddin İhsanoğlu kime oy vereceğini açıkladı!
ABD'de saklanıyordu! Tonlarca altın Türkiye'ye getirildi